• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KUTASObojživelníci - chovatelske tipy triky
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    ad ty mechy ještě, to je podle mě docela běh na dlouho trať, ne? mechy rostou docela pomalu, tomu bělomechu, co tam mám se daří z části. Část je krásně zelená a je vidět, že rostou, část je tak nějak zelená, ale nevypadá zrovna dvakrát zdravě, uvidíme. A ten rašeliník je asi +- docela mrtvej, ale vyrůstají z něj masově nový zelený lodyžky, tak se to snad nějak chytne.

    VEVER: díky za tip, porozhlédnu se po něm :)
    VEVER
    VEVER --- ---
    RANITOMEYA: Většina šneků kytky nijak zvlášť neokusuje a třeba Neritina by je neměla okusovat vůbec, prý žere čistě řasy. Navíc je to velmi hezký šnek a množí se přes mořskou larvu, takže se nepřemnoží :) Akorát potřebuje dost vápníku.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    RANITOMEYA: jak to tak čtu, tak to asi nepůjde.. bylo by to zajímavé zpestření, ale musel bych překopak celý terárko, abych tam vytvořil nějaký vhodný podmínky.. to se mi teď už moc nechce :)
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: uvidíme.. ty krevety mi přijdou jako docela zajímavá zvířata, poptám se, jak je to s tou náročností, zas nechci, aby nějak trpěly.. šneci se mi nelíbí, budou mi okusovat kytky :/
    hladina vody by mohla klidně ještě trochu povyrůst, v tom by snad takovej problém být nemusel, popř. by se dal vybrat ten štěrk, co je na dně.. ale zase prý by pralesničky neměli mít vodu moc hlubokou.. ale ony stejnak k jezírku moc nechodí :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: jj to jsou ony, ale té výšky vody jsem si nevšiml... tak pak nějací menší šneci to v tom taky zvládnou - jen to pak chce odsávat nepořádek.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: ona je tam hloubka ale jen pár cm, nebude to vadit? pod těma krevetkama úplně nevím, co si mám představit. Něco jako tohle? http://krevetky.wbs.cz/ mám tam fakt pět čísel max a to ještě hodně proměnlivých... Co tak tam tak čtu, tak by to nemuselo asi úplně vadit.. udělal bych akorát menší sítko na odtok, aby mi je nesežral filtr :)
    Jak jsem koukal, zatim mi to nehnije, mám to vesměs zasazený v lignocelu, krom fitonií a kapradí, to je v tom substrátu původnim.. kapradí roste jako prase, fitonie pomaleji, ale taky.. kontroloval jsem to pod mechem (mám ho poleženej vlastně na akvarijním štěrku) a zatim dobrý.. snad to vydrží, zatim mě fakt nejvíc trápí řasy
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: nasaď tam krevetky na ty řasy... případně šneky.

    Jinak já měl zarostlý terárko ještě normálně pokojovou kytkou a břečťanem, ale kořeny prorostly skrz květináč (u břečťanu) a ta pokojová byla normálně ve vodě a rozšířily se po celém terárku.... což mi přišlo ok dokud jsem do toho nehrábnul a nezjistil jsem, že to hnije.... to bylo pekelný čištění, ufff.
    Takže jsem tam dal jenom nějaký mech - jeden do lignocelu a druhej je nějakej sušší, takže ten jen na šutry... a ten v lignocelu už pomalu ale jistě odchází a tomu druhýmu se zas až tolik nedaří.

    Jinak teda já zrovna nějak terárko moc nečistim, resp. max jednou za týden odeberu tak 5 petek vody na kytky (vodní plochu mám přibližně stejně velkou jako je to tvoje palundarium). Semtam vyhodim nějaký uvadlé listy (vodní kytky se rozhodly, že opravdu nejsou tolik vodní, aby nemohli mít květy a listy nad hladinou - ale cca po 6 měsících začali uvadat).
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    KUTAS: jede to chvíli, cca čtvrt roku. Je to moje první vyloženě "biotopový" terárko (nebo jak to říct). Když nepočítám ty terárka, co jsem stavěl jako malej pochytanejm ještěrkám.
    Každopádně plísně nejsou, vůbec, zlatě za to. Jediný, co teda zplesnivělo byly kokosový skořápky a to asi za den úplně nechutně. Ale byly to takový moje dva archivní kousky, co mám doma x let a přišlo to do styku snad úplně se všim. Kytkám se asi daří všem, rostou (zvlášť teda fíkus a kapradí) a dokonce i bromélie kvetou.
    Bělomech je furt zelenej, tak asi se mu daří, todle prostě podle mě ani nemůže umřít (krom těch plísní), rašeliník je normálně ze zahrady vykopanej (což byl docela risk), ale chytá se. Vyrašily z něj nějaký traviny, ale jinak dobrý. Jinak plísně naštěstí ne.
    Jediný, co mě trápí jsou řasy ve vodě. V tom jezírku jsem nedomyslel cirkulaci vody, takže je tam taková "zátoka", kde se ta voda vlastně nějak moc nemění a jak na to svítí vyhřívací žárovka, tak se tam uhnízdily řasy. Tak ty prostě jednou za čas zlikviduju manuálně.
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    RANITOMEYA: whau... jak dlouho už je takhle v provozu? Jakou máš zkušenost s různými organickými věcmi - kořeny, mech apod. Já postupem času přecházím čím dál tím víc jen k šutrům, protože mi to prostě chytí plísně, mechu se nedaří atd.
    RANITOMEYA
    RANITOMEYA --- ---
    tady moje dokončený paludárko + nějaký fotky, kdyby tedy někdo chtěl :)
    Tropické paludárium
    http://terarka.net/terarka/515
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    /repast

    Chytridiomykóza je závažné onemocnění obojživelníků zapříčiněné chytridiomycetní houbou Batrachochytrium dendrobatidis. Zoosporangia napadají vrchní vrstvy pokožky a narušují její normální funkce. Nemoc byla poprvé detekována na konci 20. století. Její nedávné objevení, rychlost šíření a samotná letálnost dělá z chytridiomykózy globální hrozbu, která je dále podporována současnými změnami klimatu. Nákaza byla dosud zjištěna u více než 350 druhů obojživelníků na všech kontinentech kromě Antarktidy, přičemž nejméně 34 druhů obojživelníků kvůli této nemoci vyhynulo. V Čechách byla nemoc poprvé zjištěna v roce 2008 v Praze a blízkém okolí u zelených skokanů. Vzorkování dalších druhů v sezóně 2009 objevilo nákazu u kuňky žlutobřiché z oblasti Mostecka.
    Chytridiomykóza obojživelníků
    http://chytrid.herp.cz/
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUTAS: jen foťák stojí za hovno :) a mimchdm je mi líto je brát bleskem, nemají oční víčka a jestli trpí při focení jako já... tak to beru jako nenutné zlo
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PALEONTOLOG: ten je suprovej!
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---

    aby řeč nestála, tak tady je jeden axotrotlík :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUTAS: no já myslím, že za tvorečky je taková cena férová, axíci mě stáli trošku víc a to si myslím, že to bylo nadsazené, ale neměl jsem to srdce je nechat v tom kšeftu... nevhodná strava, drobnej štěrk v akavárku a celkově smutnej pohled na ozářeného tvora přehnanou zářivkou.. kdyžtak to dořešíme v poště teda, ok, akorát to akvárko za odvoz (+odměnu) mě teda trochu vrtá hlavou, fakt by bodlo :) mám malý rozpočet
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PALEONTOLOG: no moje představa byla 100,--/ks... ale nějak se domluvíme - napiš mi do pošty kolik by jsi jich chtěl...
    Jsem si poslední dobou zvyknul na to šílený krmení, navíc aspoň mi zpracovávaj nítěnky a ty se tolik nekazej ;)

    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUTAS: jééé! tak za odvoz a čokoládu nebo o já vím, za dobré víno.. ty budeš asi stejně rád, když se těch hladových potvor zbavíš, viď :)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    koukni sem - http://www.nyx.cz/index.php?l=galerie;l2=3;user=KUTAS

    No já mám jedno akva za odvoz, kde jsou... velký terárko jsem dostal taky za odvoz ještě s želvama.... předtím jsem měl terárko s žebrovníkama, který teda popraskalo za těch 20 let hodně slušně, ale nikdy neteklo :)
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    KUTAS: no nějakej pěknej kus skla stojí peníze, něco většího, min. 50L, kupovat to levně po aukrech a podobně je dobrý tak leda do doby, než zjistíš, že ti přes dovču prasklo :/
    mám tam pár velkých kamenů a nějaký schovky, ale časem chci udělat něco jako mezipatro s ukloněnou plošinou, aby se axíci mohli přibližovat k hladině.. myslím ,že to potřebujou a nejsou s hlubokou vodou bez možností pokukovat ven spokojení..

    btw. nemáš nějaký fotky z pulčích a metamorfních fází těch tvých mečoocasů ? .)
    KUTAS
    KUTAS --- ---
    PALEONTOLOG: respekt k tomu tvýmu skokanovi - výhodou obojživelníků je jejich neskutečná regenerace, takže v dobrých podmínkách se vyhrabou z kdejaký patálie.
    Horolezci - no zase neskáčou... já si prostě u sklenáře nechal udělat úzký kusy skla (tak 15 cm široký) a položil jsem je na okraje terárka - nevypadá to úplně mega zle a zatím to teda nepřelezli, ale je pravda, že z velkýho terária se jim moc nechce. V tom menším jsou vyšší stěny - ale borci to teda dokážou vylézt úplně v pohodě a zábrana tam je udělaná podobně. I když je pravda, že netušim jestli se jim to nepovedlo, je jich tolik že nemám přehled. Jen teda když jsem to tam neměl, tak jsem jednoho prcka potkal jak si to rázuje obyvákem.... (to si musel dát taky slušnej pád nejdřív z vrchu terárka a pak ještě ze stolu na dlaždičky).

    Tyo jestli tam nemáš moc kamenů, tak bych jim žížaly dával živý... dobrý je to i z boku sledovat jak je lověj :)
    Moji čolci moc mrtvou potravu nemusí, ani žebrovníky jsem na to neodchovával.

    ad ten prostor - jako pro malý ho potřeba tolik není, ale pak je to lepší no. Co tím myslíš, že to stojí peníze?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam