Zrovna prozivam deziluzi po setkani se studentama CASu na Famu a "diskusi" o archivu studentskych filmu, kdy sem se jim snazil vnuknout myslenku, ze by si tam sami davali popisy svych filmu a info o sobe. Krome ojedineleho nazoru, ze by to melo fungovat jako youtube a social web, ktery byl vzapeti popren zaverem ze je to prilis velka demokracie ci anarchie vpodstate zadna odezva.
Sice nevim jak chteji obstat v prostredi, kde je treba stream.cz nebo alternativatv.cz kde muzou (polo)amateri davat svoje casto lepsi filmy a byt uspesni, ale vpodstate chapu, ze to ohrozuje klasicky akademicko-kuratorsky system, kdy kvalitu a kredit autora urcuje karierni postup strukturama, ktery si zalozili zivobyti na tom, ze budou urcovat, kdo je spravny umelec a kdo ne a asi i studenti to od te skoly ocekavaji (na vyjimky) a maji v rukou media ktery jim tu roli zajistovaly ... ovsem dotehdy, nez prislo tohle
ale beztak ideme dalej
Portál pro komunikaci a spolupráci a archivní platforma: konvergence
______________________________________________________
Portál konvergence.info nabízí nástroje pro spolupráci v interdisciplinárním prostředí umění nových médií, komunikační infrastrukturu i kulturní a studijní archiv. Je otevřen využití výukovými programy i jednotlivci, pro které může být nástrojem pro komunikaci a spolupráci. Současné funkční komponenty jsou např. profily uživatelů s blogy, osobní informační zázemí, poznámkový aparát k textu i videu, diskuse, komentáře, funkce pro spolupráci, správu projektů, různé způsoby vyhledávání. Směrem vývoje je živá sociální síť s uživateli vkládaným obsahem. Součástí je mailinglist pro nová média a intermédia v ČR.
Platforma konvergence je sdílená platforma pro rozsáhlé internetové projekty a meziuniverzitní i mimouniverzitní komunikaci a spolupráci, kterou provozuje Filmová a televizní fakulta AMU s využitím digitalizačního a archivačního pracoviště ve Studiu FAMU. Vychází z myšlenek sémantického webu, svobodného software a je komplexním ekosystémem pro správu obsahu. Kromě portálu konvergence.info ji využívají projekty Hyperkino - anotační metoda pro akademická vydání filmů na DVD, vznikající archiv filmů FAMU a archiv videoartu Art of Memory.
V roce 2008 začal v Centru audiovizuálních studií FAMU a na Platformě konvergence výzkumný projekt "Metodika výuky a formy vědecké spolupráce s použitím audiovizuálních archívů v mezioborovém prostředí". Je zaměřen na výzkum kolaborativních nástrojů v on-line audiovizuálních archivech. Vznikne model archivu v podobě mezinárodní platformy pro diskusi a kolaborativní výzkum a sdílení, interdisciplinární prostor s variabilní strukturou modifikovanou v interakci s uživateli, podporující decentralizaci informace, mezinárodní spolupráci, nový přístup a metody analytického zkoumání materiálu i distanční vzdělávání. Podnítí vytváření týmů na základě sdíleného zájmu, bez geografických, genderových či jiných omezení.