• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOMATSUPravoslaví, ορθόδοξη Εκκλησία
    Vše o pravoslaví, o schizmatu mezi východní a západní církví - důvody, rozdíly, podobnosti mezi nimi.



    "Existuje jedna věc, která je mnohem důležitější než všechny možné knihy a myšlenky, totiž nalézt pravoslavného starce, před nímž můžete položit všechny své myšlenky, od něhož můžete slyšet ne váš vlastní názor, nýbrž soud svatých Otců."

    Ivan Kirijevský
    rozbalit záhlaví
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    CHOMI: Pakli jsou místem misie, tak se jim to asi moc nedaří. Ti mohamedání mají aspoň skopové. Ale převést masožravý národ na vegetariánství... to půjde těžko. Čtu si teď Potopu. Je tam pasáž, kdy se Zagloba bojí jíst u knížete Radzivilla, protože je to luterán. A dokládá to tím, že na Krymu dokážou mohamedánští mullové připravit takovou skopovou na česneku, že kdo ji sní, přejde na jejich víru. Tak tohle u hárekrišnů opravdu nepředpokládám.
    Kromě toho, kdyby se jim to dařilo, dokazovalo by to, že Krišna je mocnější než Ježíš. Případně že na ně křesťani duchovně nemají.

    Tohle je to Člověčenkovo "nenávidět hřích a milovat hříšníka" v praxi. Pokud hříšník nepozná že je hříšník, nutno mu to dát najevo. Protože natvrdlý hříšník se hůře polepšuje.
    HARALD
    HARALD --- ---
    CHOMI: Já vím, že jsi na to téma napsal zajímavý článek. Ale jak jsi sám napsal, tak jsi v něm vůbec neuvažoval Pavlův text v 1. listě Korinstským. Kromě toho, Krišňáci nezvou lidi na "setkání s Kršnou" nebo na "oběť Kršnovi", ale zvou lidi, ať zajdou na oběd do jejich restaurace. Oni sami popírají, že by Góvinda byla v první řadě místem kultu a misie.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GUYVER: Zajímavý názor, krišňácké restaurace ale nejsou v první řadě místem nasycení, ale místem kultu a misie. Požívání obětovaného je pro provozovatele rozhodně důležitější než nasycení těla. Takže zde je to jasný příklad, kdy by se jíst nemělo.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Slušné chování je jen pro slušné lidi.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    THE_SON_OF_MAN: Viz tvoje ikonka.
    HAROLD: Jo. Je tu jeden zvláště otravný, tvrdí o sobě, že je Ježíš...
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    Já bych se taky přimlouval...
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    Kvaletní názor k tématu imho toto:
    Restaurace - čínské, indické, Hare Kršna | Víra.cz, křesťanství.cz
    http://www.vira.cz/otazky/Restaurace-cinske-indicke-Hare-Krsna.html
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    CHOMI: Myslíš tohle?


    Skutky apoštolské


    15:28 Toto jest rozhodnutí Ducha svatého i naše: Nikdo ať vás nezatěžuje jinými povinnostmi než těmi, které jsou naprosto nutné:



    15:29 Zdržujte se všeho, co bylo obětováno modlám, také krve, pak masa zvířat, která nebyla zbavena krve, a konečně smilstva. Jestliže se toho všeho vyvarujete, budete jednat správně. Buďte zdrávi."


    Z kontextu vyplývá, že šlo o příkaz pro danou situaci. Dnes se v křesťanství kašrut nedodržuje a "obětováno modlám" významově splývá s "koupeno v hypermarketu". U hárekrišnů tu a tam něco koupím a nepozoruju, že by se ze me jeden stával.

    CHOMI
    CHOMI --- ---
    ECLECTICA: Na Harolda kašlu, ale když už tu na něj přišla řeč...
    No já tu diskusi nezačal a ani jsem i nechtěl, to jste tam pak oxidovali vy s těmi hejty dalších 24 - 48 hodin.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GUYVER: Tu schůzku všech apoštolů popsanou ve Skutcích.
    Jedna věc je vyhnat jet, duhá jíst vědomě obětované. Ale to se nehádej se mnou, ale s apoštoly nebo přesněji: s Duchem Sv., kteří to usnesli.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    CHOMI: A kde je ten jeruzalémský chrám? Nový Jeruzalém nic? "Apoštolským koncilem" myslíš co? A který že to apoštol vyhnal jed z pokrmu? Filip?
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    A já bych myslel, že člověka znečišťuje to, co vychází z úst, ne to, co do nich vchází... Ale to řikal jenom takovej divnej tesař...
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    CHOMI: jestli ti něco vadí na Haroldovi, adresuj to prosím jemu.
    A stejně tak co se týče nenávisti v té diskusi: co s tím mám společného? Já vůči lidem, co jedí maso, nenávist necítím. Nicméně několikastránková diskuse na téma "kterak pokrm poskvrní něco, v co vlastně vůbec nevěřím" byla docela otravná.
    Tímto příspěvkem svou diskusi na témata nesouvisející s vírou končím.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GUYVER: Jasně, to si určitě mysleli i apoštolové, když zakázali v Duchu svatém na apoštolském koncilu požívání obětovaných pokrmů. Ještě něco zajímavého nám povíš? :o)
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GUYVER: Nahrazení jeruzalemského chrámu Duchem Svatým? Velmi zajímavé.
    Přijde mi, že ty z toho vyvozuješ něco jiného, než tím mínil Kristus. No ale dobře, nesouhlasím, ale také názor.
    HAROLD
    HAROLD --- ---
    CHOMI: Do zrcadla se ráno nedíváš?
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    ECLECTICA: Jestliže se bojí pakory, Krišnových koulí a jiných dobrot, uznává tím, že Krišna je silnější než Ježíš.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GUYVER: Zásah potopena!
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    ECLECTICA: Duch diskuse je co? Že musí mít všichni stejný názor?
    A mimochodem, nejen že nejsou banováni, pokud vyjadřují nesouhlas slušně, ale rozhodně jim tam nikdo nenadává do sráčů a podobně (zdravíme ID Harold).
    Na vegetariánském fóru byla opravdu úžasná ta nenávist. tohle jsem nikde jinde nezažil.
    GUYVER
    GUYVER --- ---
    CHOMI: Jan 4 20-24
    ECLECTICA
    ECLECTICA --- ---
    CHOMI: prosím tě, víš, co je to nacionalismus?
    Mimochodem, lidé, kteří porušují ducha diskuse, jsou banováni i v diskusích o křesťanství.

    CHOMI: vzpomněla jsem si přesněji, jak to bylo.Tvoje kamarádka varovala před jídlem z Góvindy, protože jej kršňáci obětují svým bohům, a nějak se jí nedařilo pochopit, že pokud je přesvědčená, že tito bohové neexistují, nemohou daný pokrm nijak ovlivnit. A to, kde jednou skončím nebo neskončím, posoudí lépe jiné než ty.
    CHOMI
    CHOMI --- ---
    GUYVER: A ta s velkým C je kde?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam