• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    XL1: Mám spoustu podnoží, jendoročních tj asi 35-40cm vysokých.. Roubovat to neumím, nezkoušel jsem,co jsem tak studoval,je to asi jendo z nejtěžších roubování a nejlepší je to prý nazeleno.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    XL1: rouboval jsem ,dle dosti přesnýho postupu ,kdy se rouby uřízly v určitou dobu , podnože se v předjaří přenesly na 14 dní do pokojové teploty , pak se naroubovaly , spoj podnože a roubu byl v igelitu , rosil se ... a nic . asi 15 podnoží .
    Postup jako např. při roubovaní jabloní ten už vůbec nevyšel. Chci tím jen říct že roubovat ořešák není žádná sranda .
    Podnože jsem si "dělal" sám ,ale občas se dají koupit v lesoškolkách a nebo pod plodícími stromy se dají z jara najít naklíčené ořechy a nebo i malé stromečky...
    XL1
    XL1 --- ---
    daruju rouby z vlašského ořešáku, super velký klon. umí tu někdo roubovat a má podnože ?
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    EXCITE: dik
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    VODOMERKA: ja bych asi radeji mensi punk...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    LINKOS: tady vedle jsem to řešil také,tady to vlákno začíná: [ EXCITE @ KUTÍME A VYRÁBÍME aneb, co si sami neuděláme, to nemáme :-) ]
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    LINKOS: co z pytlů na hnojiva? kdysi se to tak dělávalo. jsou UV stabilní a dají se spojovat žehličkou :)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    VODOMERKA: Popravdě netuším, jestli by to tak mohlo být.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    vim,ze to asi pro nekoho neni dost "permakulturni",ale co by se dalo doporucit jako folii na foliak? Neco co se za pul roku na slunci nerozpadne, vydrzi to neco z povetrnostnich podminek a nebude to stat majlant...
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    HOUBA: já bych řekl, že se to projeví (překvapivě) pozitivně - vliv chemické ochrany. rostlina nemusí bojovat se škůdci a tím pádem jde do semene víc živin. nebo ne? :)
    HOUBA
    HOUBA --- ---
    BASTOCH: LINKOS: Spíš mi šlo o to, jestli (a jak) se to projeví na vypěstovaných rostlinách, jestli mezi nima bude nějaký výraznější rozdíl. Chápu, že když se na rostlinu používají herbicidy a pesticidy, že se něco dostane i do semen - ale jestliže to semeno pak zaseju v bioprostředí, tak to reziduum chemikálií z toho semene bude v celkové výsledné rostlině prakticky zanedbatelné.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    super, díky .. nejde mi zatím přímo o biozemědělství s certifikátama
    ale spíš jestli se to může nějak přímo dotknout kvality zeleniny, takže semínkaření celkem i jo
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    BASTOCH: to zalezi jak to beres. Pokud to mas pro sebe,tak si myslim,ze v seminkach nic moc nebude uz po prvni sezone. Ono je potreba mit na pameti kde to pestujes,nejaka rezidua muzou byt v pude,ddt a podobne srandy se muzou namerit i v biozelenine,akorat ty normy jsou asi desetkrat prisnejsi,aby to mohl byt jeste bio.
    Na druhou stranu pokud jsi biozemedelec,musis dokladat puvod vseho,postriku,krmiva pro dobytek i toho osiva. Vsechno musi byt certifikovane. Takze nejake vlastni seminkareni asi tezko.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    a tedy semínka rostliny po sezoně v bio prostředí jsou bio?
    nebo po dvou, nebo po více, nebo nikdy
    FOXA
    FOXA --- ---
    LINKOS: to odpovídá tomu, jak to chápu i já.
    Plus to, aby semena nebyla hybridní, tedy aby se i z dalších generací vypěstované rostliny dalo vypěstovat totéž.
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MARTHINEZ: u Kvapila podle me jde jeste o neco jineho... On tomu rika myslim "neprumyslove osivo". Teoreticky neni cilem slechtitelu vytvaret osivo ktere bude produkovat samo o sobe odolne rostliny,ale jde o to kolik toho mas a jak jsou vypestky hezoucke aby se prodali. Na choroby a skudce mas postriky. Ty mas samozrejme i u "bio".
    To oc jde Kvapilovy je mit seminka na ktera si jednak nikdo nemuze delat narok,ze mu vzal jeho slechtenou genovou linii a druhak ze mas rostliny ktere jsou sami o sobe odolnejsi a neni potreba je strikat,sic za cenu,ze treba vynos bude mensi...
    Ale dlouho jsem jeho stranky nenastivil,tak pokud myslite,ze tomu je jinak,klidne se poucim
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    MARTHINEZ: semo ti normalne prodava bio seminka...
    MARTHINEZ
    MARTHINEZ --- ---
    BASTOCH: v německu je na to specializovaná biofarma - na produkci osiva, celkem známá a docela drahá značka (ale jméno si teď nevzpomenu). V ČR se tomu věnuje, pokud vím, jen Marek Kvapil (permaseminka.cz), ale ten tam má i necertifikované odrůdy, což si větší producenti asi nechtějí lajznout...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    HOUBA: hlavni rozdil je cena,coz bude i mozna duvod,proc to kupuji z nemec.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    HOUBA: tak asi především, že nebudou něčím namořená, ale nejspíš i způsob pěstování mateční rostliny - roundup dvakrát do roka tomu asi taky něco pošle do kvality semen

    spíš mi přišlo zajímavý, že některý biofarmy apod nakupujou semena a sazenice v německu, tak jestli mi to někdo zvládne zdůvodnit? proč ne z čr? - nejsou tu dost kvalitní, nebo vůbec nejsou?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam