• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOCURMOSURZávislosť na Internete počítačových hrách a PC
    Čoraz viac mladých ľudí sa stáva závislými na internete. Prestanú komunikovať so svojím okolím, strácajú priateľov. Chatovaním a on-line hrami trávia väčšinu času, pričom si nedoprajú ani jedlo, ani spánok. Závislosť na počítači je naviazanie osoby a vnímania na virtuálnu (počítačovú) realitu. Ľudia sa fixujú na rôzne hry a aplikácie. Predstavujú si ich, napodobňujú ich a podobne. Dokonca sa vžívajú do virtuálnych postáv v hrách a prežívajú spolu s nimi celý dej. O ničom inom nerozprávajú. Príznaky:
    • Fixácia na PC bez kontroly času
    • Ľudia strácajú kontrolu nad časom, stráveným za PC, stále naň myslia, keď nemajú možnosť za ním sedieť. Predtým pre nich dôležité veci sa teraz stávajú nepodstatné. Dôležité je iba možnosť, ako sa čo najskôr dostať za PC.
    • Zmena osobnosti, správania a psychiky
    • Ľudia závislí od PC postupne menia svoju osobnosť, sú naviazaní na PC, psychicky labilnejší a ak im nedajbože niekto niečo zlé povie, tak to, čo predtým brali s humorom, ich teraz urazí na smrť.
    • Klamstvá
    • Dotyčný klame nielen sám sebe, ale aj svojmu okoliu v tom, čo robil cez deň a koľko času strávil za obrazovkou svojho „miláčika“
    • Zanedbávanie svojho okolia a svojich blízkych
    • Závislí ľudia často zanedbávajú svoje okolie len preto, aby mohli sledovať dianie vo virtuálnom svete.
    • Sľubovanie nápravy
    • Závislí ľudia často sľubujú nápravu, snažia sa obmedziť čas strávený za PC, ale nedarí sa im to.
    Anonymita tají problémy Neprehliadnuteľným faktorom ovplyvňujúcim nadmerné používanie internetu a postupnú závislosť od neho sú aj individuálne dispozície (predpoklady) jednotlivca. Pokiaľ niekto trpí trvalými psychickými ťažkosťami (odcudzenie, komplexy, pseudodepresie, úzkostné stavy, neschopnosť komunikácie), môže plynule prejsť ku komunikácii prostredníctvom siete, kde mu anonymita dovolí problémy tajiť a lákavá izolovanosť umožňuje vyhýbať sa kritickým situáciám reálneho sveta. Nadväzovanie niekedy veľmi intímnych vzťahov a komunikácia prostredníctvom elektronickej pošty často nevyústia v reálne pokračovanie vzájomnej fyzickej prítomnosti a vyvíjajúceho sa skutočného stavu, ale zostávajú vo fiktívnej rovine, ktorá je relatívne bezkonfliktná a umožňuje hocikedy „vycúvať“. Vzniknúť však môže „totálna“ závislosť od vysokofrekvenčného chatovania alebo vymieňania e-mailov, takzvaný e-mailoholizmus. Aj keď diagnóza závislosti od internetu IAD nebola doteraz oficiálne zaradená do diagnostických zoznamov a jednotná definícia tejto „psychickej poruchy“ vlastne neexistuje, v mnohých európskych krajinách realizujú výstavby a prevádzku kliník špecializovaných na liečbu tohto typu závislostí (ale aj ďalších – od videohier či mobilných telefónov). V USA funguje systém, ktorý je obdobou spolkov anonymných alkoholikov – skupinové terapie pre osoby závislé od internetu. Takže môžeme byť „plní očakávania“ aj na Slovensku a situáciu začať brať konečne vážne.
    rozbalit záhlaví
    FUMO
    FUMO --- ---
    FANAE: jooo :) jasně jakej tam máte nástupní plat?
    FANAE
    FANAE --- ---
    FUMO: Davam vypoved, tak se snaz :))
    FUMO
    FUMO --- ---
    FANAE: chci tvojí práci - jen koukat na nyx to je dobrej job :)
    FANAE
    FANAE --- ---
    JANA4U: Ja dneska :))
    JANA4U
    JANA4U --- ---
    no ja tak asi po vic jak mesici vcera opet parila World of Warcraft :-D
    FANAE
    FANAE --- ---
    Prave jsem se pristihla
    Prisla jsem z prace, kde jsem cely den jen koukala po Nyxu a tesila se domu. Zapla jsem pocitac a sedla si k Nyxu. Prestoze jsem strasne unavena a spala bych a jeste bych mela uklizet. Jsem zavisla! :(((


    :DDD
    H3AD3AD
    H3AD3AD --- ---
    KOCURMOSUR: ale zavislost prejde s prichodem prvniho zari, teda aspon u me, takze na internetu budu misto obvyklejch 10 hodin denne travit jen tak 5 :D
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    H3AD3AD: no to je ten problém...
    H3AD3AD
    H3AD3AD --- ---
    KOCURMOSUR: vzhledem k tomu ze se na to ptas pomoci internetu, tak je jakakoliv odpoved asi predem jasna :D
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    podarilo sa niekomu uz zbavit tejto pliagy?
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    zasa som tu!!! ja neviem uz
    JANA4U
    JANA4U --- ---
    LET_ME_BE
    LET_ME_BE --- ---
    KOCURMOSUR: Rika ti neco: "Byt zadobre se svymi demony."?
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    Bratia a Sestry, my sa tu máme odnaucit surfovat po i-nete a nie si davat rady ako zabit pracovny cas.
    H3AD3AD
    H3AD3AD --- ---
    FUMO: takova textova hra, nekde dolejc v diskuzi mas komplet popis.
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    JANA4U: nielen nyx ale predtym kym sla kyberia tak aj to a este aj slovensky chat... AZet (Pokec)
    JANA4U
    JANA4U --- ---
    KOCURMOSUR: no asi te to nebavi dost! :-D ja v minule praci taky chodila dost na nyx, ale tedka v praci prakticky vubec. nemluve o tom, ze jsem si dala tak rocni pauzu od nyxu... :-)
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    kks, dnes som sa zasa predviedol. pol pracovnej doby na chate... uzas. a to mam co robit a bavi ma to.

    Ale od zajtra nic!!!
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    kks, dnes som sa zasa predviedol. pol pracovnej doby na chate... uzas. a to mam co robit a bavi ma to.

    Ale od zajtra nic!!!
    BRENMCGUIRE
    BRENMCGUIRE --- ---
    H3AD3AD: já na pětce páč prej restart tak to zkouším.
    ELIZHANNAH
    ELIZHANNAH --- ---
    hm, myslím, že závislá na netu ještě nejsem, ale zlozvyk je to teda hustej někdy
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam