• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CALTROPType Design — tvorba autorských písem
    REDRUM84
    REDRUM84 --- ---
    diky.."piši si"...a nějaky tip kde bych tyto informace našel?
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    REDRUM84: Pozor na deformaci křivek při importu z illustratoru do typo editoru... docela typická věc. Najdi si někde na webu, jak nastavit např. FontLab a Illustrator, aby tyto problémy byly minimalizovány.

    Každopádně je dobré si uvědomit, že síť, do které lze umisťovat body a koncové body táhel křivek např. ve FL, má rozměr pouze 1000 × 1000 px. Tuto hodnotu sice můžete zvýšit, ale je třeba s tím pracovat opatrně a ukládat jen ve formátech, které vyšší "rozlišení" písma podporují.

    No není to zas taková brnkačka .)))
    REDRUM84
    REDRUM84 --- ---
    diky diky...asi vytvořím pismovou sadu v ilustratoru a pak naimportuji do nějake demo verze...ale to ještě nějaky ten čas vyrdžím
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    ESTEN: no to mi je jasné, ale nedalo mi to si nerýpnout :))

    REDRUM84: papír a tužku, zállad pro tvorbu písma, seženeš za pakatel v tvém oblíbeném papírnictví, vše potřebné pro to, aby se z tvých nápadů stal použitelný font najdeš na stránce http://www.fontlab.com/font-editor/fontlab-studio/. Pokud by sis chtěl FontLab "vyzkoušet před zakoupením" (že nabízí i demo verzi jakoby nevím), určitě ho najdeš jak na torrentech, tak na rapidsharu. V Češtině, pokud vím, není.
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    BINARY_PARANOIC: kdyz nerekne, bejvaj to windows, zdarma a zcela bez moralnich omezeni :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    REDRUM84: ahoj ahoj... A co takhle uvést alespoň svůj operační systém či finanční (nebo morální, že...) omezení? :)
    REDRUM84
    REDRUM84 --- ---
    ahoj ahoj....nemáte někdo nějaký soft na tvorbu písma (Open Type)? a kdyby byl v češtině - vůbec bych se nezlobil...předem díííky
    JAKOUBEK
    JAKOUBEK --- ---
    CALTROP: dvaapul litru je dost... vedi co prodavaji. tech menhartu se po antikvariatech uz moc nevali... ja ho sehnal pred sedmi lety za 80,– .) ale pak jsem ho nekomu pujcil a jeste ho nemam zpatky .(

    ja si mylsim, ze kdybys to mel brat jako tutorialy k tvorbe pisma, tak na webu jsou obdobne... pokud te to zajima jako fetish... roztloukej prasatko, ale treba hlavsova typografie nebo akcinencni pisma latinkova mi prijdou vyzivnejsi.
    _KOFILA_
    _KOFILA_ --- ---
    CALTROP:jak říkají větnamci, mušíš škušit....

    Blažek o tom píše totok:

    Menhart Oldřich: Tvorba typografického písma
    SPN Praha 1957
    Stručný nástin vývoje tiskového písma, detailní popis jednotlivých znaků latinky, základy tvorby vlastního písma, doplněno ilustracemi. Nepostradatelný pomocník pro tvůrce písem!
    CALTROP
    CALTROP --- ---
    Zdravim, prosim o vas nazor. Shanel sem knihy od Menharta a Hlavsy. V jistym antikvariátu mi nabízejí "Tvorba typografického písma" za 2 500 Kč. Tak se ptám, jestli je ta cena adekvátní, a vy co tu knihu znáte, jestli to za tu cenu opravdu stojí. Díky.
    CALTROP
    CALTROP --- ---
    Prosim vás, hledám všude možně fontlab pro mac, a pořád neúspěšně. Kdo mi poradí? :)
    GRAVES09
    GRAVES09 --- ---
    _KOFILA_: cao corgovan tezko krome mne muze pouzit orgovan at si pouziva kdo chce co chce :D pro mne je to fenomen, zatim. uvidim kdy se ho zreknu
    _KOFILA_
    _KOFILA_ --- ---
    GRAVES09: čoveče já už si na to začínám tak zvykat, že už se mi ten tvůj corgovan začal ukrutně líbit... ostatním tady v čechách bych ale zakázal používat... včetně otce zakladatele brousila, ostatně co na to povídal když jsi si ho takto vybrousil?
    GRAVES09
    GRAVES09 --- ---
    do fontlabu to jde ale musis si to v illustratoru nazvetsovat na max
    jinak ma verze orgovanu zde:
    http://graves09.com/corgovanfont.jpg
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    UV_CAT: nevim, ill nepouzivam, ale melo by to jit pres eps v pohode...
    UV_CAT
    UV_CAT --- ---
    ESTEN: Daji se do FontForge importovat vektory z Illustratoru v neporusenym stavu? (opravdu v podobe 1:1, nedefektni?) To me zajima, protoze by mi to dost pomohlo...
    ESTEN
    ESTEN --- ---
    CALTROP: obtahovani je jen otazka praxe, zvyknes si. Btw, chystam se vyzkouset spiro, fontforge ho uz podporuje.

    http://www.levien.com/spiro/

    jinak, jelikoz jedu na linuxu, tak moc ani nemam na vyber z nastroju, pouzivam prave fontforge (plus to obtahovani delam vetsinou v inkscape) a celkem mi vyhovuje, jen co jsem si zvyknul na ten prehistoricky vyhlizejici interface. Do zacatku mi celkem pomohly srozumitelny tutorialy na jejich strankach: http://fontforge.sourceforge.net/editexample.html
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam