• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    DAW: osobně bych se zahloubil do jilu max 10-15 cm. osobne jsem si vyzkoušel tuto blbost majíce po ruce malej bobik s lzici, kterej nam hrabnul diry pro stromy. u nas jil zacina cca 15-20 cm pod urovni terenu...
    ............. nasledna potiz byla v tom, ze se vytvorili prave ty velky bezodtoky jamy a tezko se takovy mnozstvi hliny nasledne se stromem hutni. tzn. byly bud mokry, pri seschnuti se naopak tvorili pukliny na pomezi s normal terenem (milujou to slimaci jako schovku v lete) a zaroven tu nezhutnenou hmotu vyhledavaj i mysi.

    diru kopej optimalne podle korenoveho systemu stromu v techto podminkach, merunka jede i u nas fajn, hrusen v maly rucne kopany dire si cestu jilem v poho nasla zrejme..
    DAW
    DAW --- ---
    BALI_: jj.. to by možná pomohlo
    DAW
    DAW --- ---
    HOUBA: půjde tam ovocný strom a vedle něj ještě jeden.. předtím tam byla myslím broskev, ale odumřela .. teď chceme zkusit meruňku
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    DAW: Tak důležitý je, co je to vlastně za strom. Dost druhů snáší vlhko v pohodě a nekterý si v něm vysloveně rochněj. Plno běžnejch stromů je schopno se s tím v tvejch podmínkách nějak poprat, takže pokud to není něco vysloveně suchomilnýho nebo choulostivýho, tak bych si s tím zas tak starosti nedělal.
    BALI_
    BALI_ --- ---
    DAW: to je ale bežná praxe... jediný co ještě můžeš udělat tak vrtákem na kůly to project ještě další půl metr (nebo kam se prostě dostaneš) a následně opět vyštěrkovat.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    DAW: Tak to proste je .. Zkus do jámy nalít kybl dva vody a pozoruj jak se to vsakuje ..
    JAGA
    JAGA --- ---
    Konopí - rostlina minulosti i budoucnosti
    http://www.permakulturacs.cz/...tion=com_community&view=events&task=viewevent&eventid=292&Itemid=157
    Vše o konopí - březnový Pražský permakulturní podvečer
    DAW
    DAW --- ---
    BALI_: to přece vůbec nic nevyřeší, když ta voda nemá kudy odtéct
    BALI_
    BALI_ --- ---
    DAW: dej tam nějakou drenáž (štěrk atd...)
    DAW
    DAW --- ---
    ahoj,
    prosím o radu. Kopu díru pro zasazení stromu a pod nějakejma 30-40 číslama hnědozemě začíná jíl. Tak jsem kopal dál a říkal jsem si, že čím víc jílu se odstraní a na místo se nasype hlína, tím to bude mít budoucí strom lepší. Jenže teď na to koukám, že jsem vlastně vytvořil "vanu" - cca půl metrovej dolík v jílu, kterej určitě bude zadržovat vodu a pod stromem tím pádem bude pak hrozně vlhko. Máte s tím někdo zkušenosti? Co je lepší řešení?
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    KOUSICEK: tak bu´d semínkama nebo bych i věřil že pokud nepříjde brutal mráz že květiny znovu obrazí-u paprik to tak funguje ,ale u rajčat nevím-vařím "z vody"-ovšem klimaticky k sobě mají blízko...

    KOUSICEK
    KOUSICEK --- ---
    LITTLEPUNKK: mam jeste par rostlinek od tebe na balkone, jak je mam rozmnozit? Maji na sobe jeste plody:-) Premrzle, scvrkle ale vypadaji zdrave:-)
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    AQUALOCO: z jara budu mít sazenice divokých rajčat určitě navíc ...
    FUNTL
    FUNTL --- ---
    THEO_PHIL: ja mam zkusenosti dobry, ale nikdy jsem nechtela zrovna zadne zahradnicke speky. Krom toho vyuzivam jejich sluzeb osobne (bydlime nedaleko) a plusove body zbiraji za atmosferu (necetla jsem Harryho Potera, ale takhle nejak si predstavuju zahradnictvi v paralelnim svete Bradavic nebo kyho vejra).
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    AQUALOCO: otviraj se jim v jinou dobu samci a samici kvety, takze je sice samosprasnej, ale sam se vetsinou netrefi .. kdyz jich je vic tak je vetsi sance, ze se potkaj :) viz http://www.jedlykastan.cz
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    VODOMERKA: prý plodí, ale výnosy jsou nižší (na ten náš semenáč si stejně počkáme nejmíň 10 let)
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    AQUALOCO: jedly kastan je dobra volba. jeden samotny stejne neplodi :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    AQUALOCO: Mám, hod mi adresu do posty .. ale jsou takový prtavý (ty plody), menší abys pohledal :)
    THEO_PHIL
    THEO_PHIL --- ---
    XL1: Mas s nima nejaky spatny zkusenosti? Ja uvazoval, ze bych od nich na jare neco vzal...
    AQUALOCO
    AQUALOCO --- ---
    YBUKO: díky za referenci o akátu, ještě to zvážím, ikdyž bych jak jsem psal ten strom trvale obsejkal a byl by na jedinym místě pozemku, kde nic pěstovat nehodláme. přesto to zvážim, druhou vyriantou je jedlý kaštan, to bychom pak měli dva a líp by jim to spolu šlo! :)
    FAKEQUAKE
    FAKEQUAKE --- ---
    YBUKO: akátové stromy je tuším ideální seřezávat 1,3 m nad zemí. potom neobrostou
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam