• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    sem videl ve vyloze v ostrovni a je to i online..se divim, ze ten casopis nase rodina jeste vychazi :-)

    Srdjan Jablanović: Žehnám všem a všude
    Malý chrám Zesnutí přesvaté Bohorodice na Olšanských hřbitovech v Praze bývá na rozdíl od jiných kostelů otevřený každý den. A tak můžeme vstoupit a vnímat tajemnou atmosféru pravoslavného chrámu vyzdobeného ikonami. Ještě víc nás však zaujme usměvavý otec Srdjan Jablanović, duchovní správce pro Srby žijící na území Česka, který nám nezapomene požehnat.
    Naše rodina
    http://www.nase-rodina.cz/article.php?clanek=1387

    jinak jezdim domu pres pohorelec a uz podruhe jsem si tam vsimnul pravoslavneho kneze; tentokrat me zaujal, ze se krizoval i pred ikonami co jsou vystavene v jakemsi antiku, ci co to tam je..vypadal jak prizrak z minulych dob, tmavy sluzebni odev, vous + starodavny destnik a dustojna chuze; jako nejaky obrozenec z 19. stoleti:-)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    LAUZER: a dívej se a poslouchej:o)
    ICXC
    ICXC --- ---
    LAUZER: Přijď do chrámu normálně oblečen a dívej se. Postav se někam ke zdi a jinak nemusíš nic dělat. ;)
    LAUZER
    LAUZER --- ---
    Moje otázka bude pravděpodobně velmi naivní: chtěl bych někdy vidět na vlastní oči pravoslavnou bohoslužbu, co mám dělat abych neudělal něco nepatřičného (chodím do katolického kostela)?
    GOBERS
    GOBERS --- ---
    CALE: Tam se dá také studovat???
    CALE
    CALE --- ---
    Studujete/studoval jste tu někdo na Prešovské univerzitě?
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    H0NZICEK: Byl jsem tam jednou, na Antipaschu, dohromady mohlo být tak lidí, a všichni se v pohodě vešli ;-)
    H0NZICEK
    H0NZICEK --- ---
    Díky :) Mě právě trochu zmátla ta rumunština v Kinskeho sadech, tak mě zajímalo jestli jsou ještě jinde nějaký jinojazyčný služby (teda kromě staroslověnštiny). A ještě mě napadá, ten chrám na Petříně dostačuje co do kapacity ? Uvnitř jsem bohužel ještě nebyl a zvenčí se nezdál největší :)
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    H0NZICEK: V Kinského sadech rumunsky ;-) Na Olšanech taky církevně-slovansky...
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    H0NZICEK: Všude v církevní slovanštině.
    H0NZICEK
    H0NZICEK --- ---
    Nevíte v jakém jazyce se slouží v Praze v Rooseveltce a nebo na Slupi, když je teďka v Resslově rekonstrukce ? Dík
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    CHOMI: jo, už nějakej pátek z okolí :-) směrem na Sázavu
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    AACHEN: Jasně, květná neděle se u nás říká také:o)
    AACHEN
    AACHEN --- ---
    BUKIN: minuly rok jsem sel kolem na kvetnou nedeli (nevim zda pouzivate stejne nazvoslovi) a byl jsem prekvapen a taky me to potesilo..nic jsem o tom kostelu nevedel, natoz ze zije..diky z pripomenuti
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    MALAMUT: No tak to je super, že obec žije:o) Ty jsi z Říčan či okolí?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    BUKIN: Tak pokud jsem dobře zpraven (vyprávěl mi o tom jeden rumunista), tak v rumunštině je ze slovanských jazyků převzato na 60 % slovní zásoby.
    BUKIN
    BUKIN --- ---
    Dnes jsem byl na svaté liturgii v kostelíku sv. archanděla Michaele v Kinského sadech...
    Kostelík je karpatoruský, původně stál v obci Veliké Loučky, v roce 1929 jej přivezli po železnici do Prahy...

    Je tam rumunská obec...
    Bylo to velmi krásné...zpěvy hodně byzantské...a některá slova v rumunštině jakožto románském jazyce velmi překvapí, jsouce výpůjčkami ze slovanštiny....

    Posuďte sami: ...Tatalui si a Fiului si a Sfantului Duh... (Otce i Syna i Svatého Ducha)
    Doamne miluieste /čti: Domne miluješte/ - Pane, smiluj se...
    nadejdea noastra /čti nadežda noastra/ - naděje naše
    ..Sfantului (N), a carui pomenire o savarsim /čti Sfantuluj (N) a karuj pomenire savršim/...(svatého (N), jehož památku slavíme (savršajem)

    a mnohé další....

    Po liturgii byl parastas, světilo se kolivo a ještě velikonoční pokrmy...a v babinci vypuklo pravé agapé ;-)

    Velmi vřelá křesťanská atmosféra...

    Otec umí velice slušně česky....




    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    CHOMI: skvěle :-) rozcházeli jsme se po 2. ráno, cca 50-60 člověků ;-) a kolik přišlo ještě ráno jen na další svěcení nevím ... :-( ale zjistím v neděli :-) od podzimka fungujem pravidelně :-)

    fuj, to je smajlů ... :-(
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    MALAMUT: Jak dopadla ta pascha v Mukařově? Mámer to kousek o Říčan, kde pracuju.
    MALAMUT
    MALAMUT --- ---
    kdyby náhodou ještě ... dnes v 23h v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Mukařově (u Říčan). slouží o. Evžen Červinský (dříve Ústí nad Labem)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam