• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    XL1
    XL1 --- ---
    BASTOCH: Názvy jsou z díla I .V. Mičurin Spisy I až II. jsou tam i vyobrazení-malby jak která odrůda vypadá...dá se to ještě sehnat v antikvariátech.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    XL1:
    XL1: chacha, tak o tehle odrudach jsem se ještě v žádné pomologie nedocet. Doufám, ze budou vcechny plně rudy, bez žíhání
    XL1
    XL1 --- ---
    Jo a ještě raritka by byla Mičurinova Jabloň "Velikonoční" , po Revoluci přejmenovaná na "Protivelikonoční "...tu bych fakt moc chtěl!
    XL1
    XL1 --- ---
    BASTOCH: A bylo by super kdyby se tomu někdo věnoval a ty Mičurinský odrůdy co se ještě na starých zahradách zachovaly tak namnožil a zachoval. Třeba taková Hruška "Proletářka" anebo Meruňka "Soudružka" musej bejt dokonalý superfood...mně dokonce jeden zahradník tak před 15 lety nabízel "Kolchozní renklódu" ale byl sem línej jet někam k Litoměřicům a kontakt už sem ztratil..tak je to výzva pro budoucí generace !
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    VODOMERKA: ok. Videla jsem tam MendelU, tak jsem myslela, ze to maji pro celou CR.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    MAR_TINA: ty komunistický/micurinsky knížky z 50-80 jsou vůbec super, začal jsem je sbírat po nádražních knihovnách a obzvlášť ty z 50let jsou vůbec nejlepší, smes selskyho zahradničení, sadareni a mixologie hnojiv, na dlouhý zimní večery lepší než google,))
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    Ale máme jednu jabloň, která je nevelká, podnož není moc stará a jablka stojí zaprd. Jsem v pokušení zajet pro něco starého a vzít si rouby a zkusit to.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    jsem ráda za staré knihy po dědovi (tj. z let vrcholného socialismu) a učení se stříhání stromů od táty, který to má od dědy.
    Vždycky si řeknu, že to fungovalo jim, bude i mně. "A takhle to děláme už sto let" :)))
    Ze současného množství informací by mi hráblo. Obdivuju vás, co to zkoumáte a začínáte od nuly.

    K semenům. Verze dědy. Ovocné stromy se nepěstují ze semen, protože se u šlechtěných odrůd nedá dobře zajistit dědění vlastností. Taky proto, že nějaké vlastnosti má podnož a nějaké roub a oboje v semenu nejsou.
    Tedy se stromek roubuje na podnož. Tu si mohu koupit nebo ulovit ve starém sadu nebo někde při okraji lesa apod., kde vyrostla. Rouby se loví z fungujích stromů.

    Moje líná verze. Stromy se kupují v zahradnictví.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    FRENNET: nemám. jsem vůbec rád aspoň za tohle. nebo tohle https://drive.google.com/open?id=1UrebfJKcF488n2voZpEW7jj3LgXlDvYf

    u nás to udělala Destinační agentura v rámci nějakýho grantovýho projektu.

    Ad řezy - čím víc přednášek jsem viděl, tím víc se toho bojím :D
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    VODOMERKA: pro jizni moravu neco podobneho nemas? Nebo mam zkusit svoje google-fu?
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    K tem rezum si sem odlozim tohle video:
    Ukázka řezu od výchovného řezu a různé způsoby úpravy ovocných dřevin
    http://www.youtube.com/watch?v=icKu6XKrdSI

    Koukam na to uz asi po treti a zacinam tomu rozumet, no stejne mam strach at to nesprasim. Btw, pro mne zajimave info, ze po vychovnem rezu druhy rok, nema byt zadne ovoce, at ten strom nezakrni.
    VODOMERKA
    VODOMERKA --- ---
    Tady je pěkná mapka části Českého středohoří se souřadnicemi starých ovocných odrůd. na rouby ;)

    WASPER
    WASPER --- ---
    LINKOS: Mnoooo, pokud bude kompostovat jenom to co ti vznikne na zahrade, a kompost budes rovnomerne rozhazovat po cele zahrade tak to bude mit presne tu samou rychlost. Pokud budes kompostovat uplne vsechny veci co si koupis (privezes odjinud) tak to muze byt rychlejsi, ale urcite to nebude 10x rychlejsi...
    TSOH
    TSOH --- ---
    LINKOS: Neni více infa k těm starým kořenovým systémum v té lokalite ? To se jedná o borovice ?
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    K tomu rezu. Loni jsem zasadila nejakevstromky, na jare jsem odstranila dolni pupeny, jinak jsem je nechala tak. Byly to vesmes spicaky, v lete olistene. Bocnich vyhonku moc nemely, toto jaro je planuju trochu ostrihat.
    Podle popisu jsem to zprasila nebo ne? Soused zahradkar-duchodce mi rikal, at to moc nestriham, ze nemaji moc vetvi a listu, ze by to nemusely udychat.
    KASTA
    KASTA --- ---
    LITTLEPUNKK:
    OGMIOS: jo sorry, to je pravda, pisou ze habr muze mit klidne az 200 let, tak to jsem nekde nasal spatny info. Ja si ho vetsinou vidam v podrostu buku kde tak nejak zivori ale koukam, ze muze byt i rozlehlej...
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    KASTA: já přiznávám, že jsem Svobodu četla před víc jak 10 lety, pak mi přestal sedět jeho styl sebeprezentace. Třeba se od té doby něco změnilo ať už na mojí nebo jeho strně, ale nějak nemám čas to zkoumat.

    Kdo mi sedí ohledně ovocných stromů je Dominik Grohman - ve většině věcí se s ním shodnu a mám pocit, že co říká má hlavu a patu. Byl i u nás na zahradě, naživo je to sympaťák, ochotnej a milej k tomu :)

    O (ne)řezání stromů mi dává smysl třeba tenhle článek http://www.potravinovezahrady.cz/biologicka-podstata-rezu-ovocnych-stromu/
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    LITTLEPUNKK: hledám, čtu to asi po pátý a on to je jiný příspěvek. Tak nevím jestli je pojem "prorezavka" dobře použity, ale výrazy prorezavka jabloní, ořesaku se docela vyskytuje... :-)
    OGMIOS
    OGMIOS --- ---
    KASTA: habr je docela dlouhovekej strom i bez strihani.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    LINKOS: tak Ty si ,ale mluvil o prořezávce , ne prořezávání :D
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam