• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MIXXXParamaniac ::dont walk, go fly (also for hang-gliders)
    ANGELA
    ANGELA --- ---
    GOBERS: mně ty lamózní otázky vyhovujou...úplně se ptáš na to co chci vědět taky
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    ZUZKAOU: No to jsem taky slysel, ze o proti skakani z letadla je tady riziko urazu o dost vyssi...
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    GOBERS: Je to prudce návykové. Kam se hrabe heroin.
    A letců zemře v ČR víc, než na předávkování herákem! ( fakt, ono těch feťáků přímo na předávkování umírá poměrně málo, v desítkách osob a většina jich je na práškách, ne na heráku, takže se počítaj v jednotkách).
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    MIXXX: Ergo jestli umim pocitat, tak trochu zdatny a naruzivy letec "odpravi" kridlo za 3 roky pomerne spolehlive, ne?

    Jinak sorry za uplne lamozni otazky, nevim o tom ani n, jenom me to zacina cim dal tim vice lakat.

    MIXXX
    MIXXX --- ---
    GOBERS: No, nektere spoty jsou placene (treba 50kc/vikend nebo 200 kc/rok). No a kolik toho nalitas zalezi na pocasi a tve kondici kolikrat to chces slapat nebo se nechat vyvezt lanovkou... Za vikend das treba (a ted naprostej odhad) 10 hodin pri hodne dobrych podminkach. Ale jak rikam, jde o zkusenosti - nekdo bude plachtit 2 hodiny nekdo 20 :-)
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    MIXXX: Eee... predpokladam, ze 200 hodin obvykle nastane driv nez 6-10 let, ne?? Kolik toho clovek naleta tak prumerne treba za weekend, kdyz ma pekne pocasi a sikovne misto?

    Musim priznat, ze me na tom ze vseho nejvic laka to, ze bych nemusel platit letenku (...pardon... vzletenku :-)))
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    GOBERS: A tu latky (skytex) zerou moc radi kobylky kdyz je do toho zabalis a oni chteji ven - mrchy :-)
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    GOBERS: Tech 10 let = ze po 10 letech ve skrini je kridlo zrale na to ho vyhodit. Stejne se snurama po sesti. Kdyz letas, tak se ta hranice snizuje, to je jasny. Jinak vymena snur se provadi vlastne pri kazde te technicke prohlidce (na padak je technicak a musis mit povinne ruceni na skodu zpusobenou provozem padakoveho kluzaku - PK) kdyz jsou treba roztrepene nebo uplne odrbane oplety apod. Nejvic materialy trpi vlhkosti a ultrafialovym zarenim.
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    GOBERS: Hodne odhadem tak 200 letovych hodin, ale zalezi jak se o nej staras, muze vydrzet vic, muze vydrzet min. Pokud kupujes novy, tak musi po dvou letech na prohlidky, potom po jednom. V ramci toho se vymenuji vytahane snury apod. Vrchlik ma zivotnost asi 10 let (ale i ve skrini ztraci svoje vlastnosti - nepropustnost vzduchu) a snury tak 6. Komplet vymena vsech snur stoji okolo 8.000,- (vsechno informace od Sky kde jsem se na pri exkurzi ptal)
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    SHEFIK: No, ja nemyslim, ze by byl problem ve spatnym vetru - muzes litat bezpecne zhruba az do rychlosti 1/3 tveho kridla, takze napr. do 5-6m/s. (o hodne vic u nas fouka jenom vyjimecne)
    Jediny velky problem je cestovani do vhodne lokality protoze ses zavisly na dobrem smeru vetru. Ale lokalit u nas zase tak malo neni a tak bych to tak cerne nevidel. Pokud nechces jenom svahovat ale letat i termiku, uz to je horsi a tech opravdu hezkych dnu neni moc, ale myslim, ze to stoji za to. Kdyz k tomu jeste pridas nejakej tydenni vylet do alp, tak si celkem i uzijes.

    Kite ma rozhodne take neco do sebe. Ja to beru tak, ze na zimu mam kite a na leto kridlo... Jen aby neprestalo foukat, nebo nekam nezmizel vzduch, to bych to mohl prodat ;)))
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    MIXXX: To neni tak uplne zle... kolik toho vlastne padak vydrzi, jakou ma zivotnost??
    SHEFIK
    SHEFIK --- ---
    hmm... premejslim, ze bych nekdy taky zkusil kurz... muj sef v praci mi rikal, ze by rad vyzkousel kite, ze driv lital na para, ale ze toho spravnyho vetru na paraglide je v cechach jen par dni v roce... co je na tom pravdy ?
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    GOBERS: Kdyz chces funglovku tak pocitej 10.000 kurz a formality; vybaveni 60.000 a vice.

    Me to vyslo s kurzem, pouzitym padakem, novou sedackou a zalozakem na 48.500,-
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    ZIGI: Tomas taky letal v sandalech ;) Ale on i Dalibor jsou na tom "trosku" lepe, nez my, takze si to mohou urcite dovolit.

    Jinak vzhledem k absolvovani kurzu taky v Beskydske skole naprosto souhlasim. Urcite mista ubytovani by sice zaslouzili trosku vice pece (hodne mirne receno), ale jako nalada a pohoda naprosto super ;) Skoda jen, ze je to takovej kus, rad bych si Javorovy ve spolecnosti tak v pohode lidi uzil jeste nekolikrat. Jinak par fotek z naseho kurzu najdes treba tady.

    GOBERS: Skok z letadla je neco uplne jineho. Ano, jsi ve vzduchu, ale tohle neni ani tak o rychlosti apod. jako o pocitu praveho letu. Kdyz chytnes stoupak, tak je to uplne super. Mas vic casu (klidne i hodiny), prohlizet si prirodu zhora. Je to proste mnohem vetsi pohoda a mene adrenalinu nez seskok - na druhou stranu to trva dele a clovek ma moznost si v tom vzduchu vic "hrat". Urcite stoji za zminku start kdy je proste uzasny jak bezis a najednou letis a vzdalujes se od kopce... Oproti seskoku kdy jsem nemohl (jako tandemovy pasazer) nic ovlivnit, tady jsi vlastnim panem.
    MIXXX
    MIXXX --- ---
    ANGELA: Myslim, ze rika 9000... Takze tusim, ze to budou stopy - to by odpovidalo asi 2743 metrum.

    Kridlo mam Sky Atis S 2005, ktere by melo mit nalitano okolo 50 hodin. Hranicni zivotnost je hodne odhadem 200 letovych hodin s tim, ze hodne zalezi jak se o kridlo clovek stara. Na technicke na zacatku roku byly vymeneny nejake snury, takze tohle by taky melo byt ok. Vysel me na 23.000,- (novy stoji pres 40.000,-).
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    MIXXX: Dá se odolávat, když je člověk líný obětovat zbytek aktivit a makat na to, aby si v 18 vydělal na křídlo a cesty.

    Teď už to jen tak pocukává... Ale ten pocit, že se člověk rozběhne a najednou letí...
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    No to je pekne... to je pekne... velmi jste me navnadili!! Zatim jsem skakal jen z letadla, ale tohle vypada bajecne...
    Na kolik tak vychazi PG vybaveni?
    ZIGI
    ZIGI --- ---
    super..konecne klubik o PG :-)
    takze se tez podelim o sve oblibene video...urcite vsichni znate (zejmena absoloventi BŠL) - http://www.youtube.com/watch?v=GhpRZM9l4yg (Parateam - pur st. hill)

    jo, ad vhodna obuv... da se litat ve vsem, ze... kolega Kollega (Radim) celou dobu, co my jsme se trapili v pohorkach lital v zabkach :-)... a slo mu to mnohem lip nez nam (ale zakopnout bych v nich nechtel...nekolikrat jsem ocenil pevny kotnik...ona ta sjezdovka na Javorovym prece jen smerem dolu byla samej sutr :-)... ale na prvni offiko tandem s pivnim sudem se obul :-) - http://www.elspeedo.cz/?page=3515&lang=cze


    KOHY: po osobni zkusenosti doporucuji samozrejme Dalibora Carbola (BŠL - http://www.elspeedo.cz, pripadne Alto - http://www.altopara.cz/) ...je to "sice" v Beskydech, a je to super :-)
    KOHY
    KOHY --- ---
    Po lítání už pokukuju nějakou dobu. A mám čimdál větší pocit že mě to čeká. Docela se mi líbila škola MISTRAL Paragliding. Má někdo reference? :+)
    ANGELA
    ANGELA --- ---
    MIXXX: kolik tam říká 5 tisíc?

    MIXXX: na kolik přijde třeba použitej? a má to nějakou dobu "použitelnosti"? jako kdy už radši nebrat?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam