A díky ATUARFIK mohu odhalit, co jsme to vlastně hledali.
Klementinská řada – záznamy měření teplot roku 1775 do dneška. Její význam je v tom, že probíhá na stejném místě a zhruba stejným způsobem už skoro 250 let. Měření nebylo vždy dokonalé, místo není zrovna nejlepší, ale je to fakt dlouhá řada, se kterou si už vědci můžou pohrát.
Začalo to tak, že Joseph Stepling zařídil v astronomické věži observatoř a mimo jiné začal s měřeními teploty (cca od roku 1752). První přístroje měl prý v bytě, pak se měření přestěhovalo do plechového domečku u okna naproti věži. Tam jsou přístroje dodnes. Stepling chtěl na základě svých měření dělat plány pro zemědělce.
Souvislá měření teploty za každý den máme od 1. 1. 1775. Od roku 1784 se měřilo třikrát denně (7,14, 21) a i když teď umíme měřit kontinuálně, prý to bylo dobře vymyšlené a údaje sedí. (Těm časm se říká mannheimské hodiny.) Je potřeba dodržet místní čas podle slunce, takže v Ostravě se prý měří dřív a v Chebu později. Ignorují se změny času, takže v létě je to o hodinu jinak.
Něměří se jen teplota. Na střeše jsou přístroje pro měření srážek, které se tu sledují od roku 1804.
Místo pro měření není právě dokonalé. Špatná výška, je to v zástavbě, tepelný ostrov atd. V zimě tepleji a v létě chladněji než jinde.
Naměřené minumim: 1. 3. 1785, -27,6 °C
Maximum: 27. 7. 1983, 37,8 °C