• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    Baktérií v Petriho misce exponenciálně přibývá, ale jen dokud nespotřebují všechny zdroje potravy. Od tohoto bodu se celá jejich populace zhroutí. Přitom je polovina dostupných zdrojů spotřebována jen jednu jedinou generaci před tou poslední, která skončí kolapsem. Baktérie nevnímají ani náznak nastávajícího problému až do okamžiku, kdy je zřejmé, že všechny vyhladoví.

    Rozbor problematiky v angličtině - www.lifeaftertheoilcrash.net
    www.energybulletin.net
    Dokument Oil Crash Movie- www.oilcrashmovie.co/
    Wiki - en.wikipedia.org/wiki/Peak_oil
    Cena ropy - www.petrol.cz
    Cena ropy - www.oil-price.net
    Oil market report - omrpublic.iea.org
    Kurz dolaru - kurzy.divoch.net/usd.php
    rozbalit záhlaví
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    CHEMIK:
    FESTER: no pro mě "zbavit se závislosti na ropě" znamená trochu něco jinýho, než "těžit ropný písky".

    EU se pod rouškou enviromentalistické rétoriky vrhla do dost drastických experimentů - např. nastartování světového trhu z biopalivy, čímž zřejmě hodlala diverzifikovat svoje importy energie (bez ohledu na vynaložené prostředky a vzniké škody).

    Já bych to shrnul tak, že EU to dělá špatně, a USA to nedělají v podstatě vůbec (a ne - odsun problému o dalších 20 let tím, že se povolí těžba na nějakém posledním známém odlehlém nalezišti - to může uspokojit max. někoho, kdo tuší, že tu za 20 let už nebude, takže je mu to jedno... kromě toho dokonce i argumentace pro zahájení těžby nových amerických nalezišt' v 70. letech zněla "za 30 let přece už budeme mít levnou solární nebo jinou obnovitelnou energii" ... pochopitelně to byl mýtus)
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    CHEMIK: "Ad zlom, kdyz on to neni zlom, ale pomerne pozvolna gaussovska krivka a kdyz krivka na jedmom zdroji zacne upadat, zacne rust nejaka jina na jinym zdroji," Zatím to tak je, uvidíme, jak dlouho nám to vydrží. Důležitými faktory jsou ceny, čas a riziko.

    FESTER: ROFL, kauboji. Zase jeden, co objevil Wikipédii a zapomněl se přitom seznámit s podstatou věci.
    CHEMIK
    CHEMIK --- ---
    XCHAOS: IMO se USA muzou vyrazne a mozna uplne zbavit zavislosti na rope dovazene ze Stredniho vychodu, kdyz zacnou jeste vic tezit off shore zdroje a na rozdil od EU nebudou delat obstrukce s ropnyma piskama v Alberte. Mozna to tak i bylo mysleno v tom clanku. To EU je kompletne nahrana a nic si z toho nedela, vlastni zdroje energie ma minimalni a ofrnuje rypak nad uhlim, jadrem, ropou z Kanady, z Iranu...Vlastne jako jediny konvencni zdroj snad toleruje zemni plyn a doufa, ze cela evropska energetika se da utahnout na OZE... To mozna i da, ale za cenu nulovy konkurenceschopnosti..
    Ad zlom, kdyz on to neni zlom, ale pomerne pozvolna gaussovska krivka a kdyz krivka na jedmom zdroji zacne upadat, zacne rust nejaka jina na jinym zdroji, nejaka katastrofa, to mozna kdyby spad meteorit..
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: Ano, cosi podobného říkají čeští vědci zabývající se kolapsem. Nic jako kolaps vlastně neexistuje. Laicky chápáno se tím většinou myslí cosi na způsob perfektní bouře (perfect storm), tedy čehosi na způsob kumulativní krize, synchronicity několika singularit atdp. Ty se občas dějí, domnívám se, že stávající čas zvyšuje pravděpodobnost jejich výskytu. Zároveň je třeba uvážit, že Greer píše z amerického pohledu, a tam je životní styl opravdu někde dosti jinde i například ve srovnání s EU či s rozvojovými zeměmi, které navzdory svojí relativně nízké přímé závislosti na ropě, mohou na dopady ropného zlomu doplatit nejvíce, viz dění v MENA, ceny komodit, lokální zlomy ropy, populační boom, korupce atdp. (uvažovat čistě ropný zlom a jeho dopady dost dobře ani nejde).
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: strašně se mi líbí Americký teoretik ropného zlomu John Michael Greer opakovaně zdůrazňuje, že zakořeněná představa, podle níž musíme buď „neochvějně spět kupředu“ (v rámci mytologie pokroku), nebo nás čeká jakási apokalypsa, má vlastně původ ve středověkém křesťanství s jeho posedlostí koncem časů. - to je totiž to: skutečná revoluce je vždy o tom, že k faktické změně došlo, jen si toho nikdo nevšiml, nemluví se o tom, apod.

    Dnes se mluví ale prakticky o všem, takže je těžké zjistit, co je to, o čem se nikde nemluví - a kde je vůbec to místo, kde by se o tom mělo nemluvit, abychom poznali, že změna nastala :-)
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWEPZ: tak ono to je o ekonomice... na začátku budou obnovitelné zdroje vyžadovat obrovské investice. ve hře jsou reálně USA, Německo a Japonsko, jako fakticky nejvíce hi-tech společenství na světě (Francie a Velká Británie, při vší úctě, jsou relikty obrovských staletých, vojensko-obchodních impérií, kde je poměr politické a technologické moci ve společnosti prostě vychýlen trochu jinak... i když pochopitelně, potenciál je tam taky tradičně obrovský... a další věc jsou středomořské země, které by vzhledem ke kratší zimě a mírnějšímu klimatu řešily méně problémů ... specifický případ představují východoasijské ekonomiky typu Korea nebo Tchajwan, které sice technologicky mohou dokázat hodně, ale v rozhodování tam hraje příliš velkou roli ekonomika a politika)

    Japonsko bude pod obrovským tlakem skočit z "jaderné" éry do postindustriální, kvůli Fukušimě, a z asijských zemí k tomu má teoreticky fakt nejblíž: historicky minimálně 2x (těsně před 2. světovou válkou a pak na přelomu 60. a 70. let) už už sahalo Západu (jako celku) na paty, co se týkalo světové technologické špičky a oproti jakýchkoliv asijské země už teď asi vyváží nejvíce "nehmotných" výrobků. Suroviny nemá a musí je dovážet - což je z hlediska směřování investic důležitá úleva od potřeby donekonečna plánovat zásobování domácího průmyslu energií.

    Německo je v Evropě přeci jen asi nejvíc hi-tech - a vychází to najevo hlavně teď, kdy se poválečná okázalá technologická dominace Francie s Velkou Británie postupně stěhuje do muzejí (Concorde) nebo začíná intenzivně rezavět (jaderná energetika). Všeobecně se má za to, že jestli někdo na světě, tak právě Němci mají na to nejen se zbavit závislosti nejen na ropě a fosilních palivech - ale přejít na obnovitelné zdroje úplně.

    USA se podle mě ropy hned tak nezbaví - a naopak jí budou vykupovat od zbytku světa i dlouho poté, co tento přejde tiše na obnovitelné zdroje (podle německých a japonských receptů to do světa bude ve velkém vyvážet Čína.. Indie to bude spíše skupovat odevšad, maximálně vyrábět pro vlastní potřebu).

    Moje argumenty, proč USA nebudou první, kdo se zbaví závilosti na ropě:

    1) obrovská závislost na individuálním automobilismu a letecké dopravě. Evropa i Japonskou mohou stavět na železničí síti či MHD ve městech. USA tuto infrastrukturu měly, ale už dávno ztratily. (Protiargument: životní cyklus aut i letadel je krátký, a je možné je nahradit rychleji, než fixní infrastrukrturu)

    2) ekonomická síla hraje proti inovacím: impéria mají tendenci investovat do zakonzervování svého životního stylu, i když nedává žádný "objektivní smysl" - životní styl je nositelem kultury a struktury společnosti, a neměnit ho ze dne na den bylo znakem síly a moci.

    3) převážně ekonomické a nikoliv technicko-strategické uvažování: tohle se složitě vysvětluje, ale v zásadě - Američané počítají opravdu všechno v dolarech a spoléhají na to, že za celých 200 let jejich historii volný trh vždy nastavil cenu správně. Toto byla skutečně dlouho pravda - ale nemusí to být úplně pravda, pokud jde o komplexní chování trhu, na kterém jsou určité abstraktní finanční struktury (nemám na mysli konkrétní "zlouše" v cylindrech - ale může jít i o zcela neosobní a nehmotné zpětné vazby a rezonance na trzích) mají určité stěží pojmenovatelné zájmy (např. může tu být paralelně snaha vytvořit závislost na dodávkách určitého produktu, aniž by současně byla v systému doopravdy obsažena informace o tom, že produkt závisí na nějakém zdroji, který je omezený - v podstatě "falešná iluze abundance": něco jako že levná pracovní síla je možná díky zdrojům vody, které průmysl současně vydrancuje a vyplýtvá, což náklady zvýší, atd.). Tzn. USA dojedou na to, že trh přestane být věrohodným obrazem reality (stejný princip, jako že stranická propaganda a čísla na papírech plánovačů kdysi přestaly být věrohodným obrazem reality ve východním bloku)
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    USA se zbaví závislosti na ropě, Evropa ne, předvídají analýzy – Novinky.cz
    http://www.novinky.cz/zahranicni/259538-usa-se-zbavi-zavislosti-na-rope-evropa-ne-predvidaji-analyzy.html
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Karel Dolejší: Jak dál po ropném zlomu? Aneb právo na vlastní, na ropě nezávislý příběh - Ekolist.cz
    http://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/karel-dolejsi-jak-dal-po-ropnem-zlomu-aneb-pravo-na-vlastni-na-rope-nezavisly-pribeh
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    trochu offtopic - příspěvek do mé hlavní linie vyprávění o tom, že spotřeba ropy je z větší lifestylová/kulturně podmíněná - a nikoliv existenčně nezbytná
    TečkaCZ - Hladinolety (ekranoplány) jako ekologické řešení zaoceánské dopravy
    http://teckacz.cz/1182-Hladinolety-ekranoplany-jako-ekologicke-reseni-zaoceanske-dopravy
    BORDIGA
    BORDIGA --- ---
    Canada threatens trade war with EU over tar sands | Environment | guardian.co.uk
    http://www.guardian.co.uk/environment/2012/feb/20/canada-eu-tar-sands
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    As WTI Passes $105, Guardian Says Iran "Military Action Likely", Would Send Crude Soaring | ZeroHedge
    http://www.zerohedge.com/news/wti-passes-105-guardian-says-military-action-likely-would-send-crude-soaring
    BORDIGA
    BORDIGA --- ---
    Cena ropy poroste, odnesou to všechny země OECD mimo Německa - Patria.cz
    http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2010731/cena-ropy-poroste-odnesou-to-vsechny-zeme-oecd-mimo-nemecka.html
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    World oil supply debate between ex-Shell chief and ASPO-USA professor | Energy
    http://theautomaticearth.org/Energy/world-oil-supply-debate-between-ex-shell-chief-and-aspo-usa-professor.html
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Cena ropy Brent dosahla nového maxima | EnergyBulletin
    http://energybulletin.cz/?q=clanek/cena-ropy-brent-dosahla-noveho-maxima
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Ázerbádžán a Turecko se chystají realizovat projekt výstavby Transanatolského plynovodu. Ázerbájdžánská státní společnost Azerbajdžana (GNKAR) v nejbližší době oznámí trasu druhé části produktovodu. Zvažovaných tras je několik a zatím je těžké odhadnout, která dostane přednost. Nicméně už lze hovořit o tom, že z konkurenčního boje vypadl projekt Nabucco podporovaný EU. Na to ukazují vyjádření v ázerbájdžánském listu Bakinskij rabočij, který je hlásnou troubou prezidenta Ilchama Alijeva.

    List analyzuje kritická vyjádření západního tisku, zejména německého Spiegelu, a konstatuje, že nátlak evropských médií (a nejen evropských) na Ázerbájdžán narůstal nepřímo úměrně ke klesajícím šancím projektu Nabucco, jenž měl snížit závislost Evropy na dodávkách ruského plynu.

    Původně měl Nabucco umožnit Evropě přístup k bohatým plynovým zdrojům Střední Asie. Jako doplňkové zdroje vystupoval Irák a ázerbájdžánské ložisko Šach-Deniz. Baku dalo najevo připravenost o projektu jednat, ale současně dávalo najevo, že neustoupí od vlastních národních zájmů. Od roku 2002 konsorcium pro výstavbu Nabucca nepředstavilo solidní plán ani informace o tom, kdo by financoval výstavbu v hodnotě 8 miliard euro (podle kalkulace firmy BP až 14 miliard).

    Evropské banky měly finacovat zhruba polovinu nákladů, nespěchaly, a to kvůli chybějícím garantovaným zdrojům suroviny. Také se druhou polovinou byly problémy. Baku a Ašchabad také žádaly bezpečnostní záruky, a nedostaly je. Jeden z hlavních členů konsorcia, německá RWE, mezitím oznámila odchod kvůli nákladnosti projektu. Za těchto okolností dalo Baku vloni v prosinci definitivně přednost dohodě s Tureckem.

    Проект Nabucco терпит фиаско - Баку и Анкара намерены приступить к реализации проекта строительства Трансанатолийского трубопровода
    http://www.ng.ru/cis/2012-02-15/1_nabucco.html
    Projekt plynovodu Nabucco utrpěl fiasko
    http://www.blisty.cz/art/62328.html
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Nejistá a značně zrezivělá Družba | Články | Glopolis
    http://glopolis.org/cs/clanky/nejista-znacne-zrezivela-druzba/
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    Bezdrátové nabíjení aut na dálnicích se blíží realitě? | Computerworld.cz
    http://computerworld.cz/technologie/bezdratove-nabijeni-aut-na-dalnicich-se-blizi-realite-44567
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Západ nechce íránskou ropu kvůli jádru. Produkce v zemi tak výrazně klesá | byznys.ihned.cz - Zpravodajství
    http://byznys.ihned.cz/zpravodajstvi-svet/c1-54685380-zapad-nechce-iranskou-ropu-kvuli-jadru-produkce-v-zemi-tak-vyrazne-klesa
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Falklandská ropa láká. Argentina si stěžuje u OSN - Aktuálně.cz
    http://aktualne.centrum.cz/zahranici/amerika/clanek.phtml?id=732245
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Peak Oil: Yes, Still a Serious Issue :: ASPO-USA: Association for the Study of Peak Oil and Gas
    http://www.aspousa.org/index.php/2012/01/peak-oil-yes-still-a-serious-issue/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam