• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    VSOUKOLOHLOR: zajímavý články!
    JANYNA:
    KUATO: dík, jenom čistě ze zájmu si o tom zkusim někde počíst
    KUATO
    KUATO --- ---
    LUKAS: babina mi vypravela, ze po WW2 se z kopriv vyrabela latka uplne bezne (zrejme vyschl dovoz bavlny). pry byla docela hruba a skrabava.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    LUKAS: Ještě i v minulým...
    VSOUKOLOHLOR
    VSOUKOLOHLOR --- ---
    BROZKEFF: K tomuto velmi doporučuji tyto dva weby:

    Low-tech Magazine
    http://www.lowtechmagazine.com/

    No Tech Magazine
    http://notechmagazine.com/
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    JANYNA: v kterym století? :)
    ZUZKAOU
    ZUZKAOU --- ---
    LUKAS: no to že v pohádce o sedmeru krkavců se tkaly košile z kopřiv není výmysl. Jinak jsme to zkoušeli v rámci experimentální archeologie a moc se nám to nedařilo.
    JANYNA
    JANYNA --- ---
    LUKAS: No, kopřivy se zpracovávaly ve velkém na armádní uniformy "kopřiváky", to je celkem známo. :-)
    LUKAS
    LUKAS --- ---
    BROZKEFF: mě udivuje, kolik se toho tenkrát zužitkovávalo :) koho by dnes napadlo, že je možné mít kalhoty z kopřiv?
    :)
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    koňská mechanizace

    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    navrhovaný plán zahrady pro střídání plodin v osevním sledu

    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    LUKAS: Ne, tu 1896 jsem si dovezl z Belgie a jmenuje se "Cours d'agricultrure, d'horticulture et d'arboriculture" a jedná se o učebnici někde na základních zemědělských školách. (podtitul "à l'usage des écoles normales d'instituteurs et des établissement d'enseignement primaire et secondaire"

    Na konci té knížky je i tehdejší studijní plán, pro zajímavost přikládám (doufaje v to, že tu někdo ovládá francouzštinu ;e))

    LUKAS
    LUKAS --- ---
    BROZKEFF: ta z 1896 není to náhodou NAUKA o pěstování rostlin hospodářských? :)
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    DA_NIELA: jsou choulostivý a zparchantělý. potřebujou hnojit atp.
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    to je fáma :-) F1 jsou hybridi dvou známých genotypů, jejich křížení může vyústit v prakticky kde co :-) můžou se vrátit k tomu původnímu i vytvořit něco nového, výsledek je nejistý... Klasická mendelistická genetika
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    DA_NIELA: Kritika jde podle mě hlavně na to, že u řady "F1" odrůd je problém dosáhnout při vlastním semenaření stejné rostliny v následujícím roce, kdy se to naopak může vracet k těm původním odrůdám / provést kdeco. Prakticky jsem s tím ale moc neexperimentoval, slyšel jsem i názor, že to je jen rozšířený strach vyprodukovaný Monsantem a spol., aby lidi ani nezkoušeli tyhle odrůdy semenařit a dál množit, protože by se mohlo ukázat, že jsou nadále stále OK a držitelé práv šlechtěných odrůd by dál nedostávaly tantieny.
    DA_NIELA
    DA_NIELA --- ---
    SELECTOR_IX: Na hybridech je něco nebio? (mám na mysli vskutku hybridy, nikoliv mutanty a polyploidy)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    BROZKEFF: beru ta klasicka, v bio jako znacku nemam prilis duveru :)
    SELECTOR_IX
    SELECTOR_IX --- ---
    BROZKEFF: dokonce mají tu drzost nabízet hybridy jako BIO :(
    BROZKEFF
    BROZKEFF --- ---
    ANABEL_LEE: Klasická Semo mořená atd. OK, ale opatrně na biosemena od Sema. Dělají to jenom protože "je poptávka", ale sami mimo kameru říkají, že to je nic moc. Prostě jsou to klasičtí semenáři a "bio" je pro ně jednoduše "stejné postupy jen bez chemie", což je stejně problematické jako "vegetariánská/veganská" strava tak,že se jednoduše odebere maso/živočisné produkty, ale jídlo se nechá bez jakýchkoli dalších úprav/zásahů/náhražek.

    KAREN: Hnízdové setí má různé výhody, zvyšuje se tím šance na vyklíčení i přežití, ... spolu rostlinky lépe prorazí půdu atd.

    Mimochodem, mám tu řadu starších knih o zemědělství většinou z let 1945-1960, jednu 1896 ;-) ty pozdější z 50. let víc a víc obsahují tu sovětskou ideologii, ale i tak je tam docela dost zajímavých věcí. Neznáte nějaký zdroj kde by takové věci už třeba byly skenované,abych si to prošel a pokud něco chybí, případně se rozhodl to naskenovat?
    KUATO
    KUATO --- ---
    ANABEL_LEE: jo, SEMO jsou celkem fajn. myslim, ze prodavaji i nemorene seminka, ze?

    vzpominam, jak moji prarodice vysevali repu z kupnych seminek - nekdy i na trikrat, protoze nelezla a to byla radost, protoze toho meli pro vsecku hospodarku pekny lan. pritom semenarit repu je jednoduche a babina priznala, ze driv meli seminka svoje, ale nejak to prestali delat.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam