hele, máme rok 2008, žejoneasi?
BARMSKÉ AKTUALITY
Leden 2008
Jednání junty s Aun Schan Su Ťij jsou zklamáním
Irrawaddy, 31.1.2008, Mizzima, 30.1.2008
Dosavadní vyjednávání Aun Schan Su Ťij se zástupcem vládnoucí junty, ministrem Aung Ťij, se podle představitelů opoziční Národní ligy pro demokracii nedotýká důležitých témat a je neustále protahováno. Nositelka Nobelovy ceny míru s jeho průběhem není spokojená. Junta se Aun Schan Su Ťij snaží přesvědčit, aby podpořila oficiální plán sedmi kroků k demokratizaci země. Opoziční vůdkyně ale trvá na smysluplném dialogu za účasti zástupců etnických skupin. Vyjednávání junty s opozicí je důsledkem mezinárodního tlaku, barmská vláda však nadále odmítá jednání vězněné Aun Schan Su Ťij přímo s generálem Than Shwe a určení časového rámce rozhovorů. Su Ťij sama průběh rozhovorů okomentovala slovy: „Doufejme v to nejlepší, ale buďme připraveni na nejhorší.“. Pokračující zatýkání, procesy a stále nové rozsudky nad účastníky zářijových demonstrací její slova potvrzují. Podle Amnesty International je v barmských věznicích zadržováno na 1850 politických vězňů.
Junta zasáhla proti bloggerům a příjemcům satelitní televize
Mizzima, 7.1.2008, BBC, 2.1.2008, Irrawaddy, 30.1.2008
Barmská junta začala aktivně bojovat proti blogům, které se hlavně v poslední době staly důležitým zdrojem nezávislých informací. Kromě blokování webové stránky www.blogger.com a zpomalování internetu dochází i k zatýkání bloggerů, jejichž stránky mají politický podtext, nebo k zaplavování blogů např. urážkami nebo pornografií. Jiného prostředku použila junta k boji proti dalšímu zdroji nezávislých informací- satelitní televizi. Začátkem ledna totiž zvýšila roční poplatek za užívání satelitu na 166-násobek původní ceny (na 1 milion kyatů- tedy cca. 800 dolarů), která výrazně převyšuje průměrný roční příjem v zemi. Jen málokdo si tak nyní bude moci dovolit luxus přístupu k neoficiálním informacím, které dosud ztělesňovalo vysílání Demokratického hlasu Barmy (Democratic Voice of Burma) z Norska nebo BBC. Neoficiální zprávy ale svědčí o tom, že poplatek nakonec zřejmě bude nižší, spekuluje se o 50.000 kyatech (38 dolarech).
Světové ekonomické fórum v Davosu vyzvalo k demokratizaci Barmy
Irrawaddy
USA, Francie a Velká Británie na Světovém ekonomickém fóru v Davosu vyzvaly světové politické i hospodářské prominenty k tomu, aby nezapomínali na Barmu. Ministři zahraničí těchto tří států pak vydali společné prohlášení, apelující na podporu demokratizace země a zlepšení stavu lidských práv. „Ignorovat volání Barmy o pomoc by znamenalo zradit naše vlastní hodnoty“, uvádí se v prohlášení. Ministři také prosazují návrat zvláštního poradce OSN Gambariho do Barmy v co nejbližším termínu. Misi, původně plánovanou na leden, však junta umožní zřejmě až v dubnu. Nutnost podpořit svobodu v Barmě zdůraznil ve svém projevu „o stavu Unie také americký prezident George W.Bush“.
Šedesát let barmské nezávislosti
BBC, 4.1.2008, Mizzima, Irrawaddy, 10.1.2008
Šedesáté výročí od konce britské nadvlády v zemi neprovázely žádné významné oslavy. Vládnoucí režim příležitosti využil ke zdůraznění důležitosti svého cestovního plánu k demokracii. Zřejmě v souvislosti s Aun Schan Su Ťij nebyl při oslavách vůbec zmíněn její otec, strůjce barmské nezávislosti generál Aung Schan. Mezinárodní komentátoři tak průběh oslav přirovnali k americkému Dni nezávislosti, na němž by byl opomenut George Washington.
Výročí získání nezávislosti využili mladí aktivisté v Kačinském státu na severu Barmy a zahájili letákovou kampaň proti vládnoucímu režimu. Na letácích a plakátech, vylepených v hlavním městě státu Myitkyina, požadovali mimo jiné propuštění politických vězňů a zahájení opravdového trojstranného dialogu s opozicí a mezinárodním společenstvím.
Potravinová pomoc hladovějícím v Barmě
Mizzima, 9.1.2008
Rostoucí ceny základních surovin a nízké příjmy vedou k tomu, že velké množství Barmánců dnes žije pod hranicí chudoby. Světový program výživy (World Food Programme) uvedl, že je v zemi hladem ohroženo asi pět milionů lidí. Těm se tento program bude snažit pomoci dodávkami rýže a jiných potravin. S pomocí, která začne letos a je plánovaná na tři roky, souhlasila i barmská junta. WFP zdůrazňuje, že nejen mezinárodní donoři, ale především sama barmská vláda by se měla snažit o zmírnění chudoby a o zajištění základních sociálních služeb, vzdělání, zdravotní péče a potravinové pomoci ohroženým skupinám lidí.
!! BARMA PYČO !!