• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • Přišli jste skrz odkaz na příspěvek, který již neexistuje.

  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHdobrej skutek
    TRISSIE
    TRISSIE --- ---
    DUSSICKA: já mám pocit, že se ta pomoc člověku nakonec vrátí... a někdy dokonce velmi rychle :-)
    před pár týdny jsem volala sanitku zraněnému člověku, který stál kousek od našeho domu (vypadal jako ožrala, totálně dezorientovaný, asi proto se všichni tvářili, že tam ani není, ale šlo o obět loupežného přepadení, navíc slepce, kterému ukradli i hůl...), což teda považuju za úplně základní věc. No a minulý týden jsem ztratila složku s důležitými dokumenty - a během dvaceti minut mi na mobil volal nějaký úplně cizí pán, že ji našel na zemi, a že mi ji pohlídá, než si pro ni přijedu.
    A tomuhle pánovi zase někdo týden předtím vrátil na zastávce zapomenutou kabelu s mobilem a peněženkou!

    Je to fajn, když člověk takhle vidí kolečko dobrých skutků.
    GAF
    GAF --- ---
    MARJANKA007
    MARJANKA007 --- ---
    no nic.. [ Dobrovolnictvi jako životní styl ]
    ta diskuxe tu sice existuje, ale na nastence tam neni tam nic takovyho jako konkretni nabidky...
    MARJANKA007
    MARJANKA007 --- ---
    co takhle na nastenku udelat seznam veci, se kterymi jsou lidi ochotni pomoct?
    nevim, jestli chapu spravne tenhle klub, ale co takhle z nej udelat platformu dobrovolne pomoci na nyxu?? pomahat cechum v cechach imho jeste moc nefrci...
    DUSSICKA
    DUSSICKA --- ---
    ale ne vzdy se samozrejme to pomahani vyplaci.. uz se mi parkrat stalo, ze lide, tvarici se jako andele, vyuzili me ochoty a snahy pomoci..:-( ale proto jsem to nevzdala, jen jsem ted trosku vic opatrnejsi... opatrnosti neni nikdy dost.. hlavne v tomhle zkazenem svete:-((
    DUSSICKA
    DUSSICKA --- ---
    GAF: staci nebo ne? to neni otazka... delej, co mas v silach... delej, jak ty to citis... neni vzdycky zapotrebi sponzorovat ohromnejma castkama... staci treba chvilka casu stravena s opustenymi lidmi, jen s nimi prohodit par slov a tak... pro vetsinu z nich je to vic, nez kdybys jim strkal bankovky do kapsy...
    a to: do dobrych skutku nuceny? - to jako ze si reknes bezmyslenkovite, budu pomahat, protoze by se to melo...?? k tomu by te preci melo vest tvoje vnitrni ja... zas idealismus, ale kazdy ma podle me v sobe aspon malinkou snahu byt nejak uzitecny a napomocny.. jen to malokdo rozviji spravnym smerem nebo vubec.. velika skoda:-(((
    GAF
    GAF --- ---
    DUSSICKA: hele dík, to jsem ještě neslyšel, je to pěkný. Spíš jsem míval pocit, že jsem do dobrých skutků nucený. Asi by to bylo v mojich myšlenkách lepší prosté, bez toho jestli to stačí nebo ne - třeba časem.
    CEEYDA
    CEEYDA --- ---
    hezkej napad nekomu pomoct...jak se dari to realizovat ??
    DUSSICKA
    DUSSICKA --- ---
    GAF: samozrejme... nikoho do niceho nenutim:-) konejte vsichni dobro jak jen nejlip dovedete..
    GAF
    GAF --- ---
    DUSSICKA: eee, doufám že stačí i třeba takový to s kočárkama, babičkama, dárečkama a ohospodařováním příjěmně slušného chování a tak různě, co se zrovna namane-a-sem-tam-i-samostatně
    DUSSICKA
    DUSSICKA --- ---
    myslim, ze lidi by meli dobre skutky konat porad...( idealistka:-) a nejenom kdyz na to radoby poklidne obdobi upozorni tisice silenych svetylek a vylohy plne kycovytych panacu klausu:-(((((
    snad se muzu radit k tem, kteri pomahaji celorocne... prace jako dobrovolnice v centru pro zdravotne postizene... taky si zkuste najit chvilku volneho casu a venovat ho tem, kteri potrebuji spolecnost a pomoc,-)
    vice info posta...
    EVKAK
    EVKAK --- ---
    ORLIK: řekls jak to je. byla jsem v osadě měsíc a můžu Vám říct, že ty struktury se Vám tam za tu dobu skoro ani neodkrejí, to se tam musíte nejprve vrátit, nejdřív jednou, podruhý, potřetí a pak můžete čekat nějakou důvěru a otevřenost. Také je mylná představa, že by měli kočovat. To je pouze naše stereotypní vidění. Romové v různých zemí i regionech se velmi liší, proto není možné je navzájem srovnávat. Když nějaký kmen kočuje, neznamená to, že to je přirozenost všech Romů. Například travellerům by se taky nelíbílo, kdyby jim někdo říkal, že jejich přirozeností je mít stálou domácnost, protože jsou bílý.... Ale to jen na okraj. Chtěla jsem říct, že když do osady přijede neznámý člověk a chce něco nabídnout, dostane se velmi pravděpodobně pouze k hierarchické špičce, čímž posiluje jejich status a moc. Dávat má opravdu smysl jenom v případě, že člověk situaci zná. A ani tak jednoduché to není, neboť nikdy nevíte jaké následky to bude mít.
    DUB
    DUB --- ---
    B_KOMPLEX: no jako ja od zacatku si rikam ze jesli nekdo pojede tak beru svöji karu a jedu taky, pac slovensko sem si jeste neprojel a sou tam mista ktery bych chtel navstivit. plus udelat cigosum ve vesnicce diskosku, zkontrolovat jesli tam nepestej nakou dobrou ganju. kdyz pojedu tak bych vzal naky kramy ze sklepa co sou na vyhazov. naftu nevim, to bych si musel calnout
    B_KOMPLEX
    B_KOMPLEX --- ---
    DUB: takhle napsany to samo vyzni blbe...
    ...ale myslim,ze obnoseny obleceni uskodit asi nijak nemuze....treba v maroku byly decka nejstastnejsi za sesit,propisky,omalovanky,pastelky....dar takovyho druhu,kterej jim nejspis nijak z bidy nepomuze,spis jen pomuze trosku vylepsit neutesitelny podminky,v jakejch tam zijou,zvlast ted v zime.takhle nejak jsem to pochopil,jako deky,obleceni,sesity,cojavim nakou petrolejku atd.ja sem ochotnej kdyz to nekdo cely zorganizuje poskytnout na to auto-to ale neznamena ze bych zaplatil i naftu na tech 1200km.Sam sem zvedavej,jestli tahle akce bude nejak dotazena do konce nebo je to jen jakasi krec (prinejhorsim se sbalime jen s feexem a privezeme jim tam pouze hygienu jako ve skrivancich na niti ;]] ).jinak jakym zpusobem by mely byt veci distribuovany na miste by me zajimalo taky
    GAF
    GAF --- ---
    jéééé, to je dobrej klub

    To na mě je zase hodnej jeden kamarád, už asi 9 let (předtim jsme byli dobrý kamarádi). A druhej už asi 7,5 let. Se všema jsme dobří kamarádi.

    mihihi
    JOGINKA
    JOGINKA --- ---
    Chci tady zmínit dobré skutky dvou ID, která mi na nyxu poskytla pomoc, ačkoliv jsem o ni výslovně nežádala.
    V kočičím klubu jsem zmínila příběh mého kocourka:
    [ JOGINKA @ KočkoImages - aneb auditko které vám zaručeně zvedne náladu a vykouzlí úsměv na rtech :))) ]
    a brzy na to mě oslovilo docela neznámé ID GAF s nabídkou na finanční výpomoc. O něco později další ID CIANKAL. Ty kluky neznám a oni neznají mě - přesto pochopili, že cesta k uzdravení toho tvorečka bude stát nejen čas, péči, ale i peníze.
    Tímto jim chci veřejně poděkovat a skláním se před jejich tak nevídaným postojem, který má tak daleko k jinak běžně vídané lhostejnosti.
    Jen pro ilustraci - kocourek po tříměsíční péči u nás už vypadá takto, ačkoliv do úplného uzdravení má stále ještě daleko:
    [ JOGINKA @ KočkoImages - aneb auditko které vám zaručeně zvedne náladu a vykouzlí úsměv na rtech :))) ]
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    haha

    sem spíš myslel krom toho co tam konkrétně poveze, taky proč konkrétně jim chce pomoct a co od toho čeká.

    jinak jestli chcete takhle pomáhat, tak mi před barákem stojej 2 plný popelnice, se pro ně můžete stavit po cestě (značka - rád pomůžu)
    KOOTCHA
    KOOTCHA --- ---
    TSOH: hele napiš to tam konkrétně a jasně a já tomu třeba porozumim.V podstatě mluvim o tom samym co lonestar.Připadá mi, že to bude mít spíš větší přínos pro tvoje svědomí a ještě si uděláš výlet a důsledek žádnej (navíc imho zbytečně vydaná energie - ale to je vaše věc).
    Ale chápu že třeba pak člověk stoupne v očích ostatních i svých... (ne, s takovýma kecama se ty lidi, co by se pro ostatní rozdali, musí smířit - takový zavistivý líný svině jako já se najdou vždycky :))

    Každopádně já bych je tam nechal klidně pochcípat.jinak se jim naroděj děti, který budou stejně neschopný se o sebe postarat a budou tak podporovat degeneraci druhu :).A ty je svym výletem utvrdíš v tom, že se na to můžou vysrat když jim někdo vždycky něco doveze.

    suma sumárum já bych pomáhal tam, kde lidi nejsou schopný svépomocí situaci vyřešit (války, děti, starý lidi).

    no snad svý pohnutky ukojíš a bude se ti zase hezky spát
    ORLIK
    ORLIK --- ---
    No taky bych se připojil ke skeptickým hlasům. Tedy nic proti takovýhle iniciativě zdola, ty jsou kolikrát mnohem efektivnější než profi zachránci placený EU, OSN nebo USAID, ti si akorát platěj letenky a hotely a udávaj svý neprodejný přebytky. Ale jak už tu bylo řečeno, je dobrý si ujasnit co tím chceš dosáhnout a jáká k tomu vede cesta, jinak je to hurá akce, co může spíš uškodit - napadlo tě třeba akým způsobem to tam budeš distribuovat a že se tak možná staneš důležitým činitelem v místní hierarchii a politice?/pokud tam teda nechceš vyvézt nepotřebný harampádí a le užitečný věci/ Tím můžeš rozjet netušený věci co ti pak přerostou přes hlavu nebo vzbudíš nesmyslný očekávání co tě pak semelou. Každý cikánský vatrisko je totiž dost složitě hierarchizovaná struktura a pochopit kdo tam na kom závisí a kdo z koho tyje a co vlastně kdo potřebuje, to chvíli trvá a vyžaduje poučenej přístup. Samo si myslím, že tahle situace vyžaduje pomoc a ty lidi se do ní nedostali sami a sami si z ní nepomůžou, ale obecně rozdávání věcí samo o sobě nefunguje, dokonce může škodit. Chce to dlouhodobej, propracovanej projekt, aby se něco změnilo k lepšímu. Třeba v osadě Svinia u Prešova už před osmi lety holandani rozjeli akci - rozdávaj hospodářský zvířata a učej je chovat - to má přímej dopad na jejich ekonomickou situaci, navíc to ty lidi naučí, že lepší než tu slepici sežrat je mít z ní kuřata a vajíčka, což je trochu inkulturuje do dnešních poměrů. Jestli to myslíte vážně, doporučuju se obrátit na Marka Jakoubka, je to fajn chlapík, cigoše má rád a rozumí jim a zároveň se na ně dívá naprosto nesentimentálně. Působí tušim v Plzni na antropologii a o slovenskejch osadách toho ví možná nejvíc u nás
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam