• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    _BENNYKuponova privatizace - transformace ceske ekonomiky - budovani kapitalismu v socialismu
    GABRI
    GABRI --- ---
    ONEIROS: Mmm, nebudeme osobní, ano?

    Když už srovnáváme se Slovinskem, je třeba znát přístupy, které uplatňovalo titovské vedení v ekonomické oblasti a které byly nepochybně mnohem méně rigidní než ty u nás. To nepochybně ovlivnilo rozdílnost startovních podmínek a tedy i výběr kritérií, podle nichž byla vybírána vhodná privatizační metoda.

    A ještě poznámečka: odsuzovat nějaký článek jen na základě toho, u koho vyšel, to bych si já netroufal.
    ONEIROS
    ONEIROS --- ---
    GABRI: Nech si svou klausovsko-hereckou travestii do jiného klubu (ne že bych se tím nebavil, vo tom žádná:)

    _BENNY: Tenhle propagandistickej článek z CEPu teda nemá moc vypovídací hodnotu (je z roku 2002). Mimochodem Slovinsko už je členem EU stejně jako my od r. 2004.
    Neznám konkrétní čísla, jak je na tom jejich ekonomika. "Úspěch" pro jejich ekonomiku je podle mého názoru to, že splnili většinu nároků proto, aby přijali euro jako měnu (což se o nás říct teda nedá). Jinak více info viz Slovinsko.
    Jinak proti privatizaci nemám nic osobního, myšlenka je to dobrá, ovšem české provedení (a tím myslím pod praporem tandemu Klaus, Ježek & spol.) bylo skutečně hodně nešťastné, zvláštní a dramatické (diplomaticky řečeno). Přijde mi, že někteří koryfejové privatizace si spíše přejí návrat ke kapitalismu z 18. a 19. století.
    GABRI
    GABRI --- ---
    ONEIROS: Termín "divočárny" je prázdný a falešný a velmi se na něj mračím.
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    ONEIROS: viz

    Marek Loužek: Buďme hrdí na kupónovou privatizaci
    http://cepin.cz/cze/prednaska.php?ID=492

    Kupónová privatizace se někdy vnímá jako český unikát. To však není úplně přesné. I jiné tranzitivní ekonomiky - především ty, které měly smůlu, že byly totálně postátněné (Československo, Bulharsko, Rusko) - byly nuceny přistoupit k různým "kupónovým" schématům. Určité formy kupónové privatizace však využilo i Polsko a dokonce i Slovinsko. Ve všech těchto zemích stejně jako v ČR šlo o jednu z mnoha privatizačních metod.

    &

    Slovinsko, které je považováno za favorita při první vlně rozšiřování EU, muselo řešit podobné institucionální problémy jako ČR. Proběhl boj o kontrolu mezi velkými bloky držitelů zaměstnaneckých akcií a velkými bloky vnějších akcionářů – investičních fondů, které původně držely akcie v poměru 50:50. Při vnitřním boji o kontrolu se používaly peníze k vytlačení druhé skupiny a odčerpávaly se tak prostředky potřebné pro investice.
    ONEIROS
    ONEIROS --- ---
    _BENNY: Co si vzpomínám, tak pro první variantu se rozhodli ve Slovinsku. A podobný divočárny jako tady se tam neděli...
    FINSON
    FINSON --- ---
    BOOK! V době, kdy tohle probíhalo, jsem byl moc mladý a blbý, abych se o to zajímal. Tak počítám, že si tady doplním vzdělání.
    GABRI
    GABRI --- ---
    _BENNY: Díky, tenhle text neznám...
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    K 10. výročí zahájení kupónové privatizace
    http://www.klaus.cz/klaus2/asp/clanek.asp?id=wyHWS3GFQU6Q
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    GABRI: presto bych ji bral jako docela dobry zdroj informaci, ke kterym by se clovek jinak dostaval stezi. samozrejme ze ne vsechno co si pan Jezek mysli odpovida realite, ale pomahal kuponovou privatizaci vymyslet a rozjet, tudiz jsou jeho nazory a pohledy na vec zajimave, kdyz uz ne tedy fakticke :-)

    muj osobni nazor na kuponovku: kdo mel lepsi privatizacni koncept, necht hodi kamenem. nase republika se stala pokusnou laboratori, nikde nikdo recept na bezproblemovy a ferovy prechod od statem rizene ekonomiky po ekonomiku trzni nemel, zapadaci nas sem jezdili okukovat jako laboratorni krysy, poskytli nam akorat svoje trzni know-how a poprali hodne stesti.

    obecne bych pohledy na privatizaci rozdelil na dva zakladni:

    (a) je treba privatizovat pomalu, pozvolna, kazdemu podle jeho potreb
    (b) je treba privatizovat okamzite, neprodlene, vsechno hned a na nic necekat

    priklonili jsme se k druhe variante (jiste tomu pomohla liknavost zakonodarcu), coz ovsem vubec neznamena, ze varianta (a) mohla dopadnout mnohem hur.

    mate nekdo priklad nejake zeme, kde se privatizace narodniho majetku (centralni ekonomika -> trzni) obesla bez jedineho excesu? neco exemplarniho, kudy bychom se vydali kdybychom tehda vedeli jak na to?
    GABRI
    GABRI --- ---
    FINITTO: Rozhodně se nedomnívám, že je to pasé. Jednalo se o v evropských podmínkách poměrně výjimečný privatizační postup. Doufám ale, že úhelným kamenem této diskuze nebudou příspěvky pana Ježka, jehož zapšklost je všeobecně známá (viz článek v Euru o jeho nepovedeném pokusu o profesuru). A Budování kapitalismu je sice informačně cenná, ale jinak velmi podlá kniha plná pomluv.
    FINITTO
    FINITTO --- ---
    proč proboha vzniklo TOHLE?!?! podle mě je toto téma už passé :)) moje babička si to ale nemyslí :))
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    trosku kontroverzni tema (pro nekoho ekonomicky zazrak, pro jineho zlocin stoleti), jsem zvedav jak se s tim popereme :)

    az budu mit trosku vic casu, rozepisu se vic, pro zacatek jsem davam dva odkazy na tvurce kuponove privatizace Tomase Jezka:

    Budování kapitalismu v Čechách
    http://www.magazlin.cz/8/kniha8.htm

    Ježek: Český kapitalismus se povedl. Ale mohl být lepší
    http://ekonomika.idnes.cz/ekonomika.asp?r=ekonomika&c=A051114_152246_ekonomika_maf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam