• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    EXCITE: Na ja, je to věda .. řekl bych že nejdůležitější budou podmínky předpěstování což někdy na okenním parapetu nemusí být, zato ve foliovém krytu ano (mluvím za sebe)
    PETEKKA: A lítaj kolem mušky? Přemokřený substrát, kup si takove ty žlute lepící desky nebo bioagens, anebo sterilizovat v troubě :)
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    HOUBA: ble to bude ono... kde se to bere?
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    PETEKKA: smutnice?
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    DENDROBATA: tu sterilizaci jsem letos poprvé zkusil abych vylepšil statistiku úspěšnosti a mám s výsevem tragické výsledky, udělám pokus příští rok s dvěma truhlíkama, jeden sterilizovaný a jeden ne abych si potvrdil,že to bylo tím.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    ANABEL_LEE: mě se několikrát stalo, že přes veškerou péči mi letos chcíply sazeničky majoránky a minulý rok se to stalo s pažitkou. - no a když jsem to chtěla vyhodit, tak jsem v hlíně objevila semeniště červů - nejspíš rostlinkám ukousaly kořínky:( Stalo se to jen u některého květináče. Ostatní jsou v pohodě, přitom je v něm stejná zemina.


    nevíte někdo co je to za hajzly?
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    ZRNKO: nj to bude ten vapnik, jsme v krasove oblasti, voda je tvrda... takze sbirat destovku na bazalku. Kdyby tak jeste chtelo prset ;)
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    kupované substrát je sterilizované,měl by být...
    doma přesejete,do pekáče dáte troška vody(vytvoří páru) a zasypete to hlínou,dáte do trouby a pečete a mícháte,jak na té hlíně neudržíte ruku tak po pár minutách ven,nesmíte to uplně usušit a je to

    mořená semena -SULKO nejrozšířenější roztok pro moření je zároveň i hnojivem ,rozdíl je očividný-namořená /nenamořená
    ZRNKO
    ZRNKO --- ---
    bazalka je citlivá na změny,může vám zkapat už jen pro to že změníte orientaci ke světlu,kupovaná bazalka je opravdu zhýčkaná,teplo a světlo,nezná průvan ...,hnojky nehrajo tolik roli-ale je samozřejmě i vykrmená,taky pozor na PH...!!,takže většinou dostane šok,zanese se vápníkem,nejlíp to vysejte se semena a dejte jí klid,pokud už zachraňujete kolaps tak ji přihnojte slabým tekutým dusíkatým hnojivem-roztáhne cevní svazky a vyplavý vápník (pozor na vodu),Ca je ucpává a rostlina pak žloutne a zkape
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    DENDROBATA: ja to sela do vysevniho substratu z obchodu ...
    TRAFO
    TRAFO --- ---
    DENDROBATA: a nebo namoření semen.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    OGMIOS: Na ja, jak píšou níže (teplota, světlo, vlhkost) ale ja kupuju bazalku od trvalkáře z foliaku a když ji pak dám ven pod révu k jižní zdi tak udělá pulmetrový trs
    ANABEL_LEE: padání klíčních rostln, prej pomáhá výsevní subtrát sterilizovat v troubě
    TRAFO
    TRAFO --- ---
    OGMIOS: Podlě mě je to jak říká MARTHINEZ tzn ta bazalka je zvyklá na jiné (,,příznivější,,) podmínky a proto má menší počet průduchů na listech. Zkus ji v rámci třeba deseti dnů postupně aklimatizovat.
    ANABEL_LEE
    ANABEL_LEE --- ---
    ja mam s bazalkou problem i pri predpestovani, velka cast sazenicek mi proste nak zdechne. bud prischnou nebo naopak zhniji, i kdyz je kropim rozprasovacem, pac bazalka rada vodu na list.. no ale par nejsilnejsich prezije, tak to pak ruzne dosivam a bojuju s tim ;) holt je ji u nas zima, ale ted ve skleniku si celkom libuje
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ja mam s aronii ten problem ze je nejaka moc dobra a strasne ji zerou housenky. musim to furt prohlizet a obirat.
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    EXCITE: OGMIOS: já vím, no, už je vyseto v kelímcích

    Btw: nemá tu někdo v Praze na zahradě aronii? Někde jsem nedávno četl, že proutky dobře zakořeňují, tak jsem chtěl o pár poprosit, kdyby někdo měl...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    MARTHINEZ: bazalku je nutné v našich končinách předpěstovat..
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    MARTHINEZ: zasej bazalku do kelimku na okno a za par dni ti vyjede a pak ji presad. a snad nedopadnes jak ja predloni kdyz jsem si vysil ve skleniku bazalku a vyjely mi rajcata :D jsem to tam prdl rovnou z pytliku ani se nepodival na seminka pak jsem cumel :D
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    OGMIOS: vyhnaný NPKáčkem možná i přisvěcováním, tudíž oslabená rostlina?
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    OGMIOS: URPUTNIK: imho je to nasvícením, rozdílnou vzdušnou vlhkostí... Mně zase nechce klíčit na záhoně, potvora :-D

    KOCOURR: podle mě dopadne stejně, prý by mohly pomoct zatlučené kůly a na nich pet láhve - když zafouká, tak udělají zvuk, který by měl hlodavce a krtky odpuzovat, ale nevím, jak moc to funguje (mně moc ne, se mi zdá)
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    pěstujete někdo tuřín? jakou odrůdu byste doporučili, chutná to hodně hlodavcům? loňskou úrodu mrkve mi sežrali hlodavci, tak aby to s tuřínem nedopadlo podobně...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam