REDGUY: skutečným vrcholem lidského myšlení je fenomenologická filosofie. nadvláda matematické analýza víceméně skončila pochopením, že spousta komplexních systémů se chová nelineárně a tím pádem nestačí "dosadit do vzorečku", ale byly by potřeba složité iterace.
chápu, že od kola k letecké turbíně to byl určitý vývoj, svým způsobem zajímavý, ale prostě čeká nás i éra civilizace po turbíně... jaderné elektrárny i proudová letadla svým způsobem čeká osud bitevních lodí, což všechno jsou zajímavé stroje, pozoruhodně determinované tím, že dosahují optimální účinnosti při konkrétních otáčkách (u letadla navíc při určité rychlosti v určité cestovní hladině...)
v podstatě je to přesně triumf lineárního, deterministického myšlení: máš jednu, konkrétní křivku profilu lopatek turbíny a ta ti přesně určuje podmínky, při kterých je optimální to používat, a od toho se odvíjí vše další (u toho letadla je toho ještě víc).
samozřejmě, že v jistém smyslu je to triumf (třeba když to srovnáš s předchozíma formama zábavy, typu že dva týmy opičáků se na sebe vrhnou a mlátěj se klackama či posléze různými kovovými slitinami po hlavách) ale současně je to obrovským způsobem omezující. hlavně je na tom zajímavé, jak moc jsme dnes determinováni tím, jak se myslelo před sto lety.
možná za dalších sto let budou lidi taky determinováni tím, jak se myslí dnes (informatika, umělá inteligence...) a bude hodně těžké s tím hnout...