• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KUATO
    KUATO --- ---
    LEJIMADA: :o)), muj dedek delal v mistnim jzd a mel doma taky slusne zasoby, takze si to umim predstavit. kdyz jsem po jeho smrti nadvakrat predaval, kdyz byl sber nebezpecnych odpadu, tak pan co to prebiral kulil oci a ja taky cekal, ze se za mnou stavi par chlapiku v tmavych brylich se vsetecnyma otazkama, coz se teda nastesti nestalo :o).
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    ANONKA: Hele, děda byl předseda zahrádkářské organizace a spotřebovával nasyslená hnojiva a postřiky z dob dávno minulých... Nejsem schopná říct co to bylo, jen vím že jsme našli chemikálií tolik, že by nás za to mohli amíci bez skrupulí zavřít za naprosto jasná podezření na tvorbu výbušnin a přípravu chemických útoků. Posledních pár let dědova života, kdy jsme se o něj s mým milým starali, už nebyl schopný popsat co kdy kam stříkal a zacyklil se v různých příbězích, takže bychom tomu stejně nevěřili :D
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    LEJIMADA: pokud stříkal hnojivy s mikroprvky na list tak to bych neodsuzovala, dostane to jenom strom a nesežere mu to tráva či jiné "podplodiny" při hnojení do země a mikroprvky dělají s kvalitou plodů hodně.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    FRENNET: stříkal vším možným :)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    LEJIMADA: a on se o ne staral jak?
    SCHIZOGENES
    SCHIZOGENES --- ---
    LEJIMADA: kdyz jsem to loni stihl zavcasu na jare (behem kveteni) postrikat krenovym postrikem, odolnost vsech jablek byla diametralne zlepsena, jak co do padani a nedozravani, tak co do skladovani (recept z Ceske biozahrady od Hradila)

    letos byl postrik opozdeny a odolnost taky patricne snizena

    je to nejak jako 300 g korene nebo 350 g korene + listu nastrouhat/nakrajet, v 10 litrech vody nechat valet 24 hodin, dalsi den povarit cca 40 minut, po vychladnuti zcedit & je mozno aplikovat

    pouzil se parkrat vyplachnuty rucni postrikovac klasickeho typu
    WASPER
    WASPER --- ---
    LEJIMADA: Asi budete muset zacit vapnit zahradu a strikat postrikama proti houbam/hnilobam. Dusledne likvidovat nahnila jablka a nenechavat je na stromech a ani poblíž. Travnik pod stromy sekat. Okolo stromu nehluboce zryt. Kmeny natrit vapenym mlekem. Pokud jsou letorosty moc hustě tak prosvětlit. NEHNOJIT!

    Jde o to zlikvidovat houby/plisne co jsou v pude/trávě a ve vetvich. Bude to běh na delší trať 2-3 roky...
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Zdravím... mám dotaz. Máme letité jabloně (cca 50let staré¨). Jsou to vesměs čtvrtkmeny. Vždy měl děda parádní jablka, prodával je a jezdil s nimi po soutěžích. Co jsme převzali péči o zahradu my, tak to jde s nimi z kopce. Nikterak je nestříkáme, provádíme pravidelný zmlazovací řez. Jabloně plodí jako dříve, jablka jsou na první pohled krásná. Bohužel, ale hnijí od středů. Jsou neuskladnitelná a nedají se použít ani na mošt ( je z něj cítit hniloba). Co s tím? Nevíte o jakou chorobu/škůdce se jedná a jak proti tomu zakročit? Existuje nějaký ekologicky šetrný prostředek a jak jej aplikovat? Díky moc
    KAREN
    KAREN --- ---
    HHANULKA: V Brně na takovýhle poptávky funguje fb skupina, tady pražská:
    https://www.facebook.com/groups/domaciproduktypraha/
    HHANULKA
    HHANULKA --- ---
    Sháníme do obchodu v Praze dodavatele biovajec nebo vajec domácího chovu - 200 ks týdně.
    VIHATIZKA
    VIHATIZKA --- ---
    Ahoj. Máte někdo za sebou permaklturní kurz, který byste mohli doporučit, klidně tady v čr nebo i v zahraničí.. děkuju
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    MART1NKA: tak potom ta architektka moze byt iba bonus. A tie knizky si tiez radsej pozri na zivo. Je tam ako zalozit kompost, co s cim okopavat a tak. Skor pre uplnych zaciatocnikov, ako pre pokrocilych zahradkarov :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    FRENNET: mám s klasickým. rodičia majú sad, záhradu a vinicu. dik, prečítam, nikdy nie je na škodu viac informácií. momentálne tam je cca 2 roky nepostaraná lúka, kedysi tam niekto niečo pestoval, ale tá časť je zahádzaná vypíleným roštím a cca 10 krásnych starých ovocných stromov.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    MART1NKA: ak nemas skusenosti so zahradnicenim, tak si najdi architktektu, uberie ti to kopec nervov a penazi. Knihy zhanaj a ja odporucam:
    Biozahrada praktická příručka | KNIHCENTRUM.cz
    https://www.knihcentrum.cz/biozahrada-prakticka-prirucka
    Práce na biozahradě | KNIHCENTRUM.cz
    https://www.knihcentrum.cz/prace-na-biozahrade
    VIHATIZKA
    VIHATIZKA --- ---
    ANONKA: prosím
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    MART1NKA: nové vyšla supr kniha zahrada gaii, pak různý knížky od Seppa Holzera
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    VIHATIZKA: MOC děkuji za to video!
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    MART1NKA: já mám ráda Českou biozahradu
    s pozemkem přeju hodně radosti :)
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    Ahoj odporučíte mi knižku? Budem čoskoro kupovať pozemok a chcela by som sa dopredu vzdelať, aby som mala plán na túto sezónu. Čeština, angličtina.
    VIHATIZKA
    VIHATIZKA --- ---
    Lessons of the Loess Plateau
    https://www.youtube.com/watch?v=8QUSIJ80n50
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam