• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    COURTZahradní jezírka
    Téma o zahradních jezírkách, okrasných rybkách a především Koi kaprech. Stavba jezírka. Biotop jezírka, údržba, tipy, triky a zkušenosti, fotky našich jezírek a kaprů. Bazar, výměna, prodej rostlinek a ryb do zahradních jezírek. Principy efektivního čištění jezírek. Koupatelnost v jezírku na zahradě.

    rozbalit záhlaví
    HE11_KNIGHT
    HE11_KNIGHT --- ---
    Ahoj, chci se zeptat zda někdo nemá zkušenost se solárním provzdušněním a cca 2m3 jezírkem?

    našel jsem toto: https://www.nasezahrady.cz/OASE46785/pondosolar-air-150-plus
    M_ARVIN
    M_ARVIN --- ---
    Ahoj, koukám, že je to tu docela mrtvé, ale tak zkusím jestli se tu nenajde nějaký odborník. Mám v plánu teď na jaře stavbu koupacího jezírka, typ II nebo III. Pročetl jsem už pár publikací, které se stavbou koupacího jezírka (rybníku) zabývají, ale mám víc otázek než na začátku. Tak pokud by někdo alespoň na nějaké věděl odpovědět, hlavně z vlastní zkušenosti, tak budu rád:

    Specifikace koupacího jezírka:
    cca 30m2 užitková zona (3,5x7) + cca 40-50m2 regenerační zona + zdrojová (doplňující část)
    oběhové čerpadlo vypouštějící vodu na vyvýšené místo + vodopád/potok do užitkové části.

    1) koupací jezírko typ II nebo III? - oběhové čerpadlo s vodopádem/potokem do užitkové části. Filtr max do 10 000,- CZK.
    2) odpar vody vs. dešťové srážky - jak se řeší dopouštění a vypouštění?
    3) je nutné betonovat/zdít užitkovou část? Oddělení užitkové a regenerační zony bude řešeno pytly s pískem, nebo při výkopu nechám předěl.
    4) kde má být umístěno čerpadlo? v závislosti na hladinu vody v jezírku vs. hladina vody na vyvýšeném místě (cca +1,5m od hladiny jezírka). Případně jestli je čerpadlo umístěno na dně jezírka pro odsávání sedimentů?
    5) vodopád/potok na okysličení vody - může přitékat i do regenerační části?
    6) jak dlouho může běžet čerpadlo? nonstop, nebo max x-hodin denně? Nemělo by se celé množství jezírka vyměnit za den 4x? U koupacího jezírka typ II. se píše že čerpadlo má běžet max 2 hodiny denně, mělo by se jednat spíše o klidnou vodu. Co kniha to jiný názor.
    7) sedimenty - je nutné čerpadlo umístit přímo na dno jezírka? Nebo se sediment nechává a čistí x-krát do roka jezírkovým vysavačem?
    8) skimmer - ve které části má být umístěn a jak je připojen k čerpadlu?
    9) UV lampa - je možné ji použít? na ničení řas? Nebo je pro koupací jezírka lepší pokud se nepoužije?
    10) jak se čistí sediment v regenerační zoně, kde je substrát (kačírek) a sediment se usazuje mezi kamínky?
    11) okraj jezírka - zvednout o 10cm nebo vybudovat odvodňovací příkop kolem dokola?
    12) napouštění jezírka pitnou vodou - nutnost informovat vodohospodáře? vyčerpání velkého množství vody
    13) ohláška/stavební povolení na stavební úřad nebo na odbor životního prostředí/vodohospodáře, je to nutné?
    14) při použití filtrace - jakou? někde se píše, že musí běžet nonstop, ale v dokumentaci ke koupacím jezírkům typ III. se píše, že se má použít pomalý mineralizační filtr a má běžet jen několik hodin denně.
    KUURA
    KUURA --- ---
    Ahoj vsem, doporucili by jste nejakou publikaci o stavbe koupaciho jezirka? Predem dekuji :)
    MRTS
    MRTS --- ---
    SYNTAX_TERROR: Trochu punku do toho ;)
    Letos na jaře jsem udělal díru do země a do ní bazarový platový výlisek.
    Voda se po několika týdnech pěkně sama vyčistila. (Nejdřív se rozjela spousta jednobuněčných řas, pak buchanky a bylo čisto...) Rostlin jsem tam nacpal co nejvíce. (Vodní kosatce, vodní máta, nějaká šípatka. Na konci léta i bublinatku.)
    Následně jsem ale udělal trochu chybu a pořídil karásky, "pro děti". V letošním horku, i když je částečně zastíněno, měly málo kyslíku. Pořídil jsem proto solární čerpadélko z číny, kvůli provzdušnění. Nebýt karásků, nebylo by to potřeba.
    Od června do září jsem tam měl paví očka z akvárka.
    Teď jsem ještě při výlovu rybníka dostal raky, signální, bohužel...



    SYNTAX_TERROR
    SYNTAX_TERROR --- ---
    ahoj, konečně mám zahradu a chtěl jsem si na ní udělat jezírko, jen tak pro okrasu. Jenže jsem si to asi představoval jak hurvínek válku. Co tak čtu, bude potřeba čerpadlo? K čemu? Jak bude zapojený (odkud voda kam a jak často)? Chci to bez ryb, ani květena by tam nemusela být, prostě jen jáma s vodou a pár šutrama okolo :)
    COURT
    COURT --- ---
    pak dej fotku.

    ja mam dotaz - u folii pro jezorko nad 1,5 - 2 m staci sirka 1 mm, nebo musim mit 1,5 mm??

    COVERDALE
    COVERDALE --- ---
    ok, dík za radu
    COURT
    COURT --- ---
    to mi pripada na koupani moc male. jinak teda bud si z toho udelej bazen(cistidlo, chemie, atd. a nebo jezirko. na koupaci jezirko je to moc male. pokud tam zasazis rostliny, jeste ti zarostou velkou cast, aby vubec fungovaly jako cisticka a to uz je imho mensi nez vana.. a filtr a techniku na cisteni budes potrebovat tak jako tak. imho udelej si toho okrasne jezirko, hod tam par karasu a nech to jen na koukani..poradne osazet kosatcema. Pozor na lekniny, zaberou hodne mista a vodu necisti!
    COVERDALE
    COVERDALE --- ---
    Jen pro upresneni to plesaty neni pritelkyne ale kamarad
    COVERDALE
    COVERDALE --- ---
    Ahoj, mam dotaz, pred nejakou dobou jsme s pritelkyni zdedili chatu, po jeji rekonstrukci se presouvame na zahradu kde se nachazi tento artefakt. Chtel bych se zeptat jestli by se toto mensi jezirko dalo vyuzivat jak na koupani tak i ke zkrasleni zahrady. Co do nej dat za rostliny aby nam ho cistilo? A musim mit k tomu stale bezici cerpadlo?

    UBU
    UBU --- ---
    Aha, četl jsem jen v rychlosti a nevšil sem si, že jde jen 0 200l...
    UBU
    UBU --- ---
    BIOH: Máš to s filtrací nebo bez? Ty čerpadla co se dávaj do jezírek jsou většinou dělaný na velkej objem, ale zas nemaj sílu aby to tahali moc do výšky, pak tu jsou čerpadla jako třeba kalová atd, ty maj sílu, výkon, ale zas dost žerou. Pokud to je s filtrací, tak se to často musí řešit tohle vytahování vody nahoru za filtrací dalším čerpadlem, což sebou ale nese další problémy... Pokud to máš bez fitrace, tak bych tam dal něco, co to utáhne a co nejmíň žere.
    BIOH
    BIOH --- ---
    OMNIHASH: tak dole bude ta 200 l nádržka tak k tomu přiměřený tok, nedokážu odhadnout, ideální by bylo čerpadlo s regulací
    jinak jsem našel tohle, znáš to?
    Fontánové čerpadlo Mandy 6 | Bakterie a enzymy - septik, žumpa, čistírna odpadních vod, o
    http://www.bakterie-enzymy.cz/fontanove-cerpadlo-mandy-6/d-72167/
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    BIOH: kolik vody chceš, aby ti tam teklo?

    http://www.jezirka-akvaria.cz/...-800-jedno-z-nejlepsich-cerpadel-pro-zahradni-jezirka-na-trhu!.html rozhodně by to sneslo i menší, ale neviděl sem je prodíávat ve venkovním použití?
    BIOH
    BIOH --- ---
    potřeboval bych poradit
    usadil jsme 200 l nádržku a chtěl bych z ní čerpadlem vytáhnout vodu na metrovou zeť a korytem nechat stékat zpět, můžete mi dát typ na nějaké čerpadlo, ideálně bych ho chtěl mít bokem
    díky
    SMOOKE
    SMOOKE --- ---
    zdravim, nemate nekdo na prodej 5-10 malych koi kapriku???
    XSIKA
    XSIKA --- ---
    Zazimováváte někdo kytičky plovoucí z jezírek a lekníny ? Napište mi prosím v jakém měsíci.
    AKHIBARA
    AKHIBARA --- ---
    COLOMAN: My jsme pred par lety rekonstruovaly rybnik a prvni dva roky po vyhrabu jsme mely ras hrozne moc. Treti rok uz tam byl jen okrehek a tedka dalsi dva roky uz je cisty. Prej je to normalni. Takze tvuj kamos neni sam.
    Dyztak se da sehnat ucebnice rybnikarstvi z rybnikarsky skoly v Jiznich Cechach, nebo se primo zeptat tam.
    Kazdopadne my s tim nedelali nic a priroda si pomohla.

    Jeste jsem neco slysel o tom ze se da proti rasam vapnit, ale nemam ozkouseno.
    OMNIHASH
    OMNIHASH --- ---
    LINKOS: beton nebo jíl
    LINKOS
    LINKOS --- ---
    Máte někdo zkušenosti s jezírkem bez folie?? Čim se vymazávají stěny?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam