• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHdobrej skutek
    DUB
    DUB --- ---
    B_KOMPLEX: no jako ja od zacatku si rikam ze jesli nekdo pojede tak beru svöji karu a jedu taky, pac slovensko sem si jeste neprojel a sou tam mista ktery bych chtel navstivit. plus udelat cigosum ve vesnicce diskosku, zkontrolovat jesli tam nepestej nakou dobrou ganju. kdyz pojedu tak bych vzal naky kramy ze sklepa co sou na vyhazov. naftu nevim, to bych si musel calnout
    B_KOMPLEX
    B_KOMPLEX --- ---
    DUB: takhle napsany to samo vyzni blbe...
    ...ale myslim,ze obnoseny obleceni uskodit asi nijak nemuze....treba v maroku byly decka nejstastnejsi za sesit,propisky,omalovanky,pastelky....dar takovyho druhu,kterej jim nejspis nijak z bidy nepomuze,spis jen pomuze trosku vylepsit neutesitelny podminky,v jakejch tam zijou,zvlast ted v zime.takhle nejak jsem to pochopil,jako deky,obleceni,sesity,cojavim nakou petrolejku atd.ja sem ochotnej kdyz to nekdo cely zorganizuje poskytnout na to auto-to ale neznamena ze bych zaplatil i naftu na tech 1200km.Sam sem zvedavej,jestli tahle akce bude nejak dotazena do konce nebo je to jen jakasi krec (prinejhorsim se sbalime jen s feexem a privezeme jim tam pouze hygienu jako ve skrivancich na niti ;]] ).jinak jakym zpusobem by mely byt veci distribuovany na miste by me zajimalo taky
    GAF
    GAF --- ---
    jéééé, to je dobrej klub

    To na mě je zase hodnej jeden kamarád, už asi 9 let (předtim jsme byli dobrý kamarádi). A druhej už asi 7,5 let. Se všema jsme dobří kamarádi.

    mihihi
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    Chci tady zmínit dobré skutky dvou ID, která mi na nyxu poskytla pomoc, ačkoliv jsem o ni výslovně nežádala.
    V kočičím klubu jsem zmínila příběh mého kocourka:
    [ JOGINKA @ KočkoImages - aneb auditko které vám zaručeně zvedne náladu a vykouzlí úsměv na rtech :))) ]
    a brzy na to mě oslovilo docela neznámé ID GAF s nabídkou na finanční výpomoc. O něco později další ID CIANKAL. Ty kluky neznám a oni neznají mě - přesto pochopili, že cesta k uzdravení toho tvorečka bude stát nejen čas, péči, ale i peníze.
    Tímto jim chci veřejně poděkovat a skláním se před jejich tak nevídaným postojem, který má tak daleko k jinak běžně vídané lhostejnosti.
    Jen pro ilustraci - kocourek po tříměsíční péči u nás už vypadá takto, ačkoliv do úplného uzdravení má stále ještě daleko:
    [ JOGINKA @ KočkoImages - aneb auditko které vám zaručeně zvedne náladu a vykouzlí úsměv na rtech :))) ]
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    haha

    sem spíš myslel krom toho co tam konkrétně poveze, taky proč konkrétně jim chce pomoct a co od toho čeká.

    jinak jestli chcete takhle pomáhat, tak mi před barákem stojej 2 plný popelnice, se pro ně můžete stavit po cestě (značka - rád pomůžu)
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    TSOH: hele napiš to tam konkrétně a jasně a já tomu třeba porozumim.V podstatě mluvim o tom samym co lonestar.Připadá mi, že to bude mít spíš větší přínos pro tvoje svědomí a ještě si uděláš výlet a důsledek žádnej (navíc imho zbytečně vydaná energie - ale to je vaše věc).
    Ale chápu že třeba pak člověk stoupne v očích ostatních i svých... (ne, s takovýma kecama se ty lidi, co by se pro ostatní rozdali, musí smířit - takový zavistivý líný svině jako já se najdou vždycky :))

    Každopádně já bych je tam nechal klidně pochcípat.jinak se jim naroděj děti, který budou stejně neschopný se o sebe postarat a budou tak podporovat degeneraci druhu :).A ty je svym výletem utvrdíš v tom, že se na to můžou vysrat když jim někdo vždycky něco doveze.

    suma sumárum já bych pomáhal tam, kde lidi nejsou schopný svépomocí situaci vyřešit (války, děti, starý lidi).

    no snad svý pohnutky ukojíš a bude se ti zase hezky spát
    ORLIK
    ORLIK --- ---
    No taky bych se připojil ke skeptickým hlasům. Tedy nic proti takovýhle iniciativě zdola, ty jsou kolikrát mnohem efektivnější než profi zachránci placený EU, OSN nebo USAID, ti si akorát platěj letenky a hotely a udávaj svý neprodejný přebytky. Ale jak už tu bylo řečeno, je dobrý si ujasnit co tím chceš dosáhnout a jáká k tomu vede cesta, jinak je to hurá akce, co může spíš uškodit - napadlo tě třeba akým způsobem to tam budeš distribuovat a že se tak možná staneš důležitým činitelem v místní hierarchii a politice?/pokud tam teda nechceš vyvézt nepotřebný harampádí a le užitečný věci/ Tím můžeš rozjet netušený věci co ti pak přerostou přes hlavu nebo vzbudíš nesmyslný očekávání co tě pak semelou. Každý cikánský vatrisko je totiž dost složitě hierarchizovaná struktura a pochopit kdo tam na kom závisí a kdo z koho tyje a co vlastně kdo potřebuje, to chvíli trvá a vyžaduje poučenej přístup. Samo si myslím, že tahle situace vyžaduje pomoc a ty lidi se do ní nedostali sami a sami si z ní nepomůžou, ale obecně rozdávání věcí samo o sobě nefunguje, dokonce může škodit. Chce to dlouhodobej, propracovanej projekt, aby se něco změnilo k lepšímu. Třeba v osadě Svinia u Prešova už před osmi lety holandani rozjeli akci - rozdávaj hospodářský zvířata a učej je chovat - to má přímej dopad na jejich ekonomickou situaci, navíc to ty lidi naučí, že lepší než tu slepici sežrat je mít z ní kuřata a vajíčka, což je trochu inkulturuje do dnešních poměrů. Jestli to myslíte vážně, doporučuju se obrátit na Marka Jakoubka, je to fajn chlapík, cigoše má rád a rozumí jim a zároveň se na ně dívá naprosto nesentimentálně. Působí tušim v Plzni na antropologii a o slovenskejch osadách toho ví možná nejvíc u nás
    B_KOMPLEX
    B_KOMPLEX --- ---
    TSOH: obytnej mb608 pro 5lidi s celkem velkym nakladovym prostorem-tzn.treba velkejch pytlu s hadrama se tam da narvat rekneme 50+se da dat jeste spousta veci do obytnyho prostoru
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    TSOH: takže pokud tě správně chápu, chceš si tím dovezením "věcí co člověk oželí" utěšit svoje svědomí za ten "vroubek", co u nich "máme" (BTW - kdo "my")??? Kompenzovat svůj pocit WMG za to že "my" jsme jim sebrali "koně a povozy", a tím zničili jejich kulturu? Fakt mi připomínáš misionáře s korálkama :-D) ale na druhou stranu - "proč ne", nikomu tím neublížíš...
    BTW2 - on jim někdo zakazuje si vydělat na koně a povoz, a pak s ním jezdit po světě a pěstovat si svoji kulturu? Jenže bacha, on i takovej kůň toho dost sežere (nehledě na osádku povozu ;-)) - a trávy ke spasení, která nikomu nepatří, taky zas tak moc není...
    A než mě začneš osočovat Jižákem - nejsem (na rozdíl od tebe? ;-)) z Prahy, a tky už jsem toho dost sjezdil - Zakarpatská Ukrajina, Rumunsko, naposledy Albánie - a všude jsem tam potkával lidi třebas chudé, ale každopádně ochotné něco dělat, a ne jen čekat co jim jiní dají (možná proto, že jim nikdo nic jen tak zadarmo nedá - a o tom to je...)
    JANDOUR
    JANDOUR --- ---
    Zajímalo by mě, co přesně bys chtěl brát.. Oblečení? Nebo i něco jinýho? Co bys chtěl brát a čeho tim dosáhnout? Mluvíš o tom, že vůči nim máme všichni dluh, protože jsme je zazdili do vesnic a sídlišť. Jakym způsobem se vztahuje to, co bys chtěl udělat, k "narovnáhí" toho "náma" zaviněnýho vychýlení z životní osy? Do jaký situace bys chtěl co vézt? Obávám se, že informací na nástěnce je příliš málo. Vůbec bych ti tim nechtěl brát vítr z plachet a neřikám, že bych se nebyl ochotnej připojit - ale chtěl bych vědět, o co jde. To, co je v záhlaví, je jenom popis dojmu z návštěvy tý vesnice následovanej výzvou k reakci, která neni moc detailně odůvodněná. Na jednu stranu důvod "proč ne?" beru, na druhou stranu - proč to nevzít trochu víc do rukou a rovnou začít dělat něco se zaměřenim k určitýmu koncepčnímu cíli? (možná to tak je, ale neni to dostatečně popsaný)
    TSOH
    TSOH --- ---
    B_KOMPLEX: to je jasny... co mas za karu /kolik lidi se vejde a co do objemu na veci / ? sezenu dost veci poptam se fsude ! jo :) ... bude to vybornej vejlet... takže plati 100% < abych nebyl doma zavalenej a pak nic... /za posledni 2 slova se pripadne omlouvam ale sem uz tak naucenej.../

    FEEX: tak to vypada ze by se mohlo i drive... pokud chces razit na vejlet nemel by bejt problem...
    B_KOMPLEX
    B_KOMPLEX --- ---
    TSOH: tak domlouvat se budeme az bude co nalozit ne?
    TSOH
    TSOH --- ---
    ... hele procti si jeste jednou od zacatku co se zde pise... par novejch informaci tam urcite najdes /alespon v to doufam../.. si myslim ze u nich mame ,,vroubek fsichni,, ... to co potkavame zde na ulicich co do cikanu je uz o nicem... znicili jsme jejich kulturu... a pokud nazyvas par typu v dodavce co jedou na vejlet s pytlema veci co zde nikdo nepotrebuje a jim se to hodi ,,misijni akci pod záštitou víry ,, sorry fakt se musim pousmat... konec tečka... fakt mě unavuješ...
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    ježiš já dneska mluvim jak debil taky..ale nemám čas to opravit
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    ty příklady (možná slabý) sem napsal proto, že sem tam potkal lidi co nic nemaj (jo i ty kočovný cikány v horách) co žijou důstojně a krásnym životem (kterej bych jim skoro záviděl) a přitom jejich výchozí podmínky byly stejný (ne-li horší) než kohokoliv jinýho kdo se narodí s holou prdelí.Jen se sami přičinili o to by se měli líp.
    Jsou třeba děcáky, kde ty děti se o sebe nejsou schopný bez rodičů postarat a tam třeba pomoc chápu.

    ale ne u zdravejch lidí co jsou jen neschopný se o sebe postarat.

    na to abych tě nařknul z misijní akce pod záštitou šíření víry tě ani znát nemusim.Takovejhle expertů je většina s tim otevřenym srdíčkem na dlani.se podívej do afriky jak tam kvete křesťanství :)
    TSOH
    TSOH --- ---
    KOOTCHA: ... v prvni rade jen podotknu ze povazuju za velkou vyhodu ze me tady nikdo nezna... tudis nemohu bejt narcen z nejake pozy ,,spasitele,, ci jak si to pochopil... dalsi vec je ze me opravdu nedela problem spojit prijemne s uzitecnym /tim myslim treba ten vejlet s tou trochou pomoci co se zde domlouva/. S tim Rumunskem to moc nechapu... proc to sem cpes... /byl sem tam v horach 4x, v delte Dunaje take, Turecko take tak trochu atd../. vono de take o jednoduchou matematiku.. v dobe kdy si clovek v podstate kupuje volnej cas a nema ho mnoho + naklady na cestu... jasne ze Rumunsko by bylo take vhodne, ale po pravde receno az zas takovej extrem sem tam nevidel...
    ----
    k dotazum > odpovim ti jinak... az se pojede pojed se mrknout a udelej si SVUJ zazor, protoze to co rikas je to co mas naucene...
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    hele ty sluníčko...já sem bydlel celej život na malym městě a vesnici a rozhodně ne v paneláku.Televizi nezapnu jak je rok dlouhe ja letos sem byl třeba 14 dní v rumunskejch horách (neturistickejch) a předtim třeba v tureckejch.A tam sem viděl třeba taky bídu.ale nepudu si tam s igelitkou tatranek a dekou přes rameno hrát na spasitele.Bych tě tak podle reakce tipoval na nějakýho toho misijního spasitele s pevnou a správnou vírou v podpaždí (jen tak mimochodem samozřemě).

    odpověz mi prosimtě na přímý jednoduchý otázky než začneš blbě kecat s jižnim městem.
    Já se ptám co je omezuje v tom aby se měli líp?Chtějí se přičinit o to aby jim líp bylo, nebo je chtějí ayb jim líp bylo?to já chci totiž taky kdyby to teda šlo
    TSOH
    TSOH --- ---
    B_KOMPLEX:hey > toť super informacíja ! :) nize psal jeste jeden clovek ze by jel /nejak vyhledove../ ale pokud se chces vazne domluvit neni problem...
    KOOTCHA: .... klasicka reakce cloveka co je ,,obezdenej,, > jo - jižák jižák je město snů... prijimanim informaci jen z medii, aniz by clovek byl na miste se v podstate ridit dnes nelze... jakakoliv reportaz jde udelat vzdy na x zpusobu dle toho co lidi chtej/maj slyset... mozna ze se v pristim zivote jestli teda neco podobneho existuje narodis v nejakem podobnem shitu a nekdo Ti rekne to co si napsal nize...
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    četl sem jen nástěnku, tak jen pro zajímavost...
    že možná by stálo za to pomáhat lidem co nemaj možnosti, ale maj chuť než obráceně.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam