• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    PORSENAOchrana a obnova kultúrnych pamiatok a archeologických nálezísk a nálezov
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    COLOMAN: zaleži na tom, či ich naozaj chces ocistit od hrdze. Pretoze to niekedy znamena, ze ich ocistis od vsetkeho. Ak je na nich len povrchova hrdza, 30 % kyselina chlorovodikova ti ju odstrani vsetku, samotnu ocel iba velmi mierne nalepta.
    Na tu špinu ti inak staci kefka a jar, potom ich treba dobre vysusit a natriet olejom, tot zakladne
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    zfar, prosilby o prakticku radu,,
    ako a čém očistit staré klince a iné železné predmety od špiny a hrdze, aby ostali pekné a posobili nadalej starozitne?? stačí kefka a jar??
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    mne v tomto pripade najmä o stavebnohistoricky vyskum
    BELFEGOR
    BELFEGOR --- ---
    PORSENA: njn múzeum bude inovovať...má tam byť nový depozit + dáke výstavné priestory a kaviareň.Na výťah neviem či dojde ale na čipové karty už prišlo ,-) no ohladom výskumu by som to nevidel zle ved čo to črepov sa tam už vála po podlahe tak daco pruhodia s toho a bude nálezovka jak hrom :-D
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    V prvom rade by tam mali urobiť setsakramentsky dobrý výskum! Čo sa týka Slovenska je táto budova jedinečnosť.
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    BELFEGOR: Chvalapánubohu, že som to z vnútra ešte nevidel hotové :), som tam dávno nebol. Takže Matejov dom hovoríš, hmmmm, asi je na čase namontovať do jediného gotického "činžiaku" poriadny výťah :)))
    BELFEGOR
    BELFEGOR --- ---
    PORSENA: "Uvidieť Bansku Bystricu a zomrieť". :-DDD tak to teda hej... njn čo k tomu dodať čo sa nepodarilo komunistom dotiahnu neozbohatlíci dokonca... no budúcnosť ukáže..v najblyžšom čase nás čaká rekonštrukcia Metejovho domu..no podľa projektu velice zaujimavá vec...tak uvidíme...
    BTW: akurát škoda že si nedoplinil tuto ľudom ešte pohľad to interiéra to je pastva pre oči hlavne ten mramor a presklené nádvorie no proste krása :-)
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    Banskobystrický barbakan
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    Mimochodom davam do pozornosti, ze stranka www.pamiatky.sk ma novy look.
    Aj ked treba povedat, ze to nie je bohvie co, pravdupovediac, taku chaoticku stranku tazko hladat :)
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    PORSENA: Brabakan v BB je pekna hroza, ale Dr. Sura je nan patricne pysny. Velmi sa mi pacilo, ked pred dvomi rokmi cerstvo po obnove, prezentoval tuto akciu na jednom odbornom seminari. Jeho prezentacia koncila citatom "Uvidieť Bansku Bystricu a zomrieť". V duchu som sa valal po dlazke od rehotu. No samozrejme zo slovakov mu na to nikto nic nepovedal, ale kolegovia cesi si ho podali. :) Ked mu na to zacali frflat, jeho vyraz spokojnuckej povysenosti zacal naberat podobu sutaziaceho v pretekoch v jedení mexického chilli. Ale teraz pre zmenu nepovedal nic on. A ja som sa v duchu smial este viac. :D
    Pre nezaineteresovanych: Barbakan mestskeho hradu v Banskej Bystrici bol obnoveny takym sposobom, ze sa kompletne odprezentovala vrcholno- a neskorogoticka faza. Z maldšich faz je tam len nadstavba veže s rannobarokovou fasadou a parterove otvory obchodikov z konca 19. stor, ktore pre laika vyzeraju ako nieco pôvodne, kedze je takmer na ich spalety dotiahnuta omietka napodobujuca goticku. Ten barokovy vrsok veze, vyzera ako divna ciapka na inak stylovo cistuckom gotickom objekte.
    Barokove a renesancne omietky isli do kefy.... a to nehovorim o dalsich veciach ....
    treba si urobit vylet a vidiet na vlastne oci.
    BELFEGOR
    BELFEGOR --- ---
    No aj tam daco pekne urobili :-)) ale inak ked v BB tak toho poznam...njn sa mu moc podarilo :-)
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    v BB. Ktorú v TT si mal na mysli?
    BELFEGOR
    BELFEGOR --- ---
    Mysliš tú v TT či tú v BB....
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    BELFEGOR: :))))) a este :DDDDD, a zase :)))))
    ti nieco o tom napisem, ked sa vratim zo sluzobky. Tu obnovu ma na svedomi moj byvaly riaditel
    BELFEGOR
    BELFEGOR --- ---
    :-))) ale inak funguje to ako píšeš....
    BTW: by ma celkom zaujímalo ako to dopadlo s Trenčianskym hradom...???
    Inak čo sa táka obnovy pamiatkovo chránených objektov tak nikedy je to pekná hroza sa pozerať na konečné dielo...no skorej dielo skazy...napr. Barbakán v BB
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    BELFEGOR: Prípad Bojnej je veľká špecialitka, to si chameleónski súdruhovia z archeol. ústavu, zariadili, veď to bude ich výkladná skriňa. Páni súdruhovia ustavičníci sú schopní zariadiť, aj aby sa odobralo niekomu, komu už boli prostriedky pridelené, len aby ich dostali oni.
    Fakt neviem, ako je to v Čechách, ale mám pár indícií o tom ako je to v Maďarsku; na jednej konferencii som počúval z otvorenými ústami o sumách ktoré sa investujú do obnovy maďarských hradov, ani jedna suma nebola po 500 000 000 forintov....
    BELFEGOR
    BELFEGOR --- ---
    PORSENA: No na Slovensku už od doby socializmu :-)
    BTW: a sudruch Ficko síce v Bojnej slubuje hory doly ale len aby sa páčil njn ako vždy...takže nič novího s kultúrov je to furt biedne...a ešte bude...
    Ma napr. dostalo kolko finančních prostriedkov dali fakulte archeológie v Nitre...
    Hm v čachách to bude asi ako kde...poznám regiony kde sú na tom dosť zle...
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    pocuvajte Bratia Cesi :), ako je u vas system podpory (financnej) obnovy a udrzby pamiatok? U nas nasa vladza zjavne zvolila likvidacny plan, pretoze na buduci rok je planovanych najmenej penazi za poslednych 5 rokov a mimochodom asi 6 krat menej ako rok minuly. Clovek sa hanbi hovorit vlastnikom a investorom, ze maju moznost poziadat o prostriedky zo statneho grantu......
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GOBERS: ohledně heřmánkovic netuším - jen už dlouho plánuju se tam zajet podívat na nějaký jejich workvíkend, neveselé historky mám okolo tuž se broumovsko...
    PORSENA
    PORSENA --- ---
    PIZI: ten predosly nikto nechranil (pamiatkovo), zhodou okolnosti sa zachoval az do dnesnych cias a my sme ho uz chranit nestihli, alebo skor zabudli....
    nooo a ten novy... treba vidiet, asi sa to neda velmi porovnavat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam