• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    POACODEX GIGAS dáblova bible
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    AENYE: Kone to byly nadherny a pochopitelne se zalibili bratrovi a tak si je proste vzal. Zacal soud a nejen o ne. Po prizni rizni. To byl rok 1703, ale diky dokumentum kolem tohoto vlekleho sporu mame o JBSA alespon nejake dobove informace.
    POA
    POA --- ---
    to není skrytý, ale hodně okatý vzkaz.. čtyřoký minimálně :-)
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    AENYE: Vlastne mel dva starokladrubske vraniky z dnes jiz neexistujici linie. Ta veta je spis skryty vzkaz pro POA. Nepremyslej nad ni. Ty kone dostal za dokonceni zbraslavskeho klastera jako pozornost.
    AENYE
    AENYE --- ---
    BEEFDOG: aha, nová informace a pro mě rozhodně zajímavá. děkuji :)
    AENYE
    AENYE --- ---
    BEEFDOG: ale gotické baroko, to mi vyprávět nemusíš..
    černého koně?
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    AENYE: To neni gotika. To je architektura svetla a ticha. To je Santini. Mistr Mistru. Nikdo nezna jeho tvar a malokdo vi, ze mel cerneho kone. ;-)
    AENYE
    AENYE --- ---
    BEEFDOG: ráda vzpomínám, jak kamarád vyprávěl, jak to , no obcházel se říct nedá, vzhledem k tomu, že je to zastavěný Philipem Morisem, a říkal si co je to za divnou gotiku..;)
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    AENYE: Ja jsem taky z Kutne Hory, ale.....osud hodne foukal a casto foukal do plachet mych rodicu. Kazdopadne k Sedleci mam posvatnou uctu.
    AENYE
    AENYE --- ---
    POA: no k tomu poslednímu odstavci bych byla dosti skeptická...
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    POA: Kdysi mi volal jeden znamy, ze by chtel zpracovat koncepci revitalizace barokniho arealu. Rikam, to je od Vas mile, kolik na to mam casu 7-8mesicu? Odpovedel mi 7-8dni. Mozna chapu v jake situaci byl ten mnich. Bylo to peklo. Hihi.
    AENYE
    AENYE --- ---
    CHOBOT: samozřejmě, já mluvila spíše obecně o historických vazbách..
    AENYE
    AENYE --- ---
    BEEFDOG: jo, tam se nějak dostal od cisterciáků

    já osobně jsem fanda, už proto, že jsem sama z Kutné Hory.
    zas tak prázdným bych ho nenazývala, urputně se na něm pracuje, momentálně se restaurují nástěnné malby- pracují na nich studenti fakulty restaurování litomyšl, pod vedením ak.mal. Alta...
    POA
    POA --- ---
    ten čas je prý jen legenda... ale asi to bylo psáno extremně rychle... ale určitě ne za jednu noc... je to jen obrazně řečeno... myslím já
    CHOBOT
    CHOBOT --- ---
    AENYE: a samozřejmě její rozsah a velikost.... "Div světa"
    POA
    POA --- ---
    BEEFDOG: mnich spáchal nějaký hřích... konzultovala jsem to s převorem břevnovského kláštera Prokopem Siostrzonkem, který tam asi kromě mne byl jediný zástupce českých církví i církevních medií... to mi přijde docela ostudné... ale to sem nepatří

    jaký hřích? na to mi převor odpověděl, že se nabízí celé desatero...

    a za ten hřích měl být zaživa zalit do betonu..snažil se zmírnit trest tím, že nabídnul sepsání knihy... přes noc... o půlnoci zjistil, že to nezvládne a povolal si na pomoc ďábla... toť legenda

    já to vidím tak, že to napsal v obrovském stresu, díky němuž se možná napojil bleskurychle na kolektivní vědomí, to nebyl pouhý přepis známých spisků, pokud vím... já to považuji za automatické písmo ale vysoce duchovně vyspělé bytosti.... jsem přesvědčená, že význam té knihy možná není ještě dnes doceněn...
    AENYE
    AENYE --- ---
    BEEFDOG: áno, s tím mnichem co měl být zaživa pohřben, ale aby se trestu vyhnul, slíbil, že za noc opíše celou podlažickou knihovnu, nechal si nanosit materiál, ale o půlnoci zjistil, že není v lidských silách to stihnout a povolal ďábla, kterému upsal duši a slíbil ho namalovat do knihy. Ďábel knihu dopsal, ale mnich, až byl zbaven trestu byl sžírán výčitkami, a z kláštera snad odešel, až našel před smrtí útěchu u sochy panny Marie a byl zachráněn před peklem...

    zajímavé je, že písmo zdá se je psáno opravdu jen jedním člověkem a je všude stejné- nedochází k tomu postupnému odflakování...
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    Nekde jsem diskuzi zahledl, ze ta kniha mela co do cineni se Sedleci. Co si myslite o tom prazdnem Santiniho ctyrlistku na čele katedraly? Jen takova volna asociace. OT.
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    AENYE: to je ta zalezitost s delkou casu, za ktery byla napsana?
    AENYE
    AENYE --- ---
    BEEFDOG: to znám asi jen tu legendu z podlažického kláštera..
    BEEFDOG
    BEEFDOG --- ---
    AENYE: dik, jeste POA zminovala podminky, ve kterych vznikla. Jsou nejak specificke?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam