• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    LOSOSICEKOchrana českých hranic - vojenské bunkry, užitá technika a její funkčnost
    Tento klubík se věnuje mistrovským pracím v českém příhraničí obvzláště v době předválečné .... Foto, diskuze, nápady na výlet a všemožné tlachání ...

    rozbalit záhlaví
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    MAZDA: už se mi to veze :) A jsou to Žáby v mlíku :)
    MAZDA
    MAZDA --- ---
    SCHWAB: vyšla kniha, jmenuje se to "žáby v mlýnku". bohužel jsem to ale nečetl, tak nemůžu říct, jaký to je :-(
    SCHWAB
    SCHWAB --- ---
    hledám.. ptám se.. neznáte nějakou alternativní historii (třeba nějakou ušmudlanou povídku), která by se právě týkala, případný války s Německem?
    jen tak pro zajímavost :)
    MICHAEL_UFON
    MICHAEL_UFON --- ---
    Co se týče opevnění, hodnoty kořisti z Československa, postoje německých generálů i historie a pozadí obsazení můžu, těm co ho neznají, doporučit článek Obsazení Československa 1938-39.
    Na stejnym servru je i hromada podrobných informací o jednotlivých bunkrech, stavy a vybavení čs armády při mobilizaci atd.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    CH4MISS: po prdeli meli polaci, rusi a frantici :D
    CH4MISS
    CH4MISS --- ---
    jj ,) a treti rise nam to pak zabavila a bylo po prdeli ne ?
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    CH4MISS: to co v nemecku povazovali za tank u nas bylo "tancik" nebo "obrnene vozidlo" :D
    CH4MISS
    CH4MISS --- ---
    ah tak to jo !! :)
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    CH4MISS: tanky brano jako uroven LT35
    jinak tu byly mraky obrnenych vozidel s kulometnou vyzbroji
    CH4MISS
    CH4MISS --- ---
    XMEDA:..........no me to prislo prave moc vis :D.... 1000 letadal a jen 350 tanku .......sem si myslel ze, budem mit spis vice tech tanku jak letadal .)
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Nemci vazne nebyli hlavni problem.. potiz byli polaci rozhadani o tesin, liny rusko a hrozba madaru. A pak ta predposranost politickych spicek s neustalym ustupovanim a volbou mensiho zla.. podobne jako francouzi nemcum v zajmu miru pomalu vlezli az do zadku misto aby jim ve tricatych letech srovnali vsechny zbrojovky se zemi.
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    CH4MISS: ti prijde malo? :D Britanie mela pred bitvou o britanii 704 pripravenych letadel a zaloha citala 289. Z toho 620 stihacek spit+hurr.

    Nemci na ne sli s cca 2300 letadlama.. a to pocitej ze mezi 1938 a BOB ubehl nejakej ten patek kdy nemci vesele kradli material po kontinentalni evrope a zbrojovky jely naplno.
    CH4MISS
    CH4MISS --- ---
    ty we 1000 letadel :o
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    K dispozici bylo 1 280 000 vojáků, 217 000 koní, 26 000 motor. vozidel, 40 000 kulometů, 900 minometů, 780 protitan. kanonu, 2 270 polních děl, 350 tanku, 1 000 letadel + pohranicni opevneni :o)
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    Kolona nákladních vozidel Tatra 82 převážejících velkorážné kulomety proti letadlům (VKPL) vz. 36 ráže 2 cm značky Oerlikon s obsluhami.

    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    15cm těžký kanon vz. 15/16 se svou obsluhou při cvičení ve druhé polovině 30. let

    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XMEDA
    XMEDA --- ---
    XYZ: chtelo by to naprogramovat detailni simulaci, dnes uz zname stavy obou armad v dane dobe..

    Zemni telegraf fungoval jako spojeni mezi objektama, komunikace s tylem je veci pevnosti a zase zapominas ze bunkr neni sam, ze je to jen soucast armady.

    Kde by byla nemecka armada v roce 1945 v dobe dokonceni opevneni tezko rict, valka a konfrontace techniky prinesly vyvoj. Nebyt valky, nebyly by ani zajmuti inzenyri, vedci, nebyly by penize na vyvoj, nebylo by jak testovat, srovnavat, kopirovat, vylepsovat. Vem si obdobi mezi valkama jak sel vyvoj extremne pomalu a potom tech 5 let valky a zejmena konec, co vsechno se objevilo. A zaroven vyvoj neni jednostrannej ze.. my bychom meli seriove vyrabeny avie B135 prevysujici messerschmitty parametrama i schonosti evoluce (sami nemci pozdeji litovali ze uprednostnili willyho), meli bychom tanky na vyssim stupni nez LT38 a v daleko vetsim poctu..

    Opevneni je jen hranice, i kdyby ho s vypetim vsech sil prosli, porad nevyhrali konflikt.. co mesto to dalsi pevnost a dalsi tisice ztrat.. a ve finale i kdyby republiku zabrali, z arzenalu by ziskali minimum, meli by tezky ztraty a stali by se hodne zranitelnyma celym okolim + verim tomu ze by jim nic nezbylo ani z fabrik, mostu, krizovatek, letist atd..

    Dokonceni 1945/46 je predpoklad dokonceni vsech objektu vcetne slovenskych linii a linie mezi prahou a plzni.. to kriticky bylo postaveny uz v dobe predavani pohranici. Improvizovana vyzbroj, sem tam chybejici zvony a vybava je jina otazka, ale porad mas stavbu kterou nepritel nema cim snadno vyradit. Predstava ze by nemci po cele fronte ihned nasadili tak tezky dela, se kteryma v prubehu valky delali testy je mimo.. Jiste ze tezkej mozdir zvladne na nekolik ran vyradit i kvalitni bunkr, ale musi mit prilezitost se tam dostat a ty rany vypalit.


    Delostrelectva mela armada celkem dost na evropsky pomery, byla tu nejvetsi zbrojni vyroba uz za dob prvni svetove valky. A narozdil od konema vybavenych nemcu, my meli i motorizovany tahace. Pridej k tomu extremne hustou sit zeleznic a moznost rychlych presunu odpovidajicich sil po republice. Nemci navic nebyli schopni nasadit hromadne mechanizovany oddily po cele hranici, museli by se soustredit na lokalni prulom a pak neni problem shrnout palebnou silu na danej prostor. Delostrelecky sruby jsou prvni zachytna vlna ktere se ma nepritel leknout, dostat prvni ztraty, bez moznosti vracet palbu upadnout v moralce a nechat se postrilet pozemni armadou co je nablizku :) idealne samozrejme.


    Na jizni strane par objektu? Navstiv nekdy sumavu nebo okoli mikulova a tak.. asi budes prekvapenej. Navic opakuju ze tady byly silny posadky pozemni armady + prirozeny pomucky typu dyje, dunaj kde se bez mostu tankum skvele brodi :D

    Co se pocetni prevahy tyka.. pripravena obrana s prehledem o branenym prostoru je schopna zpusobovat nepomerne vetsi ztraty nepriteli nez sama utrzi. Typicky nemecky mesta na konci valky kde i maly zybtky SSaku, wermachtu a hitlerjugendu zpusobovaly rusum ohromny ztraty leckama. A tam byla pocetni prevaha na urovni 1 ku 50
    Treba jen tanku pri dobyvani nemecka meli rusi samotni pres 40 tisic, zapadni fronta dalsich 30-40tisic zapadnich tanku zatimco nemci pouzitelnych asi 2000.. a presto se jim proti takove presile darilo nejak slusne fungovat.

    Utocici letadlo x palba.. opet. Neni jenom samotnej objekt. SOS oddily i regulerni armada s kulometama rozhodne neni zanedbatelnej prvek pro letectvo zacatku valky, kdy na vetsinu letadel stacila sprska maloraznym kulometem.. + existovalo jakz takz slusny letectvo s vycvikem na vysoke urovni (proverila bitva o britanii). Jiste avia zaostavala oproti ne zrovna pocetne nemecke spicce Bf109E hlavne v rychlosti, ale zase je tu vyhoda boje nad vlastnim prostredim, znacna vyhoda v obratnosti, dostupnost letist nablizku... vzdyt piloti slovenskeho statu s nima jeste zkouseli utocit i na Liberatory :)


    Uprimne nebal bych se toho ze by nemci prosli (pokud by to vubec risknuli)... spis toho ze by pak do oslabene zeme vleteli 4 milionovou armadou rusi a zabrali ji i s polskem metodou "nas mnogo"
    XYZ
    XYZ --- ---
    XMEDA: Zemní telegraf měl dosah pár desítek metrů, jak by s jeho pomocí asi komunikovaly s týlem?

    Polní opevnění- kolik bylo asi děl na jeho podporu? A neměly ty děla taky podporovat stálé opevnění? To jich asi bylo hodně...

    "Ropik A37 by musel dostat primej zasah tisicovkou do sropni hrany aby byla sance ho vyradit a ver tomu ze mirit stukou stremhlav s tezkou bombou pod palbou a na relativne malej s okolim splyvajici objekt by byl tezkej ukol i pro Rudela." Pod jakou palbou? ČSSTO nemělo žádné protiletadlové zbraně! Dopad do střílny mohl snadno znemožnit vytáhnout zbraň, nebo znehibnit lafetu, německé zkoušky to jasně prokázaly. Ovšem souhlasím, že zasáhnout střílnu nebylo snadné.

    Nemyslel jsem obcházení jednotlivých objektů, ale jako ve Francii obejít celou linii (přes Belgii). Jestliže byla severní hranice jakš takš opevněná, na jižní stálo pár objektů (6) TO. "Sever moravy i cech v kritickych mistech kryly primo tvrze."-dělostřelecké tvrze, na kterých nebylo dělostřelectvo- skutečně silná zbraň. (No, ono tam někdy bylo, horské houfnice, postavené v dřevěných boudách před děl. srubem...)

    To ano, v roce 38 to s německou armádou nebyla žádná sláva, ale početní převaha byla solidní... Dále bych znovu upozornil, že stavebně se mělo opevnění dokončit v r. 45 (!) a kde byla německá armáda v roce 45! Jistě jí ze začátku hodně pomohly naše zbraně a naše území vůbec, ale už jenom rozvoj letecké techniky, se kterou naše opevnění jaksi nepočítalo...

    Naše opevnění bylo, ve své době, patrně nejmodernější v Evropě. Bylo skutečně dokonale propracované a dotažené do konce. Bohužel už o pár let později se začalo ukazovat, že stálému opevnění pomalu odzvonilo. (Definitivně mu ovšem odzvonilo až trochu později- se svržením první laserem navedené pumy). Také ten koncept byl prostě špatný. Celá drahá linie se stala zbytečnou po vyřazení pár objektů. Jako hlavní nevýhodu bych viděl malou hloubku obrany. (To bylo ale bohužel dáno tvarem naší republiky).

    Ale vlastně jsem nechtěl tohle tady řešit. A asi to není ani účel tohoto klubu. Já fortifikace obdivuji a naše předválečné opevnění je ukázka odhodlání bránit vlast a demokratické hodnoty, dále pak ukázka výborných projektantů ŘOPu, vyspělého hutního a zbrojařského průmyslu a vůbec, jen prostě nevěřím, že by jsme se bez pomoci z venku dokázali delší dobu bránit... Takže jestli sohlasíš, necháme toho a posunem se někam jinam. Co třeba malá neoficiální anketa pro bunkráky- který úsek (popř. konkrétní objekt) máte nejraději a proč?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam