• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • zobrazit sekci
    Nasledujici nazory pochazeji od ID JVMLOK:

    Gaslamp fantasy zni dobre. btw co se Verna tyce, sedi ve svym kancliku a a kouka, jak jim najati pisalkove chrli texty podle jeho sablon. Industrialni seriovej spisovatel :)

    co ma ale spolecnyho Steampunk s cyberpunkem. Heslo a zakladni moto cyberpunku je MNDTS (mysli nezavisle, delej to sam)("Timothy Francis Leary: Chaos a kyberkultura" pro zajemce o literaturu) A je to o samostatnym uvayovani na zaklade ziskanych informaci, o samostatne navigaci a o nezavislosti institucich, ktere se skrze zasvislost snazi kontrolovat.

    Steampunk ma podle me taky takovej archetyp. Kapitan Nemo. Babbage. Watt. Nobel. Cimrman :) Kazdej ten typek odpovida predstave nezavisle inteligence. Archetyp VYNALEZCE. Vlastni inteligence a torivost jako autonomni zdroj inovace promenujici zivot nejen vlastni ale i ostatnich. A s tim spojena predstava kontroly nad technikou (ktera dnes lidem hodne chybi) a jista romanticka touha obevovat nove, neyname. coy je vec v dnesni dobe mozna jen s vypetim sil a vule, kterou spousta lidi nema a tak se radsi utika ke konformnim sablonam ruznejch loosrovskejch zivotnich stylu. Je to jednodussi nez si probijet vlastni cestu. Civilizacni nEMOc.


    Naddimenzovana dopravni a bojova technika? To ma byt jako Steampunk??? A Marx neni jen o tridnim boji :) a navic mi pripada ze si spousta lidi plete punk a anarchismus. V Cyberpunku jde co? o porusovani zakona nebo o co nejplastictejsi predikci moznosti kyberkultury. stejne tak je steampunk pokusem posunout technologickou hranici prumyslove revoluce, a v masine zazraku jde predevsim o to aplikovat na prumyslovou revoluci, tak jak probihala, jeste efekty informacni revoluce. Parni UI na derny stitky. Turringova nocni mura :) a co se tyce mody? No jasne, vzdyt jde o fabulaci z Viktorianske doby. Vzpomen si na moralku: Babbage nema vycitky koupit si sex s kurvou, na druhou stranu uplne se zdesi, kdyz mu ta devka nabidne neco tak nemoralniho jako oralni sex. Nezmenili vsecky parametry reality, jenom neco. Na druhou stranu moc se mi libilo Canon city v Memories :) presne ukazana mentalita seriove industrialni vyroby aplikovana do podoby seriove valky. a co se tyce knizek, docela zajimavy je Diamantovy vek od Neala Stephensona.

    Jules Verne...hmmm. tomu se rika Technicko anticipacni roman. Jako zanr stoji v zakladech Science fiction. Na druhou stranu je to takova jednoducha hricka s technologii, navic se silne etnocentrickym podtextem. vpravde. clovek je v techhle knizkach v podstate jenom kulisou pro techniku a v pohode by se to bez nej obeslo. takovy barevny divadylko plny mechanickejch hejblatek. romantika Vitkovickejch peci :) lidi tam snad ani jaksi nepatri. Jestli chces v do scifi dostat lidi, tak si vsimni, ze ve stejnou dobu jako Verne psal svoje technoromany rozvijel prazakladni temata SF jako je neviditelnot, cestovani casem, hibernace, kontakt civilizaci H. G. Wells. Me se docela libila taky Ledova spolecnost, postapokalypticka francouzska scifi serie, ovsem cetl jsem jen snad prvnich 7-8 dilu, pak uz to vypadalo na mooooc dlouhou serii a ja to prestal sledovat. ale bylo tam patr hooodne uchylnejch napadu :)

    Tezko rict, kazdej ma rad neco jinyho a to je na tom to dobry. Dulezity je se v tech fantaziich neztratit, ale neco v nich najit. Inspiraci pro kazdej den heh


    nejsem si tak uplne jistej jestli prave rekvizity jsou to, co definuje steampunk. Kdyz si vzpomenu ma Masinu zazraku od Sterlinga s Gibsonem, nejde o rekvizity. Cyberpunku slo mimo jine o lamani informacnich barier, multiplicitu reality, postmoderni rozbijeni zavedenejch metanaraci, je to manifest informacni svobody a zaroven demaskovani sil ktery hejbou svetem za zasterkou marketingovejch historek ala bible. Steampunk se podobny principy snazi zpetne aplikovat na vrcholnou industrialni eru a v podstate umeleckou cestou ukazuje sily, ktery sedely Marxovi za krkem kdyz psal Kapital atp. Komu v tomhle kontextu zalezi na rekvizitach je bezzubej pozer.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam