• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    EKONYVIPASSANA - meditační technika & umění žít
    Meditace Vipassana, jak ji vyučuje S. N. Goenka podle tradice Sayagyi U Ba Khina


    stránky meditace Vipassana v ČR
    stránky meditace Vipassana ve světě (v angličtině)

    Všechny potřebné informace týkající se techniky meditace Vipassana, pořádání kurzů této techniky v České republice a ve světě a spousty dalších užitečných informací okolo Vipassany naleznete na výše uvedených odkazech. Takže neváhejte a dříve než zde začnete klást otázky tak se začtěte prosím.


    Tento klub byl založen za účelem rozšíření povědomí o této báječné technice meditace a předání praktických informací všem zájemcům.
    Tento klub není určen jakýmkoli debatám nad "nesmrtelností brouka" či jiným filosofickým dišputacím, není rovněž určen předávání osobních zkušeností, dojmů či názorů získaných z prodělaných kurzů či vlastního praktikování, nebudou se zde povolovat jakékoli srovnávací statistiky s jinými technikami, ani žádné jiné odbočky a kličky od ústředního tématu klubu, kterým je získání základních informací o technice a její následné přímé poznání a praktikování v každodenním životě.

    rozbalit záhlaví
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    JUNIPETRUS: "in terms of practice" jak by ten Christopher rekl to pak v praxi vypada tak, ze clk se zaroven "snazi" (uvozovky) o 1) ticho/prijemno/klid/spocinuti, proste zakoncovat veci ktere mysl rusi a kterych se lapa
    2) zaroven ale pozornost zameruje i k tomu co ted prave je, ted, tak jak to je

    neco jako byt co nejvic s tim co vyvstalo a koukat jak se to da posunout/zaintegrovat do stillness, proste byt s tim a zaroven nejak globalne smerovat k miru

    abych citovala 'V teto "snaze" (uvozovky) neni trik/zpusob na ktery bychom se mohli nejak spolehnout. Nekdy to muze znamenat treba 'calm down a little', jindy 'some effort to stay connected', to se lisi. Je potreba byt tvorivy'. Je potreba stale znovu se divat/citit "what does it need"

    treba nekomu pomuze
    JUNIPETRUS
    JUNIPETRUS --- ---
    YMLADRIS: tak to je presne ono.
    Jedna z uchylnosti ktere postihli buddhismus je rozdelovani na meditace na meditace vipassany a meditaci samathi.
    Nastesti uz jsou ucitele, kteri to chapou dobre a vychazeji ze suter nikoliv z komentaru(abhidharma atd), kde se to vsechno zacalo deformovat.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    KAILASH: ucitel to tam resil, takze vyklad dle jeho ucitele Adzan Ca:

    - shamatha a vipassana jako dva konce jedne hole:
    - cim vetsi inner silence/stillness mas, tim vetsiho jsi schopen vhledu jak to je
    - cim mas vetsi vhled jak co je, tim lip se ti zustava ve stillness
    - futruje se to navzajem

    ale zacal by tim tichem, nepozadoval by hned vhled ;)

    KAILASH
    KAILASH --- ---
    YMLADRIS: dostat se do ticha neni vipassana ale shamatha :-))

    I kdyz mozna je to ten dzogchen punk ...:-/
    SVA
    SVA --- ---
    YMLADRIS: dík za odkazy, mně disciplína neva, spíš naopak, ale určitě bych si to ticho mohla vyzkoušet i na jiných kurzech
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    SVA: ;-) dostat se do ticha je presne to, oc jde ;-)

    my jsme byli tady: http://www.buddha.cz/buddhamangala/kurzy.html

    loni jsem byla v Mnichove Hradisti, ale uz nevim kdo to poradal, asi nikdo, ucitelka byla ze stejne "skoly" jako je napr. Petr Babka ktery dela kurzy v Sedlisti (coz ale asi nema web)

    ted se koukam ze je zrovna vipassana nekde
    http://sati.webgarden.cz/pripravovane-akce-a-novinky/meditacni-setkani.html

    proste furt je neco, nemusis jet zrovna na Goenku pokud by te tamni disciplina desila.
    A_NICK_MARDER
    A_NICK_MARDER --- ---
    SVA: nemuzu, nesleduji, jen vim ze jsou, googlit a tak. Odjet do Barmy, Thajska, Anglie atd...Buddhisticke servery atd...

    tady mozna odkaz na retreaty v Amaravati klastere v UK:
    http://amaravati.org/abmnew/index.php/retreat_centre/schedule/
    SVA
    SVA --- ---
    musím s přiznat, že jak se blížil termín začátku kurzu, jsem začla mít strach s toho ticha, které se musí držet během kurzu(nevím teda jak je to v praxi), asi by mi to odhalilo zajimavé a skryté věci v sobě

    jestli vyjde ten letní kurz budu ráda, přeci jenom mi příjde přirozenější stávat hodinu před východem slunce


    A_NICK_MARDER: můžeš nahodit nějaké odkazy jiných kurzu?dik
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    A_NICK_MARDER: dzogchen punk

    uvidime zda se to ukaze jako funkcni
    A_NICK_MARDER
    A_NICK_MARDER --- ---
    YMLADRIS: cesta ega:)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    A_NICK_MARDER: Díky, zkusím.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    YMLADRIS: Já osobně se řídím heslem "dobře se nauč pravidla, abys věděl, kdy je porušovat".
    Dokud něco neznám, dělám to jak se doporučuje.

    Rozhodně neplánuju, pokud mi v autoškole zakážou pít před řízením alkohol, nevydávám hledat autoškolu, kde mi to povolí.
    Ale třeba to není ten případ.
    A_NICK_MARDER
    A_NICK_MARDER --- ---
    LODBROG: vipassana od Goenky je jenom kapka v mori retreatu, vipassan atd...podle me dokonce trosku vytrzena z celku ktery Buddha ucil, takze nezoufej a kooukni kdyz tak jinam:)
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    Omlovám se, že to tu tak řeším. Nechtěl jsem tu dělat takovéhle zbytečné pozdvižení.


    YMLADRIS: Jde o to, že jsem si docela dost přál účastnit se v záhlaví uvedeného kurzu teď o vánocích (který jsem tak nějak považoval za nejlepší).
    A tam jsem to poměrně jasně v pravidlech, a rozladilo mě to poměrně velmi.
    Možná zbytečné emoce.
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    mi teda pripada funkcni, ze na platnost pravidel resp. jejich uzitecnost si kazdy muze prijit sam. su rebel, takze pravidlo porusim. a vidim co to dela s mou meditaci a co to dela s mou mysli. a pak se svobodne rozhodnu jestli ho chci porusit znovu

    kazdej je zodpovednej sam za sebe, jak vyuzije cas ktery ma

    ale to je muj pristup
    YMLADRIS
    YMLADRIS --- ---
    LODBROG: tak jsou ruzni ucitele, kteri poradaji ruzne retreaty vipassany. pokud jdes cestou ze to chces s necim kombinovat, tak jed na retreat kde to kombinovat muzes, ne

    trosicku to zni jako vymluva nebo nesmyslne lpeni na 'pravidlech' ci co
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    LABARCHA: Jo, to je možnost. Breburda je vždy k dohodnutí, že :)


    OVERSEER: Podle pravidel nemůžeš. Přečti si je pořádně.
    "Ani jogging není dovolen."
    PALEONTOLOG
    PALEONTOLOG --- ---
    PRSADLEEU: je tam hezky, btw. že znáš jevíčko u poličky nepochybuji :)
    LABARCHA
    LABARCHA --- ---
    LODBROG: tak se proste zkus prihlasit, do prihlasky napises jak se veci maji a ucitel rozhodne, jestli se smis zucastnit ci nikoli....
    PRSADLEEU
    PRSADLEEU --- ---
    ale ja znam Jevicko u Policky......neni to tam vesele. je to tam....klidne.
    LODBROG
    LODBROG --- ---
    EKONY: No jo, no. Zkusím najít jiný krz.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam