• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    MESKPeak Oil - zlom ropy
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: Problém vidím v tom, že ty dopady redukuješ na osobní spotřebu. Ta mi přijde v podstatě až druhotná.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: tak já si myslím, že jsme se dostali docela offtopic. každopádně já si ten ropný zlom nevykládám tak negativně... protože to, že nebudeme nuceni k nadprodukci a následné "nadspotřebě", by snad nemuselo mít jen katastrofické důsledky. Takže pořád trvám na svém "Peak oil optimismu" - ti, kteří mě nutí pracovat a konzumovat, se budou přizpůsobovat hůře, než já.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    XCHAOS: Tímhle memem už dávno evropská kultura "infikována" není. Stačí se podívat na Afriku, populační boomy od 50. let, a Asii.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: no, tak dá se říct, že už předchozí nefosilní zemědělská éra uspokojovala víc potřeb, než jen pouhé přežití.... takže prakticky všechno, k čemu lidstvo používalo fosilní paliva, bylo "pro zábavu".

    samozřejmě je tu háček s růstem populace - ale kupodivu, třeba v tichomoří existovaly kultury, které se (víceméně) dokázaly dohodnout na zastavení růstu populace a i s omezenými zdroji dokázali uspokojit své reálné potřeby.

    pochopitelně, že problém jsou kultury (třeba ta Evropská), které jsou "infikovány" memem že neustálý růst populace je žádoucí, který je pak po vyčerpání zdrojů nutí expandovat... paradoxně právě ty různé sběračské a nomádské kultury si toto hlídaly někdy líp, ono to nebylo vždy tak, že "čím hloub do minulosti, tím více dětí"....
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: vzhledem k tomu, že na fosilních palivech byla a je postavená soudobá civilizace, tak to je velmi odvážné tvrzení.
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: no tak skoro všechno mimo ty "mocenské potřeby"... nedělám tam nějakou tlustou čáru, přechází to spíš plynule...
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: budeme-li se držet Schuskyho rozdělení uvedeném v tom článku, tak píše o neolitické éře a neokalorické éře, přičemž obojí je o tom, jak pěstujeme potraviny.

    Má smysl čekat na odpověď na otázku - co myslíš těmi reálnými potřebami?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: a četl si ten článek, na který reaguju? tam rozlišuje tři éry... žijeme když nic jiného, tak v éře fosilních paliv.. já teoretizuju o éře informační... ale mám pořád příliš silné vazby na okolní industriální konzumní společnost fosilních paliv, aby to celé stálo za řeč...
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: mám dojem, že v zemědělské éře žijeme od té doby, co jsme přestali být lovci a sběrači a dokud ne nenaučíme jídlo získávat jinak, než že si ho budeme pěstovat, tak v zemědělské éře žít budeme. Jediné, co se mění, jsou prostředky, které máme k dispozici. To ze vedení válek považuješ za nějaký lifestyle, trendy a in, to raději proskočím, nebudu komentovat, protože bu to jen odvádělo od toho, že tak nějak nevidím odpověď na to, co myslíš těmi reálnými potřebami...
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    GRENDAL: no tak když je tam řeč o zemědělské éře... tak i tehdy se pochopitelně řešilo, jak velkou armádu které území dokáže postavit, apod. ... lidi prostě neměli jinou formu zábavy, vedení různých válek a územních byl tehdejší lifestyle, bylo to trendy a in...
    GRENDAL
    GRENDAL --- ---
    XCHAOS: co myslíš těmi reálnými potřebami?
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    SCHWEPZ: je to všechno pěkné - ale je třeba si uvědomit, že "fosilní" éra neuspokojovala většinou už žádné reálné potřeby - ale spíš mocenské potřeby všeho druhu (zbrojení, společenská prestiž, apod.). tyto mocenské hry se ale dnes už z velké části přesouvají do kyberprostoru....

    protože na uspokojení reálných potřeb šel ve skutečnosti jen zlomek veškeré produkce energie, tak se v podstatě nemusí po ropném stát ... vůbec nic pozorovatelného. v souvislosti s počtem najetých kilometrů ... [ VSOUKOLOHLOR @ Peak Oil - zlom ropy ] ... prostě míň lidí bude pracovat jako obchodní cestující nebo řidiči náklaďáků nebo létat na služební cesty. ale většina lidí nepocítí nic.
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    Ropný zlom? Ale kdeže! Blog - Alexander Ač (blog.sme.sk)
    http://ac.blog.sme.sk/c/316691/Ropny-zlom-Ale-kdeze.html
    XCHAOS
    XCHAOS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: tohle je fakt vtipný: domácí spotřeba zemního plynu v Kuvajtu a Spojených Arabských Emirátech překračuje domácí produkci :-))
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    BBC News - Gulf states face hard economic truth about subsidies
    http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-20644964
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---
    Schusky rozdělil dějiny druhu Homo sapiens sapiens na tři základní periody oddělené od sebe zásadními technologickými revolucemi v produkci potravin. Zpočátku se lidé živili jako lovci a sběrači. V té době prostě nějakou lokalitu "vylovili a vysbírali", poté ji opustili a ponechali přirozené obnově. Tento systém byl relativně udržitelný, alespoň pokud lidé nedosáhli příliš velkého počtu. Sběračství, jak ukazuje Schusky (který důkladně prostudoval několik indiánských kultur), vyžadovalo méně práce a poskytovalo výživnější dietu než pozdější domestikace rostlin a zvířat.
    Když ovšem zhruba před deseti tisíci lety došlo k neolitické revoluci, zemědělské systémy dokázaly velmi efektivně koncentrovat solární energii a tím umožnily usedlý způsob života i vyšší hustotu osídlení. Lidé za tímto účelem zavedli umělé ekosystémy a obhospodařovali je s použitím lidské a zvířecí práce.
    Pak ovšem na počátku 20. století přišel další radikální zlom, který zahájil třetí periodu. Po neolitické éře nastalo to, co Schusky nazývá "neokalorická éra". Průmyslová revoluce naplno zasáhla zemědělskou produkci a zcela změnila způsob, jakým se prakticky bez podstatnějších změn hospodařilo v předchozích několika tisících letech. Nový systém hospodaření byl plně založen na využití "starých kalorií" koncentrovaných ve fosilních palivech, místo na lidské a zvířecí práci.
    Malá odbočka: Ekonomové Joseph Stiglitz a Bruce Greenwald nedávno ukázali, že tzv. Velká deprese 30. let v USA nebyla primárně vyvolána labilitou finančního sektoru, jak se tradičně tvrdí (bankovní systém se rozložil až v roce 1933, ekonomické problémy začaly již o čtyři roky dříve), ale právě zásadními strukturálními změnami v reálné ekonomice. Na počátku deprese ještě více než 20% obyvatel USA pracovalo v zemědělství, ale po zprůmyslnění sektoru příjmy farmářů v důsledku nadprodukce potravin klesly o 30-60%, takže farmy ve velkém bankrotovaly a lidé končili na dně. Na konci celého procesu restrukturalizace zemědělství pouhá 2% obyvatel - vybavená ovšem značným množstvím fosilní energie - uživí celé USA a ještě dokážou vyprodukovat spoustu potravin na export. Tedy zatím...

    Třetí potravinová revoluce, aneb Proč nejde o průmysl, ale o krk
    http://www.blisty.cz/art/66514.html
    TRAVIX
    TRAVIX --- ---
    Za ropným zenitem | Z nového čísla - Respekt.iHNed.cz
    http://respekt.ihned.cz/z-noveho-cisla/c1-58926470-za-ropnym-zenitem
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    VSOUKOLOHLOR: To jsem zvědav...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam