• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COLOMANKOVY - asociovanie o kovoch, vybrane kovy v kazdom moznom slova zmysle...
    ATREY
    ATREY --- ---
    COLOMAN: Najdes odkaz ve starym Votockovy - Anorganicka chemie.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    toto je neuveritelné!:)
    na netu je mrte naprosto absurdných bizarností, ale o vínimočnosti zlata-striebra ohladne ich kujnosti-ťažnosti nic!:) ani v german-engliš...
    toto NNNe!:)

    hele, ja vubec neviem anglicky, /ani nebudem vedieť asi nikdy, teraz neriešme prečo/..
    som ochotny dať odmenu-protislužbu tomu, kdo by bol ochotny sa pustit do hladania volakého článku-blogu na toto téma..
    dosť by mi natom záležalo
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Protoze kdo by fotil skrz platek zlata proti svetlu, to nedava smysl. A proc by o tom nekdo psal clanky?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    asi prestavam verit tomu že "zlato roztepané do zelena" asi... na netu nic nenachadzam...
    Vy viete o volakom zahraničnom článku na toto téma?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    diky za infá!!

    avšak ma znepokojuje to, že nemožem najst žadne fotky ohladne toho "roztepaneho zlateho platku dozelena", resp "striebro roztepane do modra"...
    estli je to vobec existuje ...
    BORAG
    BORAG --- ---
    COLOMAN: často potřebuješ využít vlastnosti zlata (schopnost tvořit velmi rovné povrchy, jindy vodivost, občas zase reaktivitu, jindy kombinaci více vlastností). Proto ale nepotřebuješ zlatý ingot a bohatě stačí vrstva zlata tlustá několik atomů, která je napařena na vhodném substrátu. V našem případě to používáme na různá spektroskopická měření.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Ja se nekde potkal s temi foliemi, kterymi se zlati stare drevene ramy obrazu, zdi v kostelech apod. a prosvitalo to opravdu tmavo zelene, takova ta studena zelena jako na semaforu, kterou i my s poruchou barvocitu vidime zelene, ale mnohem tmavsi, ale bylo ty platky asi jeste asi dost silne, neb to prosvitalo docela tmave. To co ma Borag bych rekl, ze je o dost tensi vrstva, tak tu barvu urci lepe, bude svetlejsi.

    internet google: translucent gold, translucent gold leaf, layer, foil, akorat co jsem se dival, skoro nikde neni vyfoceny ten prusvit.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    COLOMAN: laboratorne sklo a ine materialy sa zvyknu naparovat uslachtilymi kovmi (Ag, Au, Pt, platinoidy) budto na zvysenie odolnosti voci silne korozivnym latkam (napr. HF) alebo na vyrobu heterogennych katalyzatorov (platinoidmi pokryte sklenene alebo keramicke profily resp. disperzny nosic s velkym povrchom ako aktivne uhlie, silikagel alebo alumina, pokryte platinou, paladiom, rodiom apod.).
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    BORAG: naparované? jakto? k čomu toje?
    takže je pravda, že na max roztepané Au už prepušta zelene spektrum svetla a na max roztepane Ag jenom modré?
    ..aké anglické terminologie by som mohol otom guglit, aby som dostal aspon fotky otom? (skoro vobec neumim anglicky, preto alespon fotky volake)..

    ..jj, kujnost je vlastne teda skuška materialu v tlaku a ťažnosť skuška v ťahu...
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: kujnejsi je zlato, taznejsi je stribro. Tedy z jednoho gramu zlata vytepes plech o vetsi plose a minimalni tloustka je nekolik set atomu. Z jednoho gramu stribra zase vytahnes nejdelsi drat a tam si na tloustku nevzpominam. Oba kovy jsou v techto parametrech rekordmani. To je co si pamatuji z hlavy, tedy :) videl jsem to v casopise Pritomnost, nekde vlevo dole na strance....
    BORAG
    BORAG --- ---
    mám tady zlato napařované na skle (tloušťku z hlavy neřeknu, musel bych zajít do laboratoře, pokud by to někoho zajímalo) a s tou barvou to není tak jednoznačné. Je to spíš takové modrozelené. Kdesi jsem ale četl, že je možné zlatý plíšek roztepat na tloušťku osmi atomárních vrstev.
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    hele, v súvyslosti s kujností striebra a zlata sa hovorí, že zlato je možné roztepať do takej tenkosti, že presvitá na "zeleno"; a striebra zas na "modro".
    To znamená, že až do takej tenkosti, že prepúšťajú jednotlivé spektrá farby - zlato zelené, striebro modré spektrum farby.
    Teraz si ale niesom 100% istý, že na základe tohoto ktorý z nich je kujnejší? A o aké tlouštky materiálu sa jedná?
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    ,,ja by ztoho ukrojoval a vyrabal ztoho preseba čo najviac užitkových a luxusných predmetov, resp by to predával podla toho, jak častý by bol prísun takéhoto množstva:)
    toto je od ruských škřetov...
    ...
    medzi tím minulý týžden pátek sa na nám ztoho už stihlo roztéct cca 100kg woe
    https://i.nyx.cz/files/00/00/16/75/1675908_112f242a2a02295bb076.jpg?name=Fotografia-3359.jpg
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    COLOMAN: Nadhera, to bych chtel mit doma pod posteli :)
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    hele, teoreticky čo by sa mohlo stať, kebyže zmiešam 15 mikronový medený prach s 15 mikrónovým železným prachom?
    vznikne tam volaký elektrický náboj, ajkeď mini, ale predsa len?
    -mimochodom momentálne brigadujem v Safine u atomizéru a vyrabame medené a strieborné kovové prášky +- 20 mikrónovych zrnitostí. Tak ak by volakdo potreboval...
    INIQUITY
    INIQUITY --- ---
    Ahoj lidi, zkousim vsemozne, tak i tady.. shanim jeden material, pry se jedna o pruzinovou ucel, plochy drat, na vyrobu hud. nastroje kalimby.. v zelezarstvi me odkazali na fi Ferona, tam ale nic takoveho nemaji, nemate tuseni, kde by se neco takoveho dalo sehnat? sirka 4mm, tloustka 1mm, delka min metr, cim vic, tim lip.
    Predem dik za jakykoliv tip.



    DRSH
    DRSH --- ---
    JVCNC: Díky za reakci. Zajímají mě vlastně jenom černé plechy - S235JR/S335JR, Hardox 300/400, nerez 1.4301/1.4841, XAR 400/450 a Durostat 400/450. O vývoji cen u těchto materiálu bych potřeboval mít přehled. Každý měsíc pohyb cen. Zvýšení - snížení. A o kolik.
    JVCNC
    JVCNC --- ---
    DRSH: rekl bych ze nikde na jednom konkretnim miste, ruzne firmy maji ruzne ceny, navic dnes se vetsinou dodavatele hutaku spis specializuji, napr jen na zelezne slitiny nebo nezelezne slitiny, pripadne jen na urcite podskupiny slitin napr pro specificke pouziti. Pak je takz problem ze cena se docela dost odviji i od objednaneho mnozstvi atd. navic dostupnzch materialu je dneska takove mnozstvi a nic dalsiho nez jen hutni material si nespecifikoval takze se neda nic blizsiho poradit. navic dneska se da jako hutak kupovat material uz i ruzne opracovan, napr ocelove desky nekterzch slitin se daji koupit uz brousene, pripadne desky nekterych hlinikovych slitin se prodavaji uz plosne frezovane, tedy cena se bude lisit i ya ypracovani. Tedy jedine vytipovat si firmy tak aby jsi pokryl cele spektrum, nebo pripadne primo se ptat v hutich. Paklize ale nejsi dalsi distributor nebo velkozpracovatel a neobjednas toho minimalne vagon nebo jeste lepe rovnou cely vlak, tak jsou ty ceny bezpredmetne protoze to za ne nikde v mensim mnozstvi nez zmineny vlak nekoupis. Krome velice siroke palety vlastnich materialu a jejich mozne zuslechteni je v hutaku jeste nepreberne mnozstvi formy ve ktere ho muzes koupit, tedy takova souhrna informace na kterou se ptas bude pravdepodobne natolik obsahla ze by jsi to jen cetl aspon mesic
    DRSH
    DRSH --- ---
    zdravim, mohl by mi někdo poradit kde získat a získávat pravidelný přehled o cenách za hutní materiál? uvítám JAKOUKOLIV pomoc, radu či informaci. Díky"
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam