• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    TSOHpermakulturni zahrady, zemědělství a tak... aneb upadající kult Přemka Podlahy
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    MAR_TINA: Tak jediný co by mě z výše zmíněných bavilo je asi zahradnictví okultní ,) jinak chápu, ale jako permakulturni micurinec jsem zkusil i tohle a překvapivě mi ty dvě sezony vycházely dobře, v tom, v čem jsem se do fází měsíce trefil.
    KUATO
    KUATO --- ---
    MAR_TINA: jop, trochu jako jo ta astrologie (zuzena ale jen na mesicni cykly). to je ale nic proti tomu jak si s pestovanim hrali steinerovci - drceny kristal v kravskym rohu, berani lebka pres kterou tekla voda z ryny co se pak jimala na polivani.. vlastne mi to prislo zajimave (si o tom cist), ale nikdy jsem nemel dostatek casu si s tim hrat a porovnavat vedle sebe dva zahony, kde jeden delas konvencne a druhy "jinak a lepe" :o). no tak jsou lidi, co lepi ze spejli eifelovku nebo sbiraji pivni tacky..jak rikal nas reznik neboztik - kazdy je blazen jinym zpusobem :o)
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KUATO: Esoterika, astrologie, okultismus :))))
    KUATO
    KUATO --- ---
    MAR_TINA: ziju na vesnici cely zivot, tak mi nemusis vysvetlovat, kdy se co sadi a sklizi. jen rikam, ze Frau Thun venovala mrak casu na porovnavani toho, jestli udela rozdil, kdyz sklizi co ja vim cibuli (co uz je na sklizeni), kdyz je mesic v Raku nebo o par dni pozdeji, kdyz uz je v Panne, protoze ji min hnila a min a pozdeji vybihala pri uskladnovani do nate... a rozdily tam byly. ne samozrejme typu, ze "vsecko nam shnilo nebo kobzoli, i kdyz jsme je zasadili do nevyhnojene pudy bylo nepocitane", ale byly.

    popsane je to v tehle knize - https://www.databazeknih.cz/knihy/zahrada-podle-kosmickych-rytmu-407175
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    KUATO: takže nejsi schopný sázet podle měsíce, ale celkem to fungovalo.

    Je to píčovina a stojím si zatím. Jablka se sbírají zralá a suchá, tedy v dny, kdy neprší. Ne když je luna ve znamení nohy.
    Brambory se sází do oschlé země, když má 6 - 8 st. C. (Pokud je nedávám po textilii.)
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    Celer je teplomilná potvora, na ten opatrně. Petržel a mrkev klidně hned, však ještě nezamrzlo, nebo u vás ano?
    Listí bych dala hned a pokud chci aby tam nasněžilo tak bych to zakryla až nějaký týden před jarními výsevy/výsadbami.
    KUATO
    KUATO --- ---
    BASTOCH: souhlas, kdysi jsem s tim taky experimentoval a celkem to fungovalo. ale casove je to narocne, clovek je rad, ze udela ten nebo onen ukon kdyz ma cas (a je jakz takz pocasi) a hlidat do toho i v jakem znameni je luna (coz je teda pro neznale princip na kterem to stoji - podle znameni se urcuji zivlove dny - beran, lev, strelec - ohen..) a podle toho se delaji ukony (jakoze ve vodnich dnech ma treba sklizene ovoce tendenci vic hnit nebo vybihat), to uz nejsem schopny..
    ANNONKA
    ANNONKA --- ---
    MART1NKA: nemluvila jsem o horoskopu.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    BASTOCH: takze opacne. Zaviram Nyx a jdu se dovzdelat.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    FRENNET: Ne, vše ostatní je víceméně založené na Thunové
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    BASTOCH: moment! Ono to neni to same? Ja myslela, ze ty jeji vysevne dny jsou zalozeny prave na tom lunarnim kalendari.
    BASTOCH
    BASTOCH --- ---
    Jo tak tohle je hrozná blbost,
    Já mluvím o Marii Thunové a jejím manželovi
    Tam je vše vysvětleny a podložený datama, který sbírají několik desetiletí. Částečně propojený s pranostikama, vydává to každoročně probio https://pro-bio.cz/aktuality/vysevni-dny-podle-marie-thunove2021-v-prodeji/
    Mě to v rámci klíčení fungovalo dobře, i např na sběru plodů, květů

    Tenhle příklad z časopisu samozřejmě za tmářství povazuju taky.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    MART1NKA: ja asi vytiahnem tu babkinu knizku: Pod vplyvom Luny. Ona podla toho nieco isla a vravela, ze jej to vychadza. Ked mi to velmi nebude vychadzat, casovo myslim, kaslem na to. Tie dva zdroje sa lisia kvoli tomu, ze si vsimni ten cyklus. Krasna zahrada tam ma dva/tri dni, SOONIC: ma stale dva dni. To je blud. Ono to ma iste pravidla, ale to je na inu debatu inam a ja sa v tom az tolko nevyznam. A jasne, je v tom aj kus alchymie, ale ako pise MAR_TINA:, musis brat do uvahy aj pocasie a lokalne podmienky a to ako to vonku vyzera.
    Ja proste v sobotu, lebo vysevny den, pojdem a hodim do zahonu petrzlen, mrkvu, cibulu, cesnak a pokusne aj salat. Redkvicky tam uz su, verim, ze nevylezu, v noci mrzlo.
    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    MART1NKA: já ji odebírám už dva roky a tenhle sloupek mám normálně vytěsněný.

    Prostě zasej ředkvičky a salát... ne, i kdybych popřela, že je listopad, nedává tam nic smysl.
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    SOONIC: Kde nastala chyba, že to majú jednotliví autori posunuté? Že by si to soudruzi cucali z prstu?
    MART1NKA
    MART1NKA --- ---
    MAR_TINA: Dostala som predplatné Naše krásná zahrada a byť sa živím ako datový analytik a na matice koukám denne, fakt neviem, ako to mám koncom listopadu rozkľúčovať. Skoro mi z toho vybuchla hlava.

    MAR_TINA
    MAR_TINA --- ---
    On ten lunární kalendář není ani neškodný výmysl. Ono by jeho striktní dodržování bylo spíš na škodu.
    Sázet, sít, plít, stříhat stromy se má za nějakých podmínek - oschlá půda, vyhřátá půda, teplota pod/nad něčím a do toho se ta luna neumí trefit.
    Navíc si nedělám iluze, tuším, že autoři to sází jak horoskopy do novin - něco napíšu, jsem placneý od sloupku.
    FRENNET
    FRENNET --- ---
    ANNONKA: No prave! Jako ja bych to i dodrzovala, ale nejsem duchodce, ze jo. No neco bych rada stihla :D
    SOONIC
    SOONIC --- ---
    Měsíční kalendář pro zahrádkáře: Co nutně musíte stihnout… | iReceptář.cz
    https://www.ireceptar.cz/zahrada/mesicni-kalendar-pro-zahradkare-listopad-30001113.html
    pro nesystematiky vychází měsíční kalendář zahrádkáře, dle kterého se dá řídit alespoň orientačně ( když už tady čtu o tom cereritu)
    SITH
    SITH --- ---
    MART1NKA: ideálně se stříškou nahoře proti dešti
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam