Džafar al-Árif bin Azraf: "Terra Nostra má hluboké vnitřní problémy, se kterými se musí vyrovnat"
A zde již přinášíme slibovaný exkluzivní rozhovor s vůdcem korporace Al-Arabia
Šejk Abu Fachr Džafar al-Árif bin Azraf bin Ijád al-Maktum (* 7.května 1957)
Narodil se ve městě Garmsar jako první ze sedmi sourozenců. Studoval ekonomiku na univerzitě v Teheránu, kde získal v roce 1984 doktorát. V roce 1991, po smrti svého otce, převzal řízení konglomerátu Al-Arabia. Al-Arabia je v současnosti nejbohatší světovou korporací. V roce 1990 se mu narodil první syn, princ Fachr bin Džafar. Džafar bin Azraf patří k jedněm z nejkontroverznějším islámským obchodníkům a vůdců v Malé Asii.
Šejk má rád rychlá auta a rád řídí svůj automobil, pouze při oficialitách využívá služeb řidiče. Sám říká, že mu řízení pomáhá utřídit myšlenky. Dále vlastní pilotní průkaz na sportovní letadlo. Jeho zálibou je historie a architektura...
Tolik očekávaná osobnost zahalena tajemstvím, šejk Abu Fachr Džafar al-Árif bin Azraf bin Ijád al-Maktuma, hlava společnosti Al-Arabia přijel do Prahy. Sympatický padesátník z Íránu nám věnovat chvíli ve svém nabitém programu a poskytl nám rozhovor. Velice mne překvapilo, že ač je šejk velice významnou osobností, nedoprovázel ho žádný bodyguard. O to bylo povídání s ním příjemnější.
Q: Původně se proslýchalo, že sem přijede pouze někdo z Vašich zástupců. Čím to, že můžeme v Praze přivítat přímo Vás?
A: V našem tiskovém prohlášení, které můj tajemník Al-Razíz vydal, je uvedeno, že se jedná o rekreační cestu. Jsem přece jen už v letech, práce mám nad hlavu. Naštěstí jsem obklopen velmi schopnými lidmi, takže jsem se sem přijel hlavně rekreovat. A když už jsem tady, tak rád navštívím naše partnery, různě s nimi pohovořím o našich budoucích plánech a zhodnotíme ty minulé.
Q: Překvapuje mne, že jste na rozhovor přišel sám. Podle našich informací je vaše ochranka velmi elitní. A jste lépe hlídán než lecjaký americký prezident.
A: Nenechte se odradit, sám tu rozhodne nejsem. Já si přesně myslím, že u prezidentů, respektive politiků všeobecně je to vytvářeno tím, že pokud jsou obklopeni po zuby ozbrojenými muži, dodává jim to na důležitosti před voliči v mediích. V mém případě vydáváme nemalé finanční prostředky na to, aby byla má ochrana jednou z nejlepších na celém světě a ještě více investujeme do toho, abych se zároveň mohl cítit bezpečně a především svobodně, aniž bych byl obklopen hradbou z osobních strážců.
Q: Jak se vás dotkl převrat v roce 1979?
A: Abych řekl pravdu, v té době jsem byl na zkušené u našich firem působících v Egyptě. Můj otec Azrafua bin Ijáda, byl v tu dobu v Iránu a silně podporoval revoluční vládu.
Q: Zabýváte se politikou?
A: Musím říct, že mne rozhodně zajímá politika v našich krásných zemí a v našem okolí na malé Asii.
Q: Jak dlouho se zdržíte u nás v České republice?
A: Předpokládám, že zde strávím celý říjen. Mám rád historii. Myslím, že naše arabská historie má hodně společného s tou evropskou. Nějakým způsobem se vždy potýkaly a promítaly, rád si prohlédnu, jak to vypadalo z druhé strany.
Q: Máte už nějaká vyhlídnutá místa, která chcete navštívit?
A: Mám, nejsou jen v Praze ale i mimo ni, rád bych navštívil nějaké vyhlášené místní lázně a určitě také Hradčany a okolí. Ale kdy, to vám bohužel říct nemohu. Je to jeden z hlavích bodů mého programu. Praha je krásné město a na podzim vypadá nejlépe.
Q: Jsme u malého soukromého letiště. Přiletěl jste teď?
A: Ne, měl jsem přiletět dnes na vojenské letiště, které se nachází za tímto soukromým letištěm, ale změnil se program a tak jsem přiletěl již v neděli v noci právě sem, trošku inkognito. Rád si zde zapůjčím malé sportovní letadlo a podívám se na místní krajinu z výšky.
Q: Co máte v plánu na nejbližší dny?
A: Kromě klasické rekreace a návštěv strategických partnerů mám různé nabídky na programy místních korporací a velice se těším, čím mne zaujmou a překvapí.
Q: Sdělte nám něco o sobě.
A: Ne že bych o tom zrovna rád mluvil, ale můžu říct, co je základem mé osobnosti a mého úspěchu. Je to systém kombinace našich muslimských ideálů a tradic, které prošli staletími vývoje a nejsou tak mladé narychlo vytvořené jako západoevropské. Nicméně západoevropská efektivita a systém komunikace jsou v našem multikulturním světě podle mě daleko výhodnější pro komunikaci s celosvětovými partnery. Věřím tomu, že u nás, mí přátelé, ostatní šejkové, potřebu komunikovat mají, a věřím tomu, že i pomocí ortodoxních tradic dosahují značných úspěchů. Ale při kontaktu s některými zahraničními partnery popřípadě setkání s jinými kulturami si myslím, že západoevropský systém je výhodnější, pokud je tam ten správný základ a to je podstatné.
Q: A co nám prozradíte o sobě?
A: Mám kupu dětí a snažím se být pro ně správným otcem tak, jako by měl každý muž být.
Q: Cestujete? Dá se to skloubit?
A: Cestuji poměrně často a baví mne to, mám rád rychlá auta a rád létám a musím říct, že při muslimském rozdělení rodiny já splňuji naprosto to, co by měl správný muž činit pro rodinu a má žena dokáže to samé.
Q: Můžete nám sdělit něco o vaší společnosti?
A: Al-arabia založil můj otec Azrafua bin Ijád ve třicátých letech 20. století. On to pojal velice technicky, v době mezi válkami byl poměrně velký chaos a anarchie a bylo k lidem třeba přistoupit s vstřícnou tváří a vytvořit zázemí a ukázat jim cestu.
Pro nás rozhodně není důležité vytvářet bussines a vydělávat na tom peníze, ale jde o to vytvořit pro nás, pro Muslimy a pro Araby na celém světě, co nejlepší systém vzdělávání, sociálního zabezpečení, zdravotnictví, aby každý kdo chce a má nadání mohl využít svého daru a realizovat se a přispívat naší společnosti. A to je naše hlavní motto, které se snažíme dodržet.
Na našem území se nachází velké ropné bohatství, které je třeba ohlídat, aby zůstalo arabskému lidu. Mimoto je pro nás ještě důležité vytvořit správné Muslimy, kteří dodržují základ rodiny, že muž rodinu zabezpečuje a vytváří finanční zázemí a žena se stará o výchovu děti a chod domácnosti. Muž musí vytvořit finanční zázemí pro svou rodinu a ochránit ji, před nebezpečím z okolního světa. Člověk, který to nedokáže a nemysli při svých činech na dobro své rodiny, nemá v naší kulturní společnosti místo.
Q: Evropský trend role v rodině téměř vyrovnává. Jak to vnímáte Vy?
A: Pokusím se to převést do západoevropské kultury. U nás je to poměrně vyrovnaná záležitost, ovšem vyrovnaná v jiném směru. Když si rozdělíte práce a povinnosti, které v rodině vykonávají muž a žena, tak jsou velice podobné. Akorát muž, co se týče vydělávání peněz a finanční nezávislosti, má lepší předpoklady. Život je přece jenom boj, a pro boj má lepší předpoklady muž. Žena má větší cit pro výchovu dětí a dokáže nejen vychovávat děti, ale i podpořit manžela a řídit domácnost. Od muže se samozřejmě ale také očekává, že i on bude oporou své ženy. Je to důsledkem toho, ze muž vytváří možnosti a morální a duchovni cesty pro své syny, žena se stará o to, aby děti ctili jejího manžela, jelikož on je hlavou rodiny. Pokud oba toto dodržují a spolupracuji a ctí se ve svých potřebách, tak dosáhnou dobré islámské rodiny tak, jak to má být. Oba dva rodiče mají za hlavní úděl vychovat své děti dle Koránu a učení proroka Muhameda.
Ne že bych chtěl nějakým způsobem ženám křivdit, ale pokud žena nastoupí do nějaké vysoké funkce, je pro ni specifický následující přístup. Firmu vnímá v podstatě jako své dítě, s mateřským citem, a tak se k ní chová, což je v rámci odchodu, kde se člověk musí naučit i prohrávat, velice těžká záležitost.
Q: I přesto, že vaším primárním cílem není vydělání peněz, je vaše společnost nejbohatší z těch, které na území ČR vyslaly své zástupce. Hodláte svého bohatství využít v pomáhání Muslimům a Arabům tady u nás?
A: Já si myslím, že nejen Muslimům.
Rozhodně na našem území a v našem okolí, vlastně na celém světě bychom chtěli podpořit muslimské občany v jejich rozvoji. Podle mne rozumní lidé chápou naši kulturu. Velice mě trápí černobílý pohled na problematiku náboženství některých lidí, zvláště pak některých západních médií. Podle mého, je v našem multikulturním světě základem tolerance, což bohužel mnoho lidem, a to i těm nejvýznamnějším, stále ještě nedochází. Hlavní myšlenkou je aplikovat systém, který u nás již funguje. Nejen že my se máme co učit od západu, ale i západ se má co učit od nás. Přece jen ta naše civilizace je o hodně starší než západní. Já osobně se domnívám, že tradice je základ.
Q: Jak se díváte na hromadný příjezd zástupců všech možných korporací?
A: Já opravdu netuším, co mají jiné korporace v rukávu, ale jsou to naši partneři a proto s nimi takto jednáme. Vzhledem k tomu, že každá korporace je poměrně rozvleklá síť, divil bych, kdybych se teď vypravil do jakékoliv jiné země a nenašel tam zástupce větší části svých partnerů, kteří by o něčem nejednali.
Q: Víte, že v sobotu večer se v Bernu a Bruselu konala setkání korporací? Účastnil jste se některého z nich?
A: Ne, měl jsem tam své zástupce, já osobně jsem byl na jednání v Singapuru, ještě jsem neměl možnost věnovat se tomuto tématu.
Q: Podle informací, které naše redakce dostala, jste údajně přerušil se společností pro vědu a výzkum Terra Nostra spolupráci.
A: Je dost spekulativní o tomto hovořit, já se domnívám, že Terra Nostra má hluboké vnitřní problémy, se kterými se musí nějak vyrovnat. Terra Nostra je silná organizace a významný strategický partner a jistě s ním budeme do budoucna spolupracovat.
Q: Takže nepřátelství nehrozí?
A: Nepřátelství je velice silné slovo, jestliže se budeme pohybovat v rámci obchodu, tak já rád obchoduji se svými přáteli a nepřátelství s tím nemá co dělat.
Q: Co se týče vašich obchodních záležitostí, je tato cesta opravdu především rekreační?
A: Rekreační cesta to rozhodně je, ale už jsem starší člověk, i když se cítím poměrně mlád a snažím se nějakým způsobem připravit půdu pro svého nástupce, svého syna, který by za pár let, až získá zkušenosti a potřebné vzdělaní, mohl nastoupit na mé místo.
Q: Jak je možné, že téměř dvě třetiny Íránských obyvatel je mladších třiceti let?
A: Ten kořen by mohl být trochu podobný tomu, který je v ČR. U vás v Čechách byl komunismus, nás Alláh obdařil velkým nerostným bohatstvím a velké množství jiných států si nárokuje zisk na těchto statcích. A to vede k tomu, že zcela nesmyslně a neoprávněně útočí na náš lid a působí tak hluboké rány a jizvy na naší krásné zemi. Naštěstí po těchto útrapách vykrystalizovala nová dynamická společnost, která je na velkém odrazovém můstku, připravena k maximálnímu rozvoji.
Nyní máme přece jen demokratické volby, máme prezidenta a tím jsme jednou z mála arabských zemí, která se pomocí tohoto postupu staví k systému demokracie. Náš prezident Mahmúd Ahmadinedžád teď nedávno dokonce vystoupil na jedné z amerických univerzit, což považuji za velice otevřený krok směrem k západu. Naše kultura není vyumělkovaná, jak se v některých zprávách můžeme dočíst.
Q: Co myslíte, že Vám může nabídnout naše země? Považujete ji za perspektivní vzhledem k případné budoucí spolupráci?
A: Já bych se rád vyhnul tomu označit jakoukoliv zemi na světě za neperspektivní. Každá země má nějaké lidské zdroje a jiné statky, pak už jen stačí objevit její kouzlo a otevřít ty spráné možnosti. Já sám osobně si zakládám na tom, že nejsem příliš ortodoxní a přijde mi, že ČR má značné možnosti, které sice po druhé světové válce byly podstatnou dobu utlačovány, ale věřím tomu, že vaše cesta jde velice prudce nahoru a o České republice ještě ve světě jednou hodně uslyšíme.
Q: v jaké oboru konkrétně hodláte u nás působit?
A: Pro společnosti, které Al-Arabia zastupuje, se zabýváme veškerým servisem, řekněme od tužek až po ropu a energetiku, zdravotnictví. Snažíme se pro naše spoluobčany a zaměstnance vytvořit naprosto dokonalý sociální systém, ve kterém by mohli žít a vzdělávat se.
Q: Zaznamenal jste zvýšený počet vražd v naší metropoli v posledních dnech?
A: Nic takového jsem zatím nezaznamenal, ale domnívám se, že vraždy jsou důsledkem špatného sociálního systému, takže my, v muslimských zemích, se snažíme vytvořit lidem zázemí, aby nemuseli vraždit a aby mohli bojovat za své živobytí a životní standard efektivněji a jiným způsobem a tak, abychom vraždy v naší společnosti minimalizovali.
Q: Ještě něco byste rád sdělil našim čtenářům?
A: Ať se přijedou podívat do Íránu. Praha je krásná, ale věřím tomu, že u nás se jim bude určitě líbit.
Justýna Klouzková