• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    NYA
    NYA --- ---
    PETEKKA: Stáhni si na ulozto dokument Permaculture soils od Geoffa Lawtona, tam mluví (nejenom) o tom, jak použít lidský hnůj do kompostu.
    KASTA
    KASTA --- ---
    LINKOS: tak zatim jsme zadny problemy nemeli, nam to vyhovuje ze je to maximalne jednoduchy a i jsme se docetli ze se ten system normalne pouziva a ty dva roky a dve zimy jsou k dezinfekci dostatecna doba...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    KASTA: aniz bych chtel snizovat,ze se chovate uvedomeleji nez ty co to posilaj vodou do rek a mori,neni todle preci jen mene hygienicka varianta pilinaku? Preci jen spousta parazitu,jako skrkavky potrebuji jiste vyvojove stadium stravit v pude. V kompostu je zlikviduje kompostovaci proces,tady bych si tim tedy byl jist minimalne...
    KASTA
    KASTA --- ---
    p.s. ale jsme skoro stoprocentní vegetariáni, takže do žlábku padají jenom lehčeji stravitelný věci :)
    KASTA
    KASTA --- ---
    PETEKKA: my máme tzv "shit pit" vykopaný žlábek, kde se posouváme během roku a postupně to za sebou zasypávame hlínou, popelem apod. Tak za dva roky to celý oběhneme dokola takže tu hlínu vykopu a dávám do záhonků cca po dvou letech. První rok z toho necháváme vyrůst rajčata - z těch semínek, co prošly naším traktem, je topřekvápko, co vyklíčí za odrůdy :) a následně už se to nějak zapracuje a roste v tom všechno možný.... letos to tak budeme dělat třetí rok (ty rajčata), problémy nikdy nebyly, po dvouletech je z toho černá hlína
    FOXA
    FOXA --- ---
    PETEKKA: zkušenosti ještě ne, zatím jsme nenaplnili ani první kýbl, ale v knize humanure jsem četla, že tři roky kompostování to zbaví všech nebezpečí.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    PETEKKA: My máme u domu kadiboudu, záchod zasypáváme pilinami a pak to jde do určité části kompostu. Nicméně si to pak úplně netroufám použít na zeleninové záhony :) Máte s tím někdo zkušenosti?
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Ještě ktomu kompostu. Mátu tu někdo kompostovací záchod nebo kadibudku a zakopáváte tento odpad do kompostu?
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    XCIDER: ja zatim vsude videl cerstve posekanou travu razenou mezi dusikate materialy do kompostu a jak jsem psal tak mam i dobry zkusenosti tvorby kompostove zeminy z cerstve posekane travy a slamy. Samozrejme vzdycky muze byt vsechno jinak. A predpokladam ze hnuj bude bohatsi na dusik.
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    LINKOS: to je pravda, je lepsi si promichat s necim lehcim, popripade nechat aspon trochu uschnout, nez se da do kompostu.. reagoval jsem na ten dusik. zakladni "teorie kompostu" rika, ze pro spravnej kompost by se mely vyvazovat slozky, ktere dusik pridavaji (vykaly, hnuj apod.) a ty uhlikate, pri jejichz rozkladu se dusik naopak spotrebovava (v zasade vsechno rostlinneho puvodu). Pokud budes delat kompost bez dusikatych slozek, nebude mit dostatecnou vyzivnou hodnotu, bude to neco jako raselina, spis jen na odlehceni...
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    XCIDER: problem u travy je v tom,ze se ti slehne,udela cernou hroudu bez vzduchu a zacne hnit... Aby to kompostovalo melo by se to necim vylehcit
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    OGMIOS: ja myslim, ze trava je z hlediska dusikove bilance negativni, stejne jako ty ostatni veci cos jmenoval. dusik doplni spis jen hnuj (popr. jine bobky :)
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    OGMIOS: takže koupím balík slámy a pojedu:D
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    PETEKKA: vypada to ze tam mas moc dusikatyho materialu(zbytky a posekana zelena trava) a proto to hnije. Jak bylo zmineno chce to trochu provzdusnit a dodat uhlikatej material jako je treba slama, piliny, hneda stepka, suchy listi atd.
    Ja treba kdyz jsem sekal tak jsem daval tak 5cm vrstvu travy a pak vrstvu slamy a takhle to prokladal. Velice rychle to tvorilo moc peknej kompost. Idealni by bylo rozsypat slamu na travnik pred sekanim, to by byla smes.
    PETEKKA
    PETEKKA --- ---
    Všem děkuju za reakce a tipy! Hned mám jasněji a už vím, co udělám:)
    TABBY
    TABBY --- ---
    PETEKKA: Kamarád, co pracuje na ZCU, pěje chválu na rotační kompostery: stručné představení na https://hobby.idnes.cz/...zatocite-klikou-1ky-/hobby-zahrada.aspx?c=A110523_134320_hobby-zahrada_bma
    XCIDER
    XCIDER --- ---
    taky mame 3, kazdy po naplneni prevrstvim hlinou, mezitim vyprazdnim ten nejstarsi a zacneme hazet tam. Skladbu nijak zvlast neresime, pres leto je tam hodne travy, jinak bioodpad z kuchyne, vsechno ze zahrady, dreveny popel a obcas vykydano od slepic...
    EXCITE
    EXCITE --- ---
    PETEKKA: Já byl ze školy nabrífovanej,jak má vypadat správný kompost,jak se o něj starat atd :) Ale pak jsem se poučil u dědy jak to dělá on a mám 3 komposty, zakládám každý rok nový a ten nejstarší na jaře použiju. Vrstvím ho normálně zhora postupně ,tak jak přibývá materiál, mám v něm všechno bežné: tráva, kuchyňské zbytky, větvičky ze stromu,které tedy rozsekám na menší kousky(větší štěpky), listí na podzim. Není to ideální,ale kupodivu to docela funguje,samozřejmě pomaleji, než udržovaný kompost (proto ta 3letá perioda) Ani nepřehazuju, nemám na to prostor,ale nikdy mi to neshnilo.
    Zkusil bych na dno naházet nějaký větve přes sebe,aby to bylo vzdušnější, a obzvláště trávu prokládat jiným materiálem.
    V zimě s kompostem nic, jen na něj pořád přidávám kuchyňský odpad a po proházení nejstaršího kompostu prohazovačkou ten nejnovější zakryju vrstvou z toho nejstaršího a založím nový.
    ZORB
    ZORB --- ---
    PETEKKA: nechavame to prehrabovat slepice...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam