• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    CALTROPType Design — tvorba autorských písem


    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Pojďme se společně inspirovat při navrhování písem. Pravděpodobně se najde mnoho grafiků, co se jako nezkušení laici snaží tvořit svá písma, ale nemají k tomu dostatek vědomostí a zkušeností. Podělme se o své vědomosti. Přidávejte odkazy na zajímavé informace a ukázky týkající se navrhování fontů. Pochlubte se svými pokusy o originální písmo.
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Typo.cz - www.typo.cz


    · České a slovenské písmolijny
    · Klasifikace písem
    · Diakritická znaménka
    · Formáty fontů
    · Fonty zdarma — kvalitní a ověřené
    · Literatura
    · Programy pro editaci fontů

    · Typografický slovníček

    · Literatura (Typomil.com) [CZ]
      

    Blogy o typografii

    · www.ilovetypography.com [EN]
    · Typography needs you [EN]
    · www.theserif.net [EN]
    · www.typophile.com [EN]
    · www.typomil.com [CZ]
    · http://typomil.com/typofilos/ [CZ]
    · www.typographica.org [EN]
    · Wikipedia - "Typedesign" [EN]
    · Fontlover-.com [EN]
    · Typeneu.com [EN]
    · TypeForYou.org [EN]
    · Typografie.info [EN]
      

    Další odkazy

    · Ručně kreslené tipy k tvorbě písma [EN]
    · "Kaligrafické pero" - Illustrator plugin
    · Písmová anatomie [CZ]
    · Typophile HOW-TO (rady a návody) [EN]
    · Character design standards (microsoft) [EN]
    · Online knihy zdarma [EN]
    · Type workshops [EN]
       · FontForge (font editor zdarma)
    · Free excelent fonts
    · Font nástroje pro Mac [EN]
    · Script pro interpolaci (Fontlab)
    · O písmu (comin.cz) [CZ]
    · Mark Simonson's blog [EN]
    · Fontstruct - online font editor [EN]
    · Type Base - super rozcestník [EN]
    · Pop type blog [EN]
    · Typographer.org blog [EN]
    · Lorem Ipsum [CZ]

    · FontLab 5 manuál [EN]
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nyx

    · [ EXPERIMENTALNI TYPOGRAFIE + + + ]
    · [ T Y P O G R A F I E / propletence serifů rozpláčou i dědky / typografická poradna nepřerušena ]
    · [ FONTY shanim font XXXX . nema nekdo ? ]

    "Rozvíjejme tuto diskuzi společně..." UVÍTÁM VŠECHNY NÁVRHY CO VŠE BY MĚLA TAHLE DISKUZE OBSAHOVAT! Posílejte odkazy s informacemi, které se hodí do záhlaví. Klidně vkládejte ukázky písem co vás zaujmou (název autora/studia, odkaz, obrázek).
    rozbalit záhlaví
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    BUBBLE: Je to tak, a ja vim, ze jsem na ten marketing slabej. To nemelo vyznet tak, ze bych si nejak stezoval, me je to v podstate jedno, neziju z toho.

    To, co pises je mozny a mozna by se neco prodalo, na druhou stranu, kdybych stal u obhajoby u komise a mel bych odpovedet na otazku proc by si to nekdo mel koupit, tak reknu ze nevim, ze zadnej duvod neni. Proste to tak je a je a z tohodle podhledu je to neobhajitelny. Je to jen digitalizace, tecka. Takovej pisem jsou stovky a spousty lepsich a proste neexistuje specialni duvod proc by si to nekdo mel koupit, proto se bojim ze ho pujde blbe vytvorit. Franta Storm rikal, ze ma nejaky specimeny a chci jeste trochu zapatrat po minulosti, protoze to mozna vubec neni ceskoslovensky, ale rakousky.

    Pro me je ten vysledek strasne nepodstatnej, pro me je dulezitej ten proces, proto to delam. Pro jsem asi ke kazdy postprodukcni fazi desne linej a nepristupnej. Lezi mi tu uz dva mesice katalog na nafoceni. Ale to je celkove moje filozofie a castecne i problem.
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    CHARVYBURGER: to chce se vnutit na nejake weby o pismech apod. a promovat. V tom mnozstvi pisem na myfonts se to po tydnu ztrati a pokud se nedostanes do bestsellers tak jsi proste nekde v databazi mezi 1000 jinyma.
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    BINARY_PARANOIC: Zeptat se můžeš, jdou blbě. je to v kusech. V poslední době v podstatě nic.

    Plánuju to oživit s vydáním dalšího písma, kde už jen čekám na to až to projde myfonts a ywft. U tohodle mám hotový 1. update, v zásadě jen opravy (i to, co jsi mi k tomu psal) a dám medium a medium italic zadarmo, uvidíme jestli to s tím něco udělá. Taky mám připravené projekty na behance, ale to vše až s tím novým vydáním.

    K tomu bych se vlastně mohl zeptat jestli potřebuju mít EULA v balíku s těma free fontama? Něco mi říká, že by to nebylo od věci (obzvláště na tom behance, kde to bude jen link na stažení). Ale taková vlastní EULA by mi zabrala několik desítek hodin a na to se fakt necejtim. Nevíš jak by se to dalo vyřešit elegatně. V podstatě to má být volný na jakékoliv použití, jen bych asi nebyl rád, kdyby na tom někdo něco dalšího stavěl a prodával to za své.
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    CHARVYBURGER: mimochodem — pokud to není úplně tajné, mohu se zeptat, jak jdou prodeje? :)
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    BUBBLE, CHARVYBURGER: http://www.glyphsapp.com/beta (a celkem funkční beta ;).
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    BUBBLE: Uz jsou, videl jsem je, ale asi to neni oficial release, predpokladam, ze to bude betatesting, ale datum netusim.
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    CHARVYBURGER: uz aby ty glyphs 2 byly, nevis jestli je nejaky planovany datum vydani?
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    BUBBLE: Zatim to vypada na glyphs->ttf->fontlab, ale tak trochu si rikam kolik lidi bude resit 10px inline font. Kdybych nevedel co jinyho ze zivotem, tak to mozna budu resit, ale jinak...

    Nejlepsi vysledek delaji glyphs, ttfautohint i fontsquirell byl v tomhle pripade horsi. Georg nekde psal, ze Glyphs 2 toho budou umet mnohem vic, tak uvidime.
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    CHARVYBURGER: taky by me to zajimalo...kdyztak se pak podel az zjistis jak na to
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    Nevenujete se tu prosim nekdo hintingu? Mam tu jeden inline a je blby at to delam rucne nebo automaticky.
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    CHARVYBURGER: bezva, gratulace!
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    Ahoj, ahoj, ahoj, konečně po třech měsících na myfonts. A vy volejte a nakpujute =)
    Globe Grotesk Display - Webfont & Desktop font « MyFonts
    http://www.myfonts.com/fonts/jan-charvat/globe-grotesk-display/
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    LUUCA: Ahoj, to pismo je sice freeware, ale licence neumoznuje ho pozmenit (i pridat diakritiku) bez souhlasu z pismolijny Font Fabric (Svetoslav Simov). Napis mu mail, nebude to podle me problem. Diakritiku tam nejakou ma, pak to doplnit neni tezkem, klidne se ozvi. Zalezi kolik znaku budes potrebovat.
    LUUCA
    LUUCA --- ---
    ahoj, potrebovala bych doplnit nejake ceske znaky do fontu Archive, plus mozna jeste nejake dalsi francouzske, az zjistime, jake jazyky budou treba. poradite mi, na koho se obratit, a co me to tak muze stat? diky moc!
    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    SOON.



    CHARVYBURGER
    CHARVYBURGER --- ---
    BUBBLE: tohle jsem hledal asi 2 dny v zalozkach... =) diky!
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    JSZF: jo tyhle veci znam, slo mi o konkretni upravy.

    Jinak jsem misto toho nasel podobnou, mozna jeste lepsi vec napsanou v html. Takova miniaplikace na testovani fontu.
    impallari/font-testing-page · GitHub
    https://github.com/impallari/font-testing-page/
    JSZF
    JSZF --- ---
    BUBBLE: Ve Fontlabu se pythonovy skripty davaj do Macros, přes google (glyphs python scripting) sem pro Glyphs a Python našel nějaký auditko tady: http://www.glyphsapp.com/forums/index.php?action=vthread&forum=2&topic=719
    BUBBLE
    BUBBLE --- ---
    netusite prosim nekdo jak dostat script z tehle stranky do Glyphs?

    Kerning. Where to begin? | Typophile
    http://typophile.com/node/74652
    (dole)
    OSIP
    OSIP --- ---
    VERONIKA22: Ja podotkl ze zminovany font neni free, na stankach pismolijny je uveden s cenou. http://www.galapagosdesign.com/original/maiand.htm
    K tvemu problemu doporucuji novejsi verzi pisma Maiandra GD Pro, ktera jiz chybejici ceske znaky obsahuje http://www.myfonts.com/fonts/galapagos/maiandra/
    BINARY_PARANOIC
    BINARY_PARANOIC --- ---
    VERONIKA22: První věcí je, že font je z hlediska autorského zákona vnímán jednak jako software (odhlédněme od diskuzí, jak moc trefné či ne je označovat font jako software) a písmo samotné obecně jako autorské (výtvarné) dílo. V zásadě tedy platí, že zásah do díla (jímž i doplnění, zde o další znaky, je) musí dovolovat autor. Což v případě Galapagos Design dle jejich EULA (licenční ujednání, většinou je i přiloženo k zakoupeným písmům jako texťák) nedovoluje. Tedy s tímto konkrétním případem Ti nezbývá, než se na ně obrátit s prosbou, zda by sis toto písmo nemohla pro osobní potřeby tzv. počeštit (doporučuji ošetřit smluvně). Což jinak není úkol nijak extrémně složitý, stačí znát pár základních pravidel o tvaru, umístění a velikosti českých diakritických znamének. Nejčastější chyby se dělají u vertikálních háčků (ľ, ď, ť), což opravdu nejsou apostrofy, a u kroužku (ů), který je občas kreslen nepatřičně tenký.
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam