• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    LAETATIO: Je to mladej les, tak tam moc starejch stromů na semena kolem není (ještě před půl stoletím tam byla louka a ještě předtím za Marie Terezie rybník). Semena většiny stromů létají daleko (pominu-li trochu těžší bukvice), tak se tam většina určitě časem sama dostane, už dnes jsou tam ojediněle mladý smrky, jeřáby a olše, ale zatím spíš ojediněle, ne na husto. To se ale asi (snad) díky prosvětlení lesa kvůli rozsáhlému polomu borovic změní.
    MAR_TINA: Na ten lesní hospodářský plán se podívám ;), ale zase změna klimatu se děje tak rychle, že je otázkou zda na ní letité osevní plány dokážou adekvátně reagovat (i když to bych po nich chtěl asi něco, co dost bobře dnes nedokáže předvídat nikdo, co kam bude nejlepší sázet a jak to bude prospívat za 30-50 či více let). Na druhou stranu buky jsou rozšířený od Pyrenejí až po Skandinávii, tak by to zvládnout mohly :)

    Jinak ta diskuse ohledně kořenového systému je celkem zajímavá, já osobně si myslím, že dneska je pro stromy důležitější kořenit co nejhlouběji, protože díky suchu jim husté kořeny při povrchu moc nepomůžou a je třeba dosáhnout na spodní vodu (i když je pravda, že zase díky mělkým kořenům dokážou dobře zužitkovat méně vydatné povrchové srážky, které se do větší hloubky nedostanou). Povrchově kořenící smrky schnou, hlouběji kořenící borovice taky, ale hluboce kořenící listnáče se zatím jakžtakž drží (jasně, mají výhodu toho, že při suchu mohou shodit dříve listí, což by pro výše zmíněné jehličnany bylo fatální), což ale o něčem vypovídá...
    LAETATIO
    LAETATIO --- ---
    KOCOURR:
    řekla bych, že podle zákona máš nějakou povinnost to zalesnit.
    Pokud to neoplotíš, malý stromy ti z velké části sežere srnčí.
    Že nepřesazované stromy mají lepší kořenový systém je podle mě blbost, zvlášť při velikosti v jaké se sazenice v lese sází.
    Pokud je v okolí nějaký smíšený porost, pravděpodobně máš v půdě už takovou zásobu semen, že jestli tam vyseješ něco navíc, nebude to už moc poznat.
    KOCOURR
    KOCOURR --- ---
    Ahoj, ptal jsem se už vedle v diskusi "starost a péče o stromy", ale tady to sleduje víc lidí, tak to zkusím i tady.

    Máte někdo zkušenost s pěstováním stromů ze semínek přímo na konečném stanovišti? Mám na mysli klasické lesní stromy, buk, jedli, ale i třeba břízu a olši, zkoušel jste to někdo? Mám totiž víc než hektar lesa, kde je to borovico-smrková tragedie, 90% borovic jsou polámané po minulé zimě a na smrk pomalu začíná útočit kůrovec, ale je to na Vysočině (cca 600 m nad mořem), takže se většina smrků zatím drží. Každopádně až všechno polámané a napadené dám pryč, tak tam zbudou dost velké plochy bez ničeho. Na sázení nemám čas (navíc bez přesazování budou ty stromy stabilnější, pač zapustí kořeny hlouběji), takže bych raději vysel, ale momentálně se zabývám tím, jak nejlépe se do toho pustit, aby z toho něco vzešlo.
    Jako je mi jasné, že les by si to zalesnil časem sám, ale chci tomu jít naproti ;-).
    Snad tu nejsem moc offtopic :)
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    MAR_TINA: to, že jsou to všežravci vím své... kdybys viděla co nám už všechno sežraly :D Ale teď v zimě mají mín brouků a slimejšů a víc trávy (jo i teď v lednu) proto píšu "převážně rostlinné stravy"
    Jinak díky za rady, koně nám tu kolem trousí celkem pořád, tak to vždycky zkusím sebrat rychleji než sousedi :)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LEJIMADA: a jsou to všežravci.
    Drůbeží trus má velmi vysoké koncentrace látek, takže to rostliny spálí. Proto se ředí.

    Zajeď si do nejbližší stáje pro koňský hnůj.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    MAR_TINA: slepičáky kvasím, ale potřebuju založit pařník :) Kachny mám na slámě, a venku na pastvě. Takže jejich převážně rostlinný trus+sláma.. Jen to nejsou savci, no :D
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    LEJIMADA: drůbeží hovna je třeba překvasit, čerstvá jsou moc agresivní. Do pařeniště potřebuješ hnůj bylozravych savců ustajenych na slame. Kůň, ovce, kráva, koza.
    Slepicince do sudu, vodu, nechat vykvasit a pak tím zalévat.
    LEJIMADA
    LEJIMADA --- ---
    Ahoj, máte někdo zkušenosti se zakládáním pařeniště? Myslíte, že můžu použít kachní/slepičí hnůj? Díky :)
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    VEVER: nemyslel jsem že jsou náročný na roubování,ale celkově-na stanoviště,půdu atd. :)
    VEVER
    VEVER --- ---
    LITTLEPUNKK: nam naopak ve skole rikali, ze hrusne se roubuji nejlepe...prednasejici rikal, ze na jednu narouboval neco kolem peti ruznych odrud a zvladla to.
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    ANONKA: myslím že na hrušnovým semenáči poroste vše...jinak máš pravdu že hrušně jsou náročné...teď přemýšlím jestli tu má u mě hrušen vůbec smysl....no jedna už roste,uvidíme…
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    LITTLEPUNKK: ne každá odrůda sroste s jinou, je potřeba vědět na jaké je ta "špatně vybraná" podnoži. Hrušky jsou náročné :-)
    LITTLEPUNKK
    LITTLEPUNKK --- ---
    zdravím ! potřeboval bych přeroubovat mladou hrušku , vybral jsem špatnou odrůdu ale nechce se mě stromek přesazovat a kupovat jiný . Neposkytl by někdo rouby ? Potřeboval bych něco do vyšších poloh a nejlépe letní hrušku...vyčetl jsem odrůdy Solanka , Nagericova , Thirriotova . Nebo tip kde koupit...gengel nemá a nabídky co jsem našel byly starý.. díky :)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    SHILENEC: skus zahradcena.cz Navrhovala mi zahradu v permakzlturnim smeru. Ma skoncenou agroekologii nebo neco takoveho na Mendelu. Je prijemna a vubec ne draha.
    SHILENEC
    SHILENEC --- ---
    poradite s kym v brne probrat (jednotlivci ci firmy), jak na zahradu permakulturne? kde/jak zacit?
    KASTA
    KASTA --- ---
    ANONKA: no kdybych nekde pytel s NPK mel, tak bych ho asi sdelal, zase tak se toho nebojim. Ale cilene uz bych zadny chemicky hnojivo nekupoval - jen kompost a obcas hnuj (klidne granulovanej, z pohodlnosti). Ctu ted Organic Gardening od Charlese Dowdinga (jsem tu o nem - mozna v sousednim foru - nedavno psal, jak nikdy neora a jen kazdy rok prihodi par cm kompostu) a to jak pise o pude jako o zivym organizmu kterej funguje jako celek coz je mnohem dulezitejsi nez umele dodavat nejaky chemicky prvky, to mi mluvi uplne z duse...
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    Ale k věci - pokud byste věděli co v kterém pytli je (NPK například...) tak lze i dnes použít, pokud dodržíte přesně dávkování, případně dáte míň. Ony i ty rostliny chtějí jíst a když jim člověk nedá moc, spotřebují to a do spodních vod to nejde. Ten problém býval když bývala hnojiva levná a JZD dávalo "raději víc aby byla větší úroda"...…………….. to už dnes nedělá nikdo, peníze jsou peníze.....
    ANONKA
    ANONKA --- ---
    Nojono, chemikálie...zkuste si vygůglit anfo :-) Amíci dost hlídají kdo kde koupil víc hnojiv farmy nemaje :-)
    Ne nejsem terorista, jenom čtu Francise :-)))))) a on dost přesně popisuje jak zahradník v době předteroristické odstraňoval pařezy vrb :-)))
    KASTA
    KASTA --- ---
    SCHIZOGENES: krenovy postrik letos vyzkousim dik! Jeste jsem koukal, ze proti houbovym chorobam se pouziva i postrik z kridlatky - taky vyluh, mozna radeji odvar.
    Na zahrade rodicu se zadna jablon nestrikala, nebylo to ani nutny, ale tady u reky mame zvysenou vlhkost vzduchu a je to na tech houbach/plisnich znat. I stromy jsou obaleny lisejnikem, to jsem jinde nevidel.
    KAIRRA
    KAIRRA --- ---
    Taky jsem měla dědu chemika, umřel na rakovinu. Teda nemusí tam být samozřejmě spojitost, ale pamatuju si jak bez ochranných pomůcek stříkal všechno vším, na zahradě jsme našli chemikálie od roku 1950.. takže ano, zahrada je teď přírodní (používám jen mospilan na čerstvě vysazené růže, přiznávám) a výnosy třetinové. Ale může to být i stářím stromů, některé jabloně budou mít klidně k 80 letům, podle souseda pamětníka.
    Souhlasím, že základ je likvidovat průběžně ložiska možné nákazy - všechna špatná jabka že země i větví, odřezávat špatné větve, dbát na světlost koruny, tím jsme dosáhli aspoň zase nějaké kvality (až na minulý rok, kdy stromy skoro ani nevykvetly a bylo prd)
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    LEJIMADA: no aspon vis proc mel tak krasna jablka :) Jinak teda, taky jsem likvidovala po predchozim majiteli spoustu "dobrutek". Broskve mam v podobne kondici, ale neco z nich vzdy mame. Nejhorsi mi prijde, kdyz jsou zelene a uz hniji :/
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam