XMEDA: Zemní telegraf měl dosah pár desítek metrů, jak by s jeho pomocí asi komunikovaly s týlem?
Polní opevnění- kolik bylo asi děl na jeho podporu? A neměly ty děla taky podporovat stálé opevnění? To jich asi bylo hodně...
"Ropik A37 by musel dostat primej zasah tisicovkou do sropni hrany aby byla sance ho vyradit a ver tomu ze mirit stukou stremhlav s tezkou bombou pod palbou a na relativne malej s okolim splyvajici objekt by byl tezkej ukol i pro Rudela." Pod jakou palbou? ČSSTO nemělo žádné protiletadlové zbraně! Dopad do střílny mohl snadno znemožnit vytáhnout zbraň, nebo znehibnit lafetu, německé zkoušky to jasně prokázaly. Ovšem souhlasím, že zasáhnout střílnu nebylo snadné.
Nemyslel jsem obcházení jednotlivých objektů, ale jako ve Francii obejít celou linii (přes Belgii). Jestliže byla severní hranice jakš takš opevněná, na jižní stálo pár objektů (6) TO. "Sever moravy i cech v kritickych mistech kryly primo tvrze."-dělostřelecké tvrze, na kterých nebylo dělostřelectvo- skutečně silná zbraň. (No, ono tam někdy bylo, horské houfnice, postavené v dřevěných boudách před děl. srubem...)
To ano, v roce 38 to s německou armádou nebyla žádná sláva, ale početní převaha byla solidní... Dále bych znovu upozornil, že stavebně se mělo opevnění dokončit v r. 45 (!) a kde byla německá armáda v roce 45! Jistě jí ze začátku hodně pomohly naše zbraně a naše území vůbec, ale už jenom rozvoj letecké techniky, se kterou naše opevnění jaksi nepočítalo...
Naše opevnění bylo, ve své době, patrně nejmodernější v Evropě. Bylo skutečně dokonale propracované a dotažené do konce. Bohužel už o pár let později se začalo ukazovat, že stálému opevnění pomalu odzvonilo. (Definitivně mu ovšem odzvonilo až trochu později- se svržením první laserem navedené pumy). Také ten koncept byl prostě špatný. Celá drahá linie se stala zbytečnou po vyřazení pár objektů. Jako hlavní nevýhodu bych viděl malou hloubku obrany. (To bylo ale bohužel dáno tvarem naší republiky).
Ale vlastně jsem nechtěl tohle tady řešit. A asi to není ani účel tohoto klubu. Já fortifikace obdivuji a naše předválečné opevnění je ukázka odhodlání bránit vlast a demokratické hodnoty, dále pak ukázka výborných projektantů ŘOPu, vyspělého hutního a zbrojařského průmyslu a vůbec, jen prostě nevěřím, že by jsme se bez pomoci z venku dokázali delší dobu bránit... Takže jestli sohlasíš, necháme toho a posunem se někam jinam. Co třeba malá neoficiální anketa pro bunkráky- který úsek (popř. konkrétní objekt) máte nejraději a proč?