• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    DAWEARTHSHIP - recyklované domy ^*^ energeticky soběstačné a ekologicky harmonické stavby
    COLOMAN
    COLOMAN --- ---
    sry že prerušujem rozhovor, zhanam volakoho z čiech, kdu vie stavat pece,
    volaco ako je toto: http://www.kachliar.sk/pece.php
    DRUDRIGER2
    DRUDRIGER2 --- ---
    s tim eternitem nevim, mozna to ze ho budes sundavat nadelas vice toho rakovinotvorneho prachy nez kdyz to tam nechas, to ze ta voda kdyz tece po eternitove streche je spatna to je odkad....? vis kolik eternitu je na vesnickych stavenich vseho druhu?kdyby ten eternit byl tak skodlivej jao pisou tak sme uz asi vsichni mrtvy,jak vesnicane tak mestaci. jo a co se deje s tim eternitem ktery vyrtridime a odezdame do odpadku.?podle mne ho daji na skladku zakopou a o X let ho nekdo vykope a je tu zase jenom sme to nekomu prenechali jako dedictvi.podle mne nechat ho v klidu na strese, kdyz tam netece ucel plni....a nejvice skodi to rozebirani a lamani a nakladani do kontajneru proste manipulace.
    MYKO
    MYKO --- ---
    KUATO: dik za info, zas jsem o neco moudrejsi. Domek tam stoji nakej patek a ten eternit je uz dost zerodovanej, neverim mu - bud ho proste prekryju plachtou, nebo zcela vymenim. Pit destovku sice neplanujem, ale azbestovou vodou se mi nechce ani zalejvat. :) Btw studna nebude, jsme na kopci a radsi budem (alespon tuhle sezonu) brat vodu z pramene pod kopcem.
    KUATO
    KUATO --- ---
    MYKO: strecha je imho docela zasadni vec na to, aby se odflinkla.

    co se dosek tyce, tak znamy mi kdysi rikal, ze to drive lidi delali tak, ze komin nemeli vyvedeny nad strechu, ale jen do patra a ze zplodiny koure (topilo se drevem), ktere obsahuji male mnozstvi dehtu ji zespodu impregnovaly tak, ze par let vydrzela. ale furt se to muselo prubezne opravovat, protoze cas od casu nejaka seschla, praskla, shnila.. pokud si ty dosky neudelas sam, tak imho nema smysl se do toho ani poustet, protoze se nedoplatis.

    zelena strecha - tam imho zalezi zasadne na tom, v jakem stavu je tramovi toho domu, protoze to zatizeni je obrovske jak ze samotneho materialu (ktery ti jeste pri desti nacuca vodu), tak hlavne v zime, kdy na ni muze napadat metr snehu a nic z toho samo nesjede. kdyz bys tam mel plech, nebo i tam nechal jen ten eternit, tak to sjizdi. nicmene ja si u tak stareho domu nemyslim, ze by to tramovi bylo stoprocentni a navic konstruovane na tak velkou zatez.

    osobne bych sel do toho - pokud ten eternit neni popraskany, natrit jej a pak ti muze jeste dalsich tricet ctyricet let slouzit. my jsme takto loni rekonstruovali starou strechu na vcelarskem domu - musi se to ale delat z vysouvaciho zebriku nebo nejake plosiny, pac uz je to krehke, at to nepopraska (kdyby se polozil zebrik primo na tu strechu). postup je - oskrabat mech (kde je vetsi pokryv - jen na par mistech), pak se to postrika roztokem modre skalice, coz zabije lisejniky a drobny mech, pak se to napusti impregnaci a pak teprve nastrika. my jsme za to dali vcetne plosiny cca 55k a to plocha byla vetsi nez se zda toto.

    destovou vodu sbiranou ze strechy bych bez prevareni nepil, pokud tam hodlate bydlet, tak si radeji vykopejte studnu.
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    PRZZI: narazil jsem na zajimavý materiál - bentonit. Jedná se o jemnozrný druh jílu který při zvlhnutí silně bobtná (více než běžný jíl) a zvětšením objemu zabraňuje dalšímu pronikání vlhkosti .. V ČR je několik nalezišť, otázka jaká bude cena a spotřeba. Prodává se taky ve formě rohoží .. http://www.izolace.cz/index.asp?module=ActiveWeb&page=WebPage&s=izolace2004-pred7
    MYKO
    MYKO --- ---


    cau vespolek, prosim vas o trochu brainstormingu
    Ta strecha je z eternitu, takze pude pryc, nevime ale co misto ni. Osud stavby je nejisty (v katastru neexistuje), takze pokud mozno reseni s minimalnima nakladama, s pouzitim recyklovanyho materialu.

    Napadly me treba dosky (dreva je kolem dost, stoji to v sadu), rakos, alebo zelena strecha, v podstate jenom igelit a asi nejaky late tvorici maly terasy, aby to tam vydrzelo. Je to pitomost? :)

    Taky me napada, ze vysledna varianta by mela maximalizovat schopnost strechy sbirat destovou vodu (do okapu, ktery se udelaj), na pozemku totiz jinej zdroj neni...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    PRZZI: co by drenáž asi ano ale má to i tepelně izolační vlastnosti tak nevim jak by to v zemělodi fungovalo
    PRZZI
    PRZZI --- ---
    DENDROBATA: no, ale dalo by se to použít na u stěn?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    PRZZI: Tak dává se to do podlahy k zamezení vzlínání vody .. viz výřez z vykresu, vpravo nahoře struktura podlahy


    PRZZI
    PRZZI --- ---
    DENDROBATA: ty materiály co jsi nalinkoval, ty by byli spíše na drenáž než na samotnou izolaci ne?
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    PRZZI: Tak to potom jo ..)

    Stejně bych rád takovou zeměloď navštívil, už kvůli tomu pocitu uvnitř .. na fotkách vypadají moc hezky, hlavně ty zimní zahrady :)
    PRZZI
    PRZZI --- ---
    DENDROBATA: asi sem to nenapsal jasně...neměl jsem na mysli zateplovat pneumatiky s hlínou balíkama slámy...
    měl jsem na mysli 2 varianty:
    1. klasický slaměnný dům (konstra dřevěná, zdi tvoří balíky slámy), zapuštěný do země, částečně ze severní strany přihrnutý zeminou (ošetřeno hydroizolací)
    2. kombinace pneumtik a slámy, kdy je stavba opět částečně zapuštěná do země, do výšky do které je dům přihrnutý zemí jsou pro obvodové zdi použity pneumatiky na které je potom "nad zemí" navázána dřevěná konstrukce a zdi tvořeny balíky slámy...
    DENDROBATA
    DENDROBATA --- ---
    PRZZI: Baliky slamy davat do zeme je IMHO nesmysl. U earthship potrebujes prostupnost tepla do a z akumulacni masy (pneumatiky s hlinou) a ty baliky by tenhle tepelny tok zastavily... Proto pry earthships funguji az tak 2-3 po stavbe kdy se pres leto dostatencne naakumulje v podlaze a zasypu z hliny teplo ktere je potom uvolnovano v zime.
    Jinak slama musi byt v 100% suchu jinak se pusti do prace houbicky a plisne a je na problem zadelano.

    Add hydroizolace na prirodni bazi: http://www.penove-sklo.eu/ http://www.liapor.cz/cz/keramicke-kamenivo-liapor
    PRZZI
    PRZZI --- ---
    AKHIBARA: jj tohle jsem psal níže..
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    PRZZI: Jinak me jeste napada ze kdyby ten dum byl zahloubenej (z nektere strany), tak se do sten na ktere bude prihrnuta zemina ani nemusi davat slama, jelikoz zemina v tomhle pripade funguje jako izolace. Takze by bylo o problem min a dalo by se to udelat treba jen z kameni a necim to spojit.
    PRZZI
    PRZZI --- ---
    AKHIBARA: no, super, tak nějak by se to dalo udělat - drenáž (štěrk) v kombinaci s průmyslovou izolací by měly být dobrým řešením...
    a teď se nemůžu nezeptat, víte o "přírodní" izolaci proti vlhkosti, která by byla schopna ochránit dům i před spodní vodou?
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    PRZZI: Tady daly slameny baliky do podlahy. A evidentne to funguje.
    A Low Impact Woodland Home
    http://simondale.net/house/floor.htm
    PRZZI
    PRZZI --- ---
    AMBIENTIUM: no myslel jsem celý dům posadit níže a částečně (třeba spodní patro) zahrnout...balíky slámy by samozřejmě nemohli zůstat odkryté...musel by se vyřešit dobrá izolace proti vlhkosti...
    Popř. by se dala možná použít kombinace pneumatiky/slaměné balíky pro obvodové zdi, kde pneumatiky by byly umístěny ve spodní části stěny (v té části která je zapuštěná pod zemí) a plynule na to by navázali balíky slámy....
    pro interiérové zdi, které by sloužili jako termální masa by se použili potom CEB...
    AMBIENTIUM
    AMBIENTIUM --- ---
    PRZZI: Nevim jak to presne myslis s tim zapoustenim slamene stavby do zeme, ale slama byt v zemi podle me v zadnem pripade byt nesmi.
    PRZZI
    PRZZI --- ---
    Přes earthship europe jsem objevil zajímavou diskuzi o takzvaných strawship...kde se využívá toho co nabízí earthship ale místo pneumatik (termální masy) se použijí slaměné balíky (izolace)...projekt je rozjetý ve švédsku...
    v diskuzi je jeden názor, který také sdílím a sice využit oboje, tedy jak slaměnou izolaci tak termální masu - a nemusí to být pneumatiky ale např. CEB - to mi přijde jako dobrá kombinace.
    Co si myslíte, dala by se slaměná stavba také zapustit do země a má to vůbec cenu?přece jenom je tam jako izolant země samotná...
    tady je link na projekt
    Project Strawship 1.0, Sweden
    http://eebu.earthshipeurope.org/index.php?option=com_community&view=groups&task=viewgroup&groupid=14&Itemid=89

    a tady jsem vyšťoural ebook od Barbary Jones (2001)
    http://www.amazonails.org.uk/UserFiles/files/strawbaleguide.pdf
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam