• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KAREN: hele nasi maj zahradu ve svahu a maj tam obri zed z ktery jim pravidelne visej dolu velky dyne a v pohode se udrzej. teda nemaj zas tak velky...max jak medicimbal.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    KAREN: jsem na tom stejně, ikdyž jsem teda v cca 2-3 metrech zaštípnul. I tak je to ve stylu "Adéla ještě nevečeřela" :))
    Do záhonu jsem ale dal 3 žluté cukety, takže sklízím kupu těch a hokkaida jedou na periferii.
    KAREN
    KAREN --- ---
    cim to, ze dyne (hokaido) tvori koule primarne na periferii, na okrajich slahounu? je to normalni?
    mozna moc rostlin? mame letos takovou veeelkou houstinu, je to pekne na slunci, hromada kompostu a nad zahonem pruleh ("svejl"), ale plody vznikaj vsude kolem, jen ne primo v zahonu. loni jsme to meli podobne, ale tam jsem to prisuzovala pristineni zahonu. vadi jim spousta velkyho listi, ze cestujou bokem? je vhodny to nejak regulovat? (propriste...) letos to vypada, ze budem sklizet dyne z okolnich stromku a keru (no jako smrcek s oranzovejma plodama bude jiste srandovni, ale...) ...pokud vlastni vahou neslitnou (pokusim se jim dat jeste nejakou oporu) ./
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    ANABEL_LEE: taky ho chci zkusit :)
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    ZATAMOKO: tyjo, to se mi moc libi, ja chci fikovnik! .)
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    XL1: odkud máš rostlinu?
    Nedávno jsem narazil na http://www.musov.cz/fik.htm

    Jsem sice v 580 mnm, ale expozici mám JJV a mohl bych ho dát k jižní zdi chalupy.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    DENDROBATA: nádhera!
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    XL1: to je super, mas ten fikovnik normalne venku? To by se mi libilo ,)
    XL1
    XL1 --- ---
    v pozadí ostruž.

    XL1
    XL1 --- ---
    Klon

    XL1
    XL1 --- ---
    mňam! letos fíky zrajou skvěle!

    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Ale copak se nám to tady klube? :)

    KEIKIN
    KEIKIN --- ---
    OGMIOS: letos máme zahradu provrtanou chodbičkama skrz na skrz. Díra je snad u každého keříku. ID DACUBE mi poradil, aŤ udělám v zahradě bidýlko pro dravé ptáky.
    ----------------------------------------
    Účinné je také například fukarem na listí v chodbách vytvořit průvan, který hryzci nesnášejí.

    Na menších zahradách se osvědčily klasické pastičky na myši, jako návnada kousek jablka, který je nutné dobře upevnit či dokonce přivázat. Těsně před norami fungují i větší pasti na krysy, s návnadou i bez.
    Pracný, ale často účinný způsob je zabudování pastí v podobě velkých skleněných láhví pod nory hryzců. Tří či pětilitrovou láhev, do třetiny naplněnou vodou, zahrabeme těsně před vchodem do nory tak, že vypadá jako další vchod, hryzci si je v noci opravdu často spletou.

    Hraboše a hryzce likviduje užovka i krtek.

    Zdroj: http://www.ireceptar.cz/zahrada/choroby-a-skudci/hrabosi-a-hryzci-jak-pred-nimi-ochranit-zahradu/
    WAMP_ELF
    WAMP_ELF --- ---
    OGMIOS: účinný "prostředek" je prej mainská mývalí kočka
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OGMIOS: Na hryzce nachystat past před norou ze zakopané zavařovačky vymazané hlínou (kvůli pachu) .. už mi sundali dva stromky, pokud dojde k třetímu útoku na ovocné výsadby (po vytaženi ohryzaného stromku je nora patřičně viditelná) políčím tuto past
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    OGMIOS: jojo krtci na to reagujou..... jeden nam dokonce ulomil ten piskajici konec a ai odtahnul nekam do chodby protoze uz sem to nenasel ani pri kopani okolo :o)
    ale hryzcum je vsechno uplne jedno (piskatka, smraditka atd.) jediny co zatim funguje je to zakopany pletivo...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KLATIC: aha, takze kdyz pisou na krtky a hryzce tak to je jen marketing...pekny.
    ale treba svagrova tim krtka uspesne vyhnala.
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    OGMIOS: na hryzce to vubec nefunguje.... na krtky trochu jo...
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ad hryzci. nemate nekdo vyzkousenej ten zvukovej plasic na ne?
    KLATIC
    KLATIC --- ---
    DENDROBATA: srucha je super...prezila i hryzce kterej pod ni besnil a je to supr do salatu i na tepelnou upravu (a roste to zcela samo :o)
    BLANITCHKA
    BLANITCHKA --- ---
    ZUZKAOU: to je dobry, dik!
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    KAREN: Na denivce je zajimave i mnozstvi vytvořené nadzemni hmoty a následného mulče, ty listy dokáží zaclonit celkem dost plochy ..
    #treeguild #dynamic accumulator
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam