• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    THE_MIRACLEVáclav Havel *5.10.1936 - +18.12.2011
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    THE_MIRACLE: tibetskou vlajku poznám, vole :-P tu neměli...

    byla to prostě jak invertní rakouská - tři vodorovné pruhy (bílá, červená, bílá - ta červená užší)

    a kdo je JEF taky nevím...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    THE_MIRACLE: jsem dneska cestou z kolbenky viděl u Palackého nějaké zoufalce s bíločervenobílýma vlajkama, vlajkou EU a cedulí JEoF (o bylo jako malá zeměkoule) a marně dumám, o co jim šlo...
    Kdo je JEF?
    Čí to byly vlajky? (Rakousko i Gruzie mají barvy naopak...)
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    THE_MIRACLE: nepodceňuj :-P
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    LONESTAR: To bys nepochopil...
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    MOLLY: jaká demonstrace?
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    MOLLY: jj, v tomto plne souhlasim... Je o tom nekde neco napsano?

    Mimochodem, to byl jeste na pohrbu pana Lukavskeho.
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    THE_MIRACLE: nešlo ani o to, že by to bylo extra moudro (šlo o podporu tibetu a dalajlamy atd...), spíš o to, že tam byl....
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    MOLLY: nějak sem nepostřehl - co pronesl?
    MOLLY
    MOLLY --- ---
    tak Havel mě dnes potěšil, ty dvě věty na demonstraci stačily (i ty poldové, co to tam hlídali, tak to pak komentovali, jako pozitivni vec... ;-)...)
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Musím říct, že výsledek ankety mě prozatím velmi těší. To jsem ani nečekal... No ještě ji pár dní nechám... :-)
    DANKLAR
    DANKLAR --- ---
    _BENNY: tak to je rachot
    _BENNY
    _BENNY --- ---
    http://extra.cz/blog/2008/03/basketbalov-blbol-vclava-havla.html

    Podrobně to vysvětlil v časopise Týden. Basketbal je podle Havla založen na jakési "ideji sobectví", což konkrétně znamená, že "nenápadně driblujeme a pak rychle vyrazíme, abychom všechny předběhli".

    Chtělo vskutku génia metafor, aby vymysel takový blábol. Nechme stranou, že v basketbalu nejde ani tak o předbíhání ostatních, ale o dávání košů. Pozoruhodná je především sama myšlenka o "ideji sobectví". Nějak si nedokážu představit sport, ve kterém by protihráči zdvořile nabízeli jeden druhému vítězství.

    Samozřejmě víme, kde se metafora vzala - Václav Havel si matně pamatuje, že jde o jeden z kdysi oblíbených sportů jeho nástupce Václava Klause. Při své inteligenci si však mohl vybrat lépe: současný prezident už basketbal dávno nehraje a pokud je známo, ani se o něj nijak zvlášť nezajímá. Co je v politice, holdoval spíše tenisu či v poslední době golfu.

    Je smutné zjištění, že v malichernosti, ješitnosti a fatálním nedostatku velkorysosti se dvě největší postavy české polistopadové politiky - Havel a Klaus - tak nepříjemně podobají. Havel nevynechá jedinou příležitost, aby Klausovi zasadil nějaký ten podpásový úder (nebo řekněme úmyslnou osobní chybu, abychom zůstali v basketbalové terminologii).

    ...

    Kdyby Václav Havel nestrávil půl života v zakouřených kavárnách, ale viděl aspoň jedno basketbalové utkání, možná by zjistil, že v tomto sportu je "nenápadného driblování" vskutku minimum. A že ani o sobectví moc nelze mluvit, protože jde o rychlý kolektivní sport, ve kterém důležitou roli hraje kombinování a přečíslování soupeře. Jinak řečeno, ve kterém vyhrávají chytřejší. A vyšší, samozřejmě.
    DANKLAR
    DANKLAR --- ---
    DUNAR_: Zajímavé. Myslím, že to platí u lidí všeobecně, ne jen u zelinářů:o)
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    Musím říct, že mě poměrně těší prozatimní vysledek ankety.
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    "Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something." ― Plato
    PREVIT
    PREVIT --- ---
    LONESTAR: Pravda - me taky ne. Ale kdo je tak moudry, aby dokazal definovat moudrost? :)
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    PREVIT: no tak tahle definice moudrosti mě teda moc nenadchla...
    THE_MIRACLE
    THE_MIRACLE --- ---
    LONESTAR: Vida. Shoda. Swarzernberga bych taky bral :-)
    LONESTAR
    LONESTAR --- ---
    PREVIT: a co je podle tebe moudrost? ;-)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam