• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    KOCURMOSURZávislosť na Internete počítačových hrách a PC
    Čoraz viac mladých ľudí sa stáva závislými na internete. Prestanú komunikovať so svojím okolím, strácajú priateľov. Chatovaním a on-line hrami trávia väčšinu času, pričom si nedoprajú ani jedlo, ani spánok. Závislosť na počítači je naviazanie osoby a vnímania na virtuálnu (počítačovú) realitu. Ľudia sa fixujú na rôzne hry a aplikácie. Predstavujú si ich, napodobňujú ich a podobne. Dokonca sa vžívajú do virtuálnych postáv v hrách a prežívajú spolu s nimi celý dej. O ničom inom nerozprávajú. Príznaky:
    • Fixácia na PC bez kontroly času
    • Ľudia strácajú kontrolu nad časom, stráveným za PC, stále naň myslia, keď nemajú možnosť za ním sedieť. Predtým pre nich dôležité veci sa teraz stávajú nepodstatné. Dôležité je iba možnosť, ako sa čo najskôr dostať za PC.
    • Zmena osobnosti, správania a psychiky
    • Ľudia závislí od PC postupne menia svoju osobnosť, sú naviazaní na PC, psychicky labilnejší a ak im nedajbože niekto niečo zlé povie, tak to, čo predtým brali s humorom, ich teraz urazí na smrť.
    • Klamstvá
    • Dotyčný klame nielen sám sebe, ale aj svojmu okoliu v tom, čo robil cez deň a koľko času strávil za obrazovkou svojho „miláčika“
    • Zanedbávanie svojho okolia a svojich blízkych
    • Závislí ľudia často zanedbávajú svoje okolie len preto, aby mohli sledovať dianie vo virtuálnom svete.
    • Sľubovanie nápravy
    • Závislí ľudia často sľubujú nápravu, snažia sa obmedziť čas strávený za PC, ale nedarí sa im to.
    Anonymita tají problémy Neprehliadnuteľným faktorom ovplyvňujúcim nadmerné používanie internetu a postupnú závislosť od neho sú aj individuálne dispozície (predpoklady) jednotlivca. Pokiaľ niekto trpí trvalými psychickými ťažkosťami (odcudzenie, komplexy, pseudodepresie, úzkostné stavy, neschopnosť komunikácie), môže plynule prejsť ku komunikácii prostredníctvom siete, kde mu anonymita dovolí problémy tajiť a lákavá izolovanosť umožňuje vyhýbať sa kritickým situáciám reálneho sveta. Nadväzovanie niekedy veľmi intímnych vzťahov a komunikácia prostredníctvom elektronickej pošty často nevyústia v reálne pokračovanie vzájomnej fyzickej prítomnosti a vyvíjajúceho sa skutočného stavu, ale zostávajú vo fiktívnej rovine, ktorá je relatívne bezkonfliktná a umožňuje hocikedy „vycúvať“. Vzniknúť však môže „totálna“ závislosť od vysokofrekvenčného chatovania alebo vymieňania e-mailov, takzvaný e-mailoholizmus. Aj keď diagnóza závislosti od internetu IAD nebola doteraz oficiálne zaradená do diagnostických zoznamov a jednotná definícia tejto „psychickej poruchy“ vlastne neexistuje, v mnohých európskych krajinách realizujú výstavby a prevádzku kliník špecializovaných na liečbu tohto typu závislostí (ale aj ďalších – od videohier či mobilných telefónov). V USA funguje systém, ktorý je obdobou spolkov anonymných alkoholikov – skupinové terapie pre osoby závislé od internetu. Takže môžeme byť „plní očakávania“ aj na Slovensku a situáciu začať brať konečne vážne.
    rozbalit záhlaví
    FUMO
    FUMO --- ---
    KOCURMOSUR: tak koukám, že jsem to tu nějak zabil tu diskuzi :-)

    Kdybych lepší radu mě, dal bych jí především sám sobě, ale já ji nemám...šefe, nemám!

    Myslím, že to je jako s každou závislostí, když se toho zabavit chceš tak to jde, když máš silnou vůli, ale musíš u navždycky abstinovat, protože jak jednou zase začneš, tak si v . . .tam kde dřív.
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    FUMO: tak daj lepsiu... ja beriem :D
    FUMO
    FUMO --- ---
    KOCURMOSUR: tvoje rada je na úrovná help ve Windows. kdyby to bylo takle jednoduchý tak by asi lidi nebyli závislí, ne?

    já závislej sem a taky mi to nějak nevadím prostě si jen musím "denně" zahrát, občas taky třeba jeden den vynechám, občas. . .
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    FANAE: samozrejme, len sa bavim o zavislosti a nie o dobrovlnej hre.
    FANAE
    FANAE --- ---
    KOCURMOSUR: TO vis ze jo :P Nevim, proc bych na tom mela neco menit, kdyz mi to vyhovuje tak jak to vedu? Proste si uzivam, dokud si nenajdu praci tak, jak me bavi nejvic..
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    FUMO: mam pre Vas radu lamky ;) odinstalovat, znicit CD a zacat nieco robit :)))
    FUMO
    FUMO --- ---
    KOCURMOSUR: jediná odvykačka z Lineage je Wordl of Warcraft :-)

    tak jsme to alespoň udělal já
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    ZAREK: a tiez vyliecenie zo zavislosti existuje iba abstinencia
    ZAREK
    ZAREK --- ---
    KOCURMOSUR: vsichni vime ze neco jako rychlá odvykačka neexistuje :P
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    LOOSER_AK47: a? odvykacka prebehla rychlo?
    LOOSER_AK47
    LOOSER_AK47 --- ---
    Zdravim, jak postizeny zavislosti tak ty kterych se to tyka jen jako okoli... Sam se si taky zazil obdoby kdy sem daval gamesu vicemene 24/7 a to LineAge2, se sveraznym nickem BarbarOnan, ale je to na palici, clovek sice zaziva euforii z toho, ze nekde v "jinym svete" neco znamena, neco dokazal, lidi se na nej koukaj jinak nez v realu, ale kdo vi tak vi :) je to jen hra... Paklize se stane, ze uz si pripada nepostradatelnej pro chod toho druhyho sveta a zapomina, nebo lepe receno, odklada povinnosti a potreby kazdodeniho ziti tak je to spatné... tak COME GET SOME, in the real live :-P

    Shot00022.bmp (2334834 B)
    H3AD3AD
    H3AD3AD --- ---
    SKAFF: presne, odepnout internet, at si to plati sam. plus ho zkrouhnout od vsech financi, at musi makat :D i kdyz si teda pamatuju, jaxem jednu dobu porad hral UT vlajky a taky mi bylo kolikrat blbe z hladu vecer :)
    ZAREK
    ZAREK --- ---
    SKAFF: neplatit mu to :)
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    ALERT: kdeze dam si sem sam ban :))) a nestravim popoludiepri kompe.
    ALERT
    ALERT --- ---
    KOCURMOSUR: zacni hrat tohle, to je aspon k necemu :)) [ ALERT @ Game culture, art and studies & ludology... a tak ] - - - "Computer Game's High Score Could Earn The Nobel Prize In Medicine"
    http://www.sciencedaily.com/releases/2008/05/080508122520.htm

    "A new game, named Foldit, turns protein folding into a competitive sport. Introductory levels teach the rules, which are the same laws of physics by which protein strands curl and twist into three-dimensional shapes — key for biological mysteries ranging from Alzheimer's to vaccines.
    http://fold.it/portal/adobe_main/
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    dobré ránko, mám sice vela práce ale samozrejme som si sem surfol.. popri hre, ako inac?
    ZAREK
    ZAREK --- ---
    CLAVEN: True dat!
    CLAVEN
    CLAVEN --- ---
    ZAREK: omyl. Ja mám pracovný čas, kedy ja poviem, keďže som sám sebe šéfom. Keby som nemal žiadny pracovný čas, znamenalo by to, že nepracujem.

    A keď som na Nyxe, nemám nikdy pracovný čas :)
    ZAREK
    ZAREK --- ---
    CLAVEN: Ty to nerobis sice v pracovnom čase, na druhou stranu ty nemáš žádnej pracovní čas :P
    CLAVEN
    CLAVEN --- ---
    KOCURMOSUR: ja to nerobím v pracovnom čase :P
    KOCURMOSUR
    KOCURMOSUR --- ---
    CLAVEN: zasahuje... ked stravim denne par hodin (konieckoncov kto z nas nie) v pracovnom case kravinami ako je toto a neviem povedat nie tak je cas to riesit, nö?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam