• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KATUSA: Ne že bych to neotevřel ale dám to sem i takhle .. Spiritualita zemědělce dříve a dnes :))


    KATUSA
    KATUSA --- ---
    Ahoj, přijde mi, že se to sem ideově hodí, tak dávám pozvánku - konferenci o biodynamickém zemědělství:
    https://i.nyx.cz/...1175aa6.pdf?name=Biodynamick%C3%A1%20konference_T%C5%99ebo%C5%88_plak%C3%A1t.pdf
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    MAWRHIS: tohle hrasek dela uplne normalne potom, co odplodi, je to jednoletka a chcipa
    MAWRHIS
    MAWRHIS --- ---
    ahoj, mám dotaz k našemu hrášku - na obrázku vidíte jak vypadá. prakticky od začátku jsou stonky vespod zažloutlé a mnohem tenčí než nahoře. taky ve spodní části rostlin žloutne a osychá listí, nevíte čím to může být a jak by se tomu dalo zabránit?

    obrázek - https://www.dropbox.com/s/07bu1o286lykaup/IMG_20140530_121250.jpg
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    LITTLEPUNKK: Olše byla pro příklad srovnání .. Bavíme se o trnkovém houští, vidím jak to vypadá u mně na zahradě když jsem teď zahrnoval bagrem mladé trnky z průklestu, už lezou mladé ven (nic co by se nedalo pořesit kosou)... Hlavně se nepřu, akorát vím co udělá kartón za jeden rok v zemi, a 10cm mulče je nulanula nic
    Dotaz do plena .. řešili jste někdo keyline design, resp. víte o nečem jako je Yeomansův pluh v CR?
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    DENDROBATA: promiň ,ale nemůžeš srovnávat 60ti letou olši a trnku , právě kvůli těm zásobním látkám v kořenech a za druhé olše je jeden z nejlepších stromů na kopicování což taky o něčem vypovídá,ale dost už ;)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    LITTLEPUNKK: Jo třeba obrážení pařezů 60–letých olší se řeší tak že přijede fréza, celý pařez nafrézuje a tu metrovou hromadu mulče tam nechají ležet a je po olši .. Kořeny v sobě maji dost zásobních látek na znovuvyrašení i bez fotosyntézy, samozřejmě pokud mulčuješ opakovaně každý rok nebo svědomitě likviduješ výmladky sečením tak se může zadařit.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    DENDROBATA: no stím kartonem a mulčem bych se hádal , ono všechno vyhnije pokud nebudou kořeny sílit skrze fotosyntézu ...ale hádat se nebudu ,...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    MYKO: Hlavně odkornit, i s lýkem! pak uz to zrat nic nebude (možná) CO jsou to ty drevokazi? Tesařík? Ten má lýko rád :) Pak bych to vzal normálně horkým olejem se včelím voskem
    KUATO: Už vím proč začít včelařit :) Jo trnky, švestky .. oboje název pro slivoň domácí
    JADR: Vyklučit traktorem, takový ten hák místo pluhu, vytahá kořeny a zároveň nakypří, karton a mulč fakt trnku nezastaví (s ohledem na mocny kořenový systém pod zemí) .. nebo, pokud máš trpělivost, pravidelně eliminovat zastříháváním rašících výhonů nad zemí ...
    KUATO
    KUATO --- ---
    KUATO: asi by se musel použít 15ti litrový demižon na kvašení. popsal jsem poměry, které používáme. místo trnek se dají použít i šípky. nevím proč, ale lepší jsou sušené.. výsledek je samozřejmě jiný, ale rovněž velmi pitelný :o)
    KUATO
    KUATO --- ---
    KEIKIN: předpokládám, že do dováží víno švestkové, pač u trnek si myslím, že by to nikdo nezaplatil.. (nejsem si jistý, jestli někde nehapruje název - na jižní moravě se "trnky" říká některým odrůdám švestek, co z nich dělají slivovici). náš recept je: na 10 litrový demižon 5kg medu, 6.5 litrů převařené vody, 2-3 litry omytých trnek natrhaných až v říjnu, aby byly dozráté, hlubokoprokvašující kvasinky :o). a po dokvašení aspoň rok uležet.
    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    MAMBELINA: Zkus normálně na začátku a na konci řádku zatlouct tyčky a mezi nima natáhnout provázky.
    KUATO: trnkové víno se k nám dováží z Číny, prý je to díra na našem trhu :-) Máš nějaký osvědčený recept výroby ?
    MYKO
    MYKO --- ---
    Máte někdo funkční recept na náťěr proti dřevokazům? Pustili se nám do dřevěné konstrukce venkovní kuchyně (jsou to dubové a jasanové kmínky, bohužel neodkorované). Zkusíme nejdřív nějakou babskou radu, než sáhnem po chemkách.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    JADR: samotný zakrytí hlínou nepomůže - proroste to . To zamulčování pokud bys použil silný karton nebo folii by pomoci mohlo - nechat to min rok vyhnít...ale ideálka to vzít tou mechanizací , sic nějaký kořínek zůstane a může to zněy znovu růst ale dá se to ukočírovat . Samotný kmínek-jen ufikley budeš stále ořezávat a ořezávat , trnka je nezmar a rychle se šíří koř. výmladky když ji necháš prostor
    PUKPUK
    PUKPUK --- ---
    JADR: Ja jsem takto vydolovaval zahonky ze zarostle zahrady prorostle trnkama a vcelku to slo. Vse jsem vzal krovinakem. Co bylo vetsi tak jsem urezal u zeme, tam kde je zahonek jsem je pri ryti vytahal. Nektere hned, nektere casem, nektere tam mam doted.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    KOCOURR: pařezy...už jsem dneska přepracovanej...
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    JADR: Já si myslím, že tohle by ve většině případů pomoct mohlo, když ten pařez nembude mít přístup světla, tak by obrazit neměl, ale trnka je nezmar...za zkoušku to stojí, rozhodně je to míň práce než ty pažezy vykopávat...

    Btw. traktůrek nebo nějaký silnější auto k dispozici nemáš, že bys to vytrhal i s kořeny za pomoci měchanizace..? (snad mě tu za tenhle násilnej návrh nikdo neukamenuje... :) )
    JADR
    JADR --- ---
    tech trnkovych ostruvku na tom 1,5ha je vic, takze trnky budou i tak. tady na tom miste se ale nehodi.
    JADR
    JADR --- ---
    DENDROBATA: jednak to tam stini, pak bych tam chtel zahony a sklenik... vykopavat koreny se mi zda jako silena drina, tak me napadlo zda pomuze ustipnuti u zeme a zamulcovani nebo prykryti zeminou...cca 5-10cm
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    JADR: Záleží jaký s tím máš úmysl .. záhon/pole – vyklučit, nebo pěstovat trnky? Vybrat pár stromku v dostatečném sponu a ty obsekávat
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam