• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    XL1
    XL1 --- ---
    ok díky, tak v korenovy den bude zasazen !
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    XL1: Hlízy, poslala mi tato paní ... http://www.svetelnykoren.cz/cz/home
    LEISHA
    LEISHA --- ---
    XL1: Zatím ne, ale od jara to mám v plánu... a pěstujou ho v Kopistech a myslím že by se s nima dalo domluvit http://www.svobodny-statek.cz/bio-dynamicke-zemedelstvi
    XL1
    XL1 --- ---
    Pestuje tu nekdo Světelný kořen- kde se dají sehnat semena resp sadba ???
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    DENDROBATA: tjn, u nás se mlhy drží na loukách nad námi, ale skrz nás už to jen profičí. To už musí být mlíko, aby se to udrželo i u nás :)
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    EXCITE: Tak opravuji své tvrzení na všechny zelené části rostliny, u lilkovitých fotosyntetizuje i stonek .) http://eagri.cz/public/web/file/125259/plisen.pdf :"K infekcím dochází pouze za přítomnosti vodního filmu na povrchu rostlinných orgánů nebo částí rostlin a za vhodných teplotních podmínek"
    ZATAMOKO: Jo to pomůže proti dešti, ne ale proti mlhám
    SCHWEPZ
    SCHWEPZ --- ---


    BBC - Earth - Plants talk to each other using an internet of fungus
    http://www.bbc.com/earth/story/20141111-plants-have-a-hidden-internet
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    DENDROBATA: fakt stačí nemít ovlhčený list? Co si tak vybavuju,tak ta plíseň bramborová často začíná na stoncích..
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    jj, někde na netu jsem potkal fotky, kde měli na zahradě jen foliové stříšky, ze stran fučelo, ale shora to bylo kryté
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    Podle mně u rajčat zásadní aby nebyl ovlhčený list (klíčení spor plísní) Tomu zabráníš buď stříškou (klima buňka) nebo přesah střechy, popř foliák .. Co neovlivníš jsou ranní srpnozářijové mlhy.. tam už je pak jedno jestli se ta tyčková plazí po zemi nebo po opoře .. loni nebyly pro plíseň podmínky
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    ZATAMOKO: Mě to přijde,že za běžných podmínek riziko plísně,když rajčata budou ležet naa zemi (a kor na mulči) převyšuje možné přínosy toho, že je na zemi tepleji než ve 40cm nad zemí (chtěl bych vidět tu studii na přínos rozdílu teplot :).
    Asi bude fajn folie,ale ta zase zyvšuje riziko slimáků, který se pod ní schovají a který kachny nenajdou.
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZATAMOKO: ja vloni na pilinovym mulci nezastipoval. Rozvetvilo se to vsude moznemozne se to plazilo a pekny velky rajcata.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    OGMIOS: ve 2014 jsem měl rajčata zamulčovaný. V červenci zapršelo a během 2 týdnů šlo vše do kopru. Ale jen mulči to nepřisuzuju, neměl jsem čas se o ně starat. Blb jsem v časopresu koupil sazenice keříčkových roubovaných, strašný monstra, ale větvilo se to až hrůza a já tu moc nebyl a nevyštipoval. Byl to prales, uvnitř parádní vlhko, ideální pro plísně :)

    Vloni zas úplnej opak, pršelo snad dvakrát za léto. Všude totální sucho, i rané brambory měly zdravou nať až do září :D
    Rajčata jsem vyzevlil a sazenice zapomněl mezi rybízy, tak si tam tak rostla a plíseň žádná. Sklizeň teda taky nicmoc.

    Letos zkusím i ta divoká (http://www.potravinovezahrady.cz/seminka-divokych-rajcat-na-prodej/), tak uvidím.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    PETER_PAN: S tim ze i C3 rostliny jeste pri 40°C maji srovnatelnou rychlost fotosyntezy jako pri cca 10°C.
    PETER_PAN
    PETER_PAN --- ---
    ZRNKO: Pri 25° C se fotosynteza nezastavuje. Teplotni optimum je cca 25°C pro C3 rostliny a kolem 35°C pro C4 rostliny.

    A samozrejmne rostliny s tim do urcite miry pracuji - ochlazovanim odparem vody (vyparna entalpie vody).
    URPUTNIK
    URPUTNIK --- ---
    Archaeologists Dig Up An 800-Year-Old Native American Pot. What They Found Inside Is Changing History | Dustin McGladrey | Blogs | On Air | CFWE
    http://www.cfweradio.ca/on-air/blogs/dustin-mcgladrey-351668/entry/471/
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    ZATAMOKO: ja to budu jeste dal zkouset s rajcatama a mulcem. Vysledky zatim nejsou jednoznacny. 2015 byl suchej rok tak nemuzu hnedka rict ze to funguje pac pak muze zaprset a bude po rajcatech. Kamarad treba rika ze plisen prichazi jen v urcitou dobu a kdyz to podchytis tak mas vyhrano. Rikal ze v cervenci, ale nevim jestli to neni zavysly od vyvoje pocasi taky.
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CYBERBARA: když začínáš, tak je dobré si dát dohromady seznam věcí, co tak jíte nejvíc a co se dá zavařit. Abyste nedopadli jak my s hromadou dýní a cuket, ale bez mrkve, paprik a rajčat (ta jsem vloni totálně vyzevlil).
    Chci tím říct, že je lepší zkusit si to na něčem, co se zužitkuje, než se zahrabat do všemožných a nemožných kombinací a synergického působení.
    Sestavíš si hlavní set třeba 5-10 plodin a jedeš.
    U mě to jsou hokkaido, cukety, rajčata, papriky, mrkev/karotka, pár brambor na chuť, hrách, fazole (zrno a i zelené lusky), ředkvičky, mangold, špenát, mizuna (a jiná ostřejší zeleň). Tohle je u mě základ s tím, že to letos rozšířím do cca 30-50 druhů, podle času a chuti.

    Třeba zajímavej nápad je to ZRNKOvo pěstování rajčat na zemi. To zkusím, neb mám podobný postřeh, byť zcela necíleně získaný. Podmínky máme zhruba stejné, tak uvidím.
    Chtěl jsem kupovat 100-150 spirál, ale to je celkem ranec, neb z 8-10mm drátu už stojí kolem 60 Kč/ks. Tak jich vezmu jen pár a porovnám spirály, tyčky a ležáky :)
    CYBERBARA
    CYBERBARA --- ---
    ZATAMOKO: jo jo, vlastní zkušenost je k nezaplacení... ale někdy si člověk může ušetřit zklamání, když se zeptá zkušenějších :)) dík!
    ZATAMOKO
    ZATAMOKO --- ---
    CYBERBARA: 30 cm do sponu je spon 30x30cm ... btw. pomerně hodně plodin se dělá právě v tom sponu 30x30, další častý je 50x50 popř. seté řádky 15(30)cm od sebe
    A netřeba to prožívat, tohle má hlavně vliv při produkčním zahradničení, kdy se snažíš maximalizovat sklizeň z m2 a máš na to navázanou mechanizaci

    Já se tak nějak usadil v řádcích 30 cm od sebe a většinou na 30cm spon, ev. ten trojspon.
    na větší plodiny dávám cca 50x50 resp. 4 ks na m2
    Mám záhony 120cm široký, takže tam dávám 4 řádky 30x30 nebo 2 řádky 50x50, případně kombinace kdy v ose jsou 50cm třeba cukety a po stranách něco menšího a rychlejšího, co sklidím dřív, než to cukety zadusí

    Z vlastní zkušenosti ti můžu poradit, prostě to tam nějak naházej podle citu a on ti první rok ukáže. Lepší jak tisíc rad :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam