• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LIMONADASochařství
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    JESSIEATREIDES: kdyz tedy pomineme velikost tak me proste schazi napad, pro me je to jen (bohuzel dost ohrana) forma /biomechanika/ aplikovana na neco (organickou formu zivota)....
    pro me je zajimavej giger ve sve celistvosti (prostorove prace a kresby mam rada, aibrush neoslavuji, nepovazuju to za vrchol jeho dila, ale to sem nepatri)
    to na tom vidim, respektive nevidim, vizualne me to neobohacuje
    jedine obohaceni je pro me prozrazeni techniky, remeslo je odvedeno bravurne
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    LIMONADA: tak a teď ještě kdybys byla tak hodná (až budeš mít čas) a napsala, v čem níže uváděný trilobit resp. hlava rozporuje tvé pojímání sochy...

    (jediné, s čím nesouhlasím, je měřítko, imho není důležité, zda se jedná o plastiku velikosti lidské pěsti nebo o nadživotní sochu)
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    takze, co je socharstvi dle MEHO POHLEDU
    socharstvi je svobodny tvurci umelecky projev, je to jedna z moznosti vyjadreni svych pocitu skrze hmotu, je vyrazem obrazotvornosti, je to svebytne vyjadreni fantazije, je to sdeleni (muze to byt sdeleni k ostatnim, ale taky ne vzdy, muze to byt i kontemplace)
    jde o zvladnuti hmoty /tedy remeslo/ stejne jako o tvurci napad, o snahu neco svym dilem vyjadrit (at uz predstavu, napad, zpusob vnimani /portret/ nebo obraznou imaginaci literarniho dila, mytu, legendy)
    vysledkem tohoto snazeni muze byt socha ci objekt, ktera ma svou vlastni sdelovaci a estetickou hodnotu, neni jen dokladem formalniho stvarneni nejake predlohy, vysledek je autonomni
    vysledek zasahuje do prostoru, a to myslim v tom smyslu, ze jej v prostoru vyrazne vnimame (neni to vec, se kterou se bezne setkame jako zidle apod), zasahuje vlastne do naseho prostoru tak, ze nad ni musime alepson nejak premyslet, socha je vlasne interaktivnim objektem, vynucuje nasi interakci
    dulezita je pro me i velikost, ktera se vetsinou pohybuje v lidskem meritku nebo vetsim, mensi veci casto radime spis do kategorie modelu ci modeleta /predloha pro vetsi stvarneni/, ale vyjimka potvrzuje pravidlo, nelze rict od jake velikosti je to socha ci objekt
    material neni dulezity, muze byt klasicky i moderni, tvrdy (klasika) ale i mekky, muze byt dokonce i s velmi kratkou trvanlivosti v case (napr.papir)
    na pomezi pak stoji ruzne instalace, eventy, happeningy.....i pri tech je mozne tvorit objekty, jez vsak nejsou trvanlive, zanikaji velmi rychle...avsak i tyto objekty je nekdy mozne nazvat sochami

    tak doufam ze je to alespon trochu srozumitelne, je to pro me hodne pocitove, takze pro me neexitujou pevne obrysy nejake definice

    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    LIMONADA: o dogmata jsem nežádala, jen jestli vůbec máš nějakou konkrétní představu, co ještě ano a co už ne... vzhledem k předchozímu flejmu docela praktický požadavek, imho
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    JESSIEATREIDES: no cekala jsem ze se s tim nekdo vytasi......o tomhle budu muset dost premyslet, takze napisu vecer.....
    ale zadny dogmata davat nechci, napisu pouze svuj pohled, ktery neni zakonem.ani v mem klubu;)
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    LIMONADA: já zájem o sochu mám, jinak bych tento klub nesledovala... teď jde o to níže uvedené [ JESSIEATREIDES @ Sochařství ]
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    LIMONADA: dobře, ber následující jako příspěvek do diskuze:

    máš nějak definované "sochařstvíL? tedy co ještě je sochařství a co už nikoliv? je tank natřený na růžovo sochou nebo událostí? kde jsou hranice?
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    SUN_VU_KUNG: alespon ze stran pozorovatelu;)aktivne tvoricich lidi opravdu moc nebude, ale zajem o sochu uz nikdo nema?to me prave mrzi, kdyz je to doplnek verejneho i soukromeho prostoru, ktery, dle meho nazoru, se opet zacina objevovat.......
    diskuzi bych rada i nad ruznymi kontroverznimi pracemi, vystavami.....treba Preclikova vlajka na Malostranske apod.....
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    LIMONADA: mrtvé určitě není, klasický přístup je určitě také potřeba a rád se na něj podívám, jen se obávám, že na nyxu moc lidí, co dělají klasické sochařství asi není... co třeba tak sleduji ateliery na školách, tak se zdá, že sochařina ale má docela dobrou úroveň.
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    JESSIEATREIDES: diskuzi nenavstevuje skoro nikdo, ano, nedavam tomu peci, kdyz neni zadnej zajem......vzdyt ja vyhrady nemela, jen jsem se ptala a myslim ze diskuze byla vcelku otevrena, nez prijde nekdo a oznaci diskuzi za "rypani"
    jeste jednou rikam, ze kvalitu nikdo nezpochybnil, jak vidis, ponechala jsem to tu, i s tim ze to tu muze byt umisteno i nadale, ale ze je to ta hranice, ktera jeste jo a vylozene design, a ani modelarstvi a sperkasrtvi tu uz nechci......na to jsou jine kluby....

    ani o tom, co je, a co není umění diskutovat nechci.

    sama sem tuto diskuzi kvuli jeji absenci zakladala a vidim ze bude k nicemu, kdyz tu nikdo uz o socharstvi zajem nema

    SUN_VU_KUNG: no pravda ze tohle je sirsi pojeti, svobodnejsi v urcitych smerech, booknu si ho take zdovolenim=)ja jsem proste naivne myslela, ze socharstvi jako obor jeste zcela mrtve neni
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    Tak to jsem netušil, že se tu zvedne taková diskuse :) Pro jistotu jsem si založil novou diskusi, která se týká hlavně toho, co mě zajímá, více technické stránky, více zaměřeno na plastiku jako takovou a na způsob jejího vytvoření. V žádném případě to nemá být konkurenční klub tomuto.

    [ Plastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy ]
    JESSIEATREIDES
    JESSIEATREIDES --- ---
    PETRUSCHKA: podepisuji to...


    LIMONADA: napočítej do deseti, prosím, podívej se, kolik lidí navštěvuje tuto diskuzi, kolik je zde příspěvků a pomocí filtru, kolik je zde původních "děl"...

    kdyby sem opičí král vložil totální sračku, chápu výhrady, ale ty věci jsou dobré (trilobit i hlava), jestli někoho nadchnou nebo nenadchnou, to je holt úděl veškerého tvořivého vyjádření (schválně nepíšu umění), že se jednomu líbí, druhému ne.

    a odkazů na jiná díla je (nejen výtvarné) umění plné... buď si zde budeme hrát na "pseudo-akademické" fórum superznalců, nebo na svobodný prostor, kde mohou lidé se zájmem o plastiku vkládat svou tvorbu...

    jako člověk, který sem přichází se zájmem o díla jiných (sama sochařem, ba ani výtvarníkem nejsem), se skromně přimlouvám za to druhé.

    Prosím, neber výše uvedené jako vyrývání, ale jako skromný tygří názor.
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    PETRUSCHKA: tak znovu, precti si co sem psala, o kvalite nikdo nehovoril, pouze o suplicich, ktere (jak jsem napsala) vubec nejsou pevne a smerodatne....
    to co je muj osobni dojem z dila, je druha vec (a muj osobni pohled nezpochybnuje kvalitu)
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    PETRUSCHKA: o kvalitě autorovy práce tu nikdo nediskutuje. Ale je pravda, že teď tu někdo ryje, to je fakt :)
    PETRUSCHKA
    PETRUSCHKA --- ---
    LIMONADA: nazývej si to jak chceš, já v tom trilobitovi vidím zajímavé dílo a je mi celkem jedno, jestli tomu dáš nálepku design nebo moderní plastika. že sám autor nechce ze skromnosti užívat velká slova jako "umění" je věc jiná
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    PETRUSCHKA: precti si jeste jednou co jsem napsala!!!nechci klasicke socharstvi, rada bych 20.stoleti, ale to, co se jeste socharstvim nazyva.....
    pokud nevis, co je v zahlavi, tak radsi nekomentuj
    PETRUSCHKA
    PETRUSCHKA --- ---
    nechápu, co tu řešíte. když se podívám na obrázek v záhlaví, rozhodně mi nepřipadá, že se sem mají linkovat jen kopie michelangelova davida. spíš mám dojem, že si hledáte záminku pro rytí
    TANAIS
    TANAIS --- ---
    SUN_VU_KUNG: já vím, že není :) Akorát bych tohle spíš hledala v aiditkách o designu, která tu jsou, případně o modern arts. Případně bych vůbec nebyla překvapená, kdyby se objevil v nějakém klubu o fantasy a scifi, protože to svým tématem trochu do této kategorie spadá a to nemyslím nijak hanlivě, já mám fantasy i scifi ráda. V tomto náhledu se shoduji s Limonádou.
    LIMONADA
    LIMONADA --- ---
    SUN_VU_KUNG: no chtela sem aby to lehce klasicteji pojate bylo....ale nemusi to byt ortodoxni........byl problem tuhle diskuzi i zaradit do kolonek nyxu, pac graficka tvorba neni uplne ono;)prostorova tvorba tady prilis mista nema, takze si vitan klidne i zde.....ruzne pohledy jsou dulezite a kategorie se casto mohou castecne prekryvat
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam