• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    JESSIEATREIDESNárodní knihovna ... CHCEME TO NA LETNÝ!!!
    Jan Kaplický by se 18. dubna dožil 73 let. V pražské galerii DOX zároveň otevřela výstava jeho díla.
    rozbalit záhlaví
    JORERU
    JORERU --- ---
    OMNIHASH: Bémoloď
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    Taky bysme mohli zakotvit nad Klemenitnum nejakou poradnou vzducholod a knizni fond ulozit do ni.
    BETSABE
    BETSABE --- ---
    ja ty studie beru jako zajimavy zpestreni, zajimavy urcite v soucasny chvili pro studenty, ktery k tomu chteji taky dodat sve. proc ne.
    ale souhlasim s tim, ze prikladat tomu takovou dulezitost (ze strany Jehlicky a spol.) je nemistne. tady se proste iks profi architektu patla s navrhem na Letenskou plan, pres vsechny opruzy pamatkarsky-magistratni-uzemni plany-povodne -blabla a pak prijde vedouci atelieru na AVU s par cmaranicema, kde je mimo jine uplne bum prask na dvore v Klementine vysoka krabice nebo iks pater pod Klementinem u Vltavy. to mi proste pride pri vsech tech obstrukcich pro profi architekty uplne neuveritelny a absurdni.
    JORERU
    JORERU --- ---
    JESSIEATREIDES: a to mě děsí. realita totiž nebývá přívětivá k těm, kdo jí znají nahou.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    MIKRON: skálopevná jistota? prostě znám vývoj situace - oficiální i zákulisní
    MIKRON
    MIKRON --- ---
    trochu mě překvapuje skálopevná jistota, se kterou sis o tom všem neotřesitelně jistá.. ale co. myslím, že jsme se trochu odklonili od původního tématu
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    MIKRON: původním účelem bylo gesto vůči veřejnosti: Klementinum je v ohrožení, Ježek z něho chce udělat hotel pro turisty (tato fáma skutečně kolovala mezi pedagogy AVU, lidmi, o kterých by se každý domníval, že jsou naprosto normální). My a naši studenti otevřeme debatu o jeho budoucím osudu, zachráníme ho...

    Jako zadání klauzurních prací je to jistě zajímavé, kdyby to nepřišlo v souvislostech, v jakých to přišlo a kdyby se těmto vesměs průměrným idejím nepřikládal význam, který opravdu nemají, při vší úctě vůči umělecké omladině...
    MIKRON
    MIKRON --- ---
    JESSIEATREIDES: otázka je, jestli bylo účelem klauzurních prací dostat se do žurnálu.. imho ne.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    a ještě: kdyby se to netýkalo super-mega-celebrity Kaplického, tak se tyto klauzurní práce nedostanou ani na plátek vydávaný radnicí Prahy 6 ani jako krátká noticka.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    CUG, MIKRON: když znáš historii toho "klauzurního" zadání, tak pochopíš, proč jsem "zaujatá"... přichází to pozdě, vzniklo to na poslední chvíli a bez jakéhokoliv respektu k účelu instituce i historii budovy (která již podobným przněním prošla ve dvacátých letech minulého století - škody jsou nenávratné a obrovské) - i bez obeznámení se s vývojem, který předcházel vyhlášení soutěže - zastřešení nádvoří, stavba zavrtávající se sedm pater pod zem, to vše již tady bylo a bylo smeteno ze stolu ze závažných příčin (kulturní památka, povodeň).

    co je horší, těchto pár čmáranic je nyní "důkazem" pro MK, že to v Klementinu půjde, a že novou budovu nepotřebujeme. není to poprvé, kdy se řešení prostor NK přesouvá na neurčito - takhle to probíhá již sto let a ač je Klementinum nádherným místem, nedosahuje úrovní služeb (podmíněná umístěním fondů) ani prostorovými možnostmi ani úrovně větší univerzitní knihovny někde ve státě Minnesota...

    MIKRON
    MIKRON --- ---
    JESSIEATREIDES: "čmáranice", "naivkové" - to trochu hrotíš, ne? nevidím důvod, proč by to neměli v rámci klauzur zkusit..


    CUG: jen bych upřesnil, že jsem se nezabýval původně vůbec kvalitou, ale tím, jak vážně bere Jehlička klauzurní projekt..kvalitu projektů vůbec nesoudim.
    CUG
    CUG --- ---
    ty jsi strasne zaujata...ja jsem nikde nepsal nic proti NK od Kaplickyho...jen obhajuju zadani atelieru na AVU ze mi to prijde jako zajimavy tema...

    ty jsi ty projekty videla?
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    CUG: ...nemluvě o tom, že dva roky poté, co byl oficiálně vyhlášen vítěz soutěže, jejíž pravidla výslovně uvádějí, že JAKO TAKOVÝ MUSÍ BÝT POVĚŘEN REALIZACÍ (proto ta smluvní pokuta ve výši výhry za nerealizaci, opět zakotvená v podmínkách soutěže), je poněkud pozdě vytahovat "ideje studentů na budoucí využití Klementina"...

    Zvláště, když jsou studenti vedeni pedagogy domnívajícími se, že Národní knihovna je v době digitalizace přežitek a že 80% jejich sbírek tvoří literární brak.
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    CUG: tak zaprvé, jsou to pouze studie (asi by bylo patřičné říct, ideové návrhy příštích studií), nikoliv projekty

    zadruhé, ono ani nejde o to, že pár naivů z AVU načmáralo pár obrázků, ale že jsou zaměstnanci Ministerstva kultury (a nejen oni) považovat těchto pár čmáranic za ekvivalent několikaletého řešení odborných otázek a mezinárodní soutěže, potažmo do posledního puntíku promyšlené studie "informační fabriky", kterou NK ve skutečnosti je.
    CUG
    CUG --- ---
    VANEK: jsem chtel naznacit ze soudit kvalitu architektonickeho projektu podle jeho prezentace na aktualne.cz kde mas jenom jeden obrazek a jednu vetu ke kazdymu dost povrchni...
    VANEK
    VANEK --- ---
    JESSIEATREIDES: cca bez tečky.
    VANEK
    VANEK --- ---
    CUG: Píšou tam "Takové otázky si už několik měsíců kladou odborníci z oblasti architektury."; jak dlouho na tom dělali studenti, jasné není - ty kecy pod tím vypadají, jako by je nadrtili za 5 minut ve 4 ráno před odevzdáním.
    MIKRON
    MIKRON --- ---
    CUG: já bych to tak vážně nebral, taky by mi to přišlo zajímavý jako akademický projekt. Jehlička to ale bere až příliš vážně, zdá se mi
    CUG
    CUG --- ---
    ty klauzury berete moc vazne...podle me je to zajimavy skolni zadani zkusit nacpat NK do Klementina kdyz NTK se prestehuje do Dejvic....navic to delali cely rok ne jeden semestr a soudit uroven projektu z vykresu ktery jsou na aktualne moc nejde
    BETSABE
    BETSABE --- ---
    je to husty..koukala jsem na aktualne.cz ty "studie"... uroven modelu a vykresu..des
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam