• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    BUTHRAKAURObject Relational Mapping :: rady, tipy, triky
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    JENIIK: ktera ovsem umi veci, ktere jine db neumi, a usetri mi spoustu prace :)

    ale to jsme ot
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    JENIIK: s transakcema ORM pracovat samozrejme umej.. ale s tema eventama by to bylo asi trochu slozitejsi, kdyz o tom tak ted premejslim. ale ja nejsem zadnej NH/ORM expert, takze i ty eventy v ramci transakci jsou urcite nejak rozumne resitelny..
    kazdopadne ale proc nepouzit neco jako treba:
    class OdpracovanaJednotkaNaAkci{
      ...
      private Zakazka parent;
      ...
      public int MnozstviPrace{
        get{ return m; }
        set{ 
          parent.Soucty.SoucetJednotek += value - m;
          value = m;
        }
      }
      ...
    }
    a pouzit v transakci to muzes treba takhle:
                using (new TransactionScope())
                {
                    Zakazka z = nejakazakazka;
                    foreach(var j in Repository.ForOdpracovanaJednotkaNaAkci.FindAll(Where.OdpracovanaJednotkaNaAkci.Parent == z))
                    {
                        j.MnozstviPrace += 10;
                        Repository.ForOdpracovanaJednotkaNaAkci.Update(j);
                    }
                    Repository.ForZakazka.Updata(z);
                }
    

    JENIIK
    JENIIK --- ---
    TENCOKACISTROMY: no mssql sem radši netahej, to je taková db postavená trotlíkama trošku ;-)
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    JENIIK: tak to zalezi na konkretni DB zejo. napr. v mssql z triggeru muzes volat ulozenou proceduru, a ty maj svoje execution plany ( jestli je ma trigger z hlavy nevim, moc je nepouzivame ).

    // zrejme se nam mota terminologie, ja si pod query analzerem predstavil ten okynkovej nastroj pro msssql :)
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    TENCOKACISTROMY: Možná jsem se nepřesně vyjádřil, ale jde o to, že trigger je zkompilován tak, aby minimálně zatěžoval server, tím pádem se neřeší syntaktická analýza dotazu, neřeší se překlad jmen na okazatele na objekty a podobně.

    Query analyzer se může a nemusí použít, postgres ho tuším nepoužívá a triggery překompilovává jen po analyze.
    TENCOKACISTROMY
    TENCOKACISTROMY --- ---
    JENIIK: co konkretne nejprojde query analyzerem?
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    SHAGA: no řádově nevím, ale minimálně to neprojde query analyzerem...
    SHAGA
    SHAGA --- ---
    BUTHRAKAUR: A protože si tím nezasíráš aplikační vrstvu a necháš DB vrstvu dělat to, co dělat umí dobře - starat se o data.
    SHAGA
    SHAGA --- ---
    BUTHRAKAUR: Protože trigger je řádově rychlejší. Ostatně od takovýchle věcí byly triggery vynalezené.
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    BUTHRAKAUR: zajistí mi to atomicitu zpracování? Že to může vést k redundanci kódu je pak asi jasné... Přecijen ta data se mění s každým zápisem do tabulky (lépe řečeno při každé změně property dané třídy, bylo-li by mapováno) a pokud se stane nějaká hromadná změna, nebudu to chtít řešit tak, že si vysomruju miliardu tříd a na všech zavolám změnu a save, ale budu to chtít v jedné transakci, že...

    Možná uvažuju blbě a možná, že tohle už něco nějak řeší, nevim.
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    BUTHRAKAUR: btw v tom hibernatu me dost desi jak se to tvari pak na trebas refaktoring toho objektoveho modelu? kor kdyz clovek ma nejake fixtures?
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    BUTHRAKAUR: no v iBatisu muzes udelat explicitni mapovani sloupec->property, ale muzes to ridit konvenci. tj proste mas trebas select:
    SELECT country_id AS id, country
    FROM countries;
    

    a mas objekt Country s propertou id (kvuli tomu tam mam to AS) a country a na ty se ti to (dle konvence) namapuje. tedy nemusis mit nic nez ten select, mapovani si to pokusi udelat samo. ale je fakt, ze timhle ztratis jakousi silnejsi typovou kontrolu - protoze explicitni mapovani ti to checkne pri startu ze sedi, ale tohle lehne afaik az pri pokusu o namapovani (za behu). navic muzes v tom selectu udelat veskere rekneme skladani N:M relaci a mit pod kontrolou napriklad Query optimizer - ale to je spis jakasi tresnicka.
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    JENIIK: a proc nemuzes misto triggeru pouzivat eventy v tridach?
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    LITTLELI: holt to (N)H musi umet clovek spravne pouzivat (jako ostatne vsechno) a dobre tu aplikaci nadesignovat. s tim lazy loadingem se vazne da udelat dost kixu..
    ad anotace - to je jenom jeden zpusob - muzes mit nadefinovany mapovani i externe, pokud ti to ve zdrojacich prekazi. iBatis to ma tusim podobne, ne? ono nekde to mapovani definovany bejt musi... i kdyz asi by se dal napsat mechanismus, kterej by ti primo z trid vygeneroval mapovani + DB strukturu, ale to by asi nebylo uplne to pravy :)
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    BUTHRAKAUR: no a ta pomocná entita je pak co? jen soubor sql. Ty pomocná data stejně musíš sbírat triggerama (dobře, nemusíš, pokud nechceš používat transakce v sql, ale... ;-)) takže aplikační logiku máš stejně i v db. Ona pomocná entita je ta moje helper class. Takže objekt zakázky pak používáš k čemu?

    Není to ani čisté, ani intuitivní, ani automatické, ani jednoduché... Nějak v tom nic nevidím...

    Prostě data se sice tváří jako objekty, ale v momentě, kdy s nima začneš pracovat relačně, tak se ti víc hodí relační přístup. V momentě, kdy přestaneš pracovat fakt s jednotlivými objekty, dostaneš se do situace, kdy začneš celý objektový koncept ojebkávat a to je přesně to, co se mi nelíbí.

    Objektový přístup k věci mám rád, ale spíš směrem k funkcionalitě, než k datům. Sám jsem kdysi u EJB jásal, jak je to super věc, dokud jsem nezjistil, že je to nedomyšlené :-(
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    JENIIK: a tyhle pomocny struktury jsou pro ORM nejakej problem? to zadani se zakazkama jsem asi uplne nepochopil, ale pocitam, ze ke kazdy zakazce chces mit nejaky soucty (soucet odprac jednotek), prumery, odhady atd.. jestli jsem to dobre pochopil, tak ty mas nejakou pomocnou tabulku, kde udrzujes tyhle soucty atd - je to tak? proc by potom v pripade ORM nemohlo bejt neco jako trida StatistikaZakazky, ktera by pracovala nad nejakou takovou podobnou tabulkou a starala se o tyhle veci?

    ale pocitam, ze jsem asi spis neco zasadniho ze zadani spatne pochopil :)
    LITTLELI
    LITTLELI --- ---
    BUTHRAKAUR: mne desi ty veci jako je lazy loading nebo jak se tomu rika a caching a objektova identita. obcas mi napisou kamaradi kteri maji nekde hibernate a dost knouraj. pro mne to bylo docela slozite, nechapu trebas proc bych mel anotovat nejaky property na entitach a urcovat relace na objektovym modelu kdyz to de fakto nedava smysl. ale z druhe strany trebas skladat dotazy z retezcu pro JDBC, klidne i ve Springu je dost oskliva vec :( proto jsem zacal s tim iBatisem.
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    BUTHRAKAUR: aleale, jako o reportingu moc nevím, živil jsem se tím naplno jen asi rok, ale OLAP není řešení přeci. Existuje spousta důvodů proč musíš někdy použít online data a tam se pak bez redundance a různých statistických sběrů dat v momentě updatu neobejdeš. Jak to pak naládovat do objektů... Nevim. Obecně si myslím, že lidi OLAP dost přeceňujou...

    Vem si jako příklad ten můj výpis zakázek, každá má součet odpracovaných jednotek na akcích, datum poslední vydané fa, přijaté fa, objemy obojí fakturace, odhadovanou ziskovost... Tyhle data bys v čistém modelu získával z cca 10 - 15 objektů. A ani čistě relační řešení ti nepomůže, protože výkonově nebude stačit, takže potřebuješ prostě pomocné struktury, kde máš tyhle data pořád velmi rychle k dispozici. Tohle ti obecný framework nezajistí, nehledě na to, že ty data nepoužíváš jen na jednom místě atd atp. Když do toho vleze ještě institut "podzakázky" a shlukování těchhle podzakázek, tak už se z toho zjančíš úplně.

    A to je prosím stupidní výpis zakázek, jednoduché zadání, nic složitého.

    Možná existuje řešení, které to umí nějak elegantně celé vyřešit, ale mě z toho pořád plyne prostě nějaká hepler class a sql psané pro každou aplikaci a výpis zvlášť, protože prostě jinak to kvůli rychlosti nejde.
    BUTHRAKAUR
    BUTHRAKAUR --- ---
    JENIIK: zalezi, o jakym typu a rosahlosti aplikace mluvis - ja se pohybuju spis kolem mensich veci.. ale porad si myslim, ze pokud mapper pouzijes spravne a nezabrednes do nejakejch prasaren, tak se vykon nemusi lisit od klasickyho pristupu + navic ziskas vyssi efektivitu pri kodovani.

    a s tim reportingem - pokud to s reportingem nekdo mysli vazne, tak stejne skonci u OLAP kostek apod, kam se to stejne pumpuje. a je ve vysledku uplne jedno, jestli se to pumpuje z OR-mapovanejch nebo klasickejch tabulek. bezi mi takhle nad jednou NHibernate aplikaci reporting v Oracle BI a nejak nepozoruju problemy...
    JENIIK
    JENIIK --- ---
    TENCOKACISTROMY: každý to použije nějak ohnuté, proto se ptám k čemu to máte. ;-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam