Tady návod jak vyčistit kožešiny:
Kožešina je složená ze dvou dost odlišných částí - srsti, a vlastní kůže. To, co se při používání zašpiní, je srst. Jak často se vám při používání zašpiní kožený opasek? Ne že by to nešlo, ale stane se to jen výjimečně. Stejně tak u kožešiny obvykle není špinavá ta vlastní kůže. Všechna špína se týká srsti ... a to je dobrá zpráva. Čištění kůže jako takové je ošidné a většinou nefunguje. Je tedy fajn že u kožešiny chceme čistit jen srst, protože to už zvládnem.
Materiál ze živočišné srsti bychom za normálních okolností vyprali ve vodě s nějakým odmašťovadlem (prací prášek, mýdlo), což by ho ideálně vyčistilo. Toho se ale u kožešin musíme vyvarovat, protože vlastní kůže se namočit nesmí. Takže místo toho
1) Kožešinu pořádně vyklepeme. Klidně i plácačkou na koberce. Ať z ní vypadá všechno co může - z kožešinové předložky většinou drobky od sušenek a podobně.
2) Pokud to nestačí, tak kožešinu vytřeme technickým benzínem, acetonem, perchloretylenem nebo podobným těkavým odmašťovadlem - lze koupit obvykle v drogerii nebo barvách-lacích. Lze použít i technický líh, ten prý dodává srsti lesk, ale zase tolik nečistí. Celá operace se provádí takto
2a) Sežeňte si piliny z nepryskyřičnatého stromu (tedy ne ze smrku nebo borovice), případně hrubou mouku nebo krupici. Jde o to mít sypký materiál, který se nechá nasáknout odmašťovadlem a přitom v srsti neudělá neplechu. Někdy se doporučuje i magnézium, ale k té mouce nebo pilinám se přeci jen dostanete asi snáz.
2b) Sypký materiál nechte nasáknout odmašťovadlem (prostě se obojí dá do misky a promíchá), a poté jím důkladně vytřete srst. Díky sypkému materiálu se odmašťovadlo dostane k celému povrchu chlupu, ne jen na konec jako kdybyste se to snažili dělat hadrem.
2c) Nechte to ještě nějakou chvíli působit, a potom všechen sypký materiál vyklepejte - stejně jako v bodě 1)
2d) Dle kožešnice Lenky je tento postup šetrnější než chemická čistírna, jelikož se odmašťovadlo nedostane až na vlastní kůži; zůstane jen v srsti.
3) Kožešinu vyvěšte někde venku chlupama navrch, ale tak, aby na ní nepršelo, a nechte ji vyvětrat. Tímto způsobem se zbavíme nevhodných pachů, i např. zbytků těkavého odmašťovadla, pokud jsme ho použili. Vyvětrání kožešiny je nejlepší způsob čištění - pokud kožešina nepáchne, tak se dá normálně používat, obvykle bez ohledu na to čím byla znečištěná. Jen nesmí smrdět.
4) Ovčí kožešině velmi pomůže pročesání hřebenem na psa - používal jsem dvojřadý s tuhými zuby, jednoředý funguje taky. Pěkně to načechrá srst a rozčeše takové ty poloslepené pramínky vlny.
z webu: www.kozeluzstvi.cz