• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    AJMINAUmíte si pomoci s první pomocí?
    jsem druhým rokem na vyšší škole - zdravotnickém záchranářovi - a ráda bych udělala osvětu co se první pomoci týká, protože mě to baví a zároveň naplňuje a v neposlední řadě je to téme velice ožehavé... A samozřejmě mě zajímají i Vaše postřehy, názory a zkušenosti. Snad se uchytneme:) tak 155 DOKTOR JE TU HNED! :D
    rozbalit záhlaví
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    AJMINA: no, ten prenos na chatu sme zvladli, opuch bol len lokalny za tu dobu, obehovy sok sa nerozvijal, ked dosla zachranka, este bol stabilizovany +-, cize viacmenej to dopadlo velmi dobre.
    AJMINA
    AJMINA --- ---
    LIBRIUM: s tim signalem je to na prd... nicmene decko v pohode? epipen a dithiaden by mely pomoci.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    AJMINA: videl som to len raz roky dozadu, a podavala to zdrav. sestra na vylete do hory. jedno z deciek slaplo do hniezda v zemi a medzi inymi bol ustipnuty jeden alergik. takze dostal epipen a dithiaden pod jazyk, transportovali sme ho improvizovane naspat na chatu, mobil signal nulovy az tesne po chatu...
    AJMINA
    AJMINA --- ---
    LIBRIUM: presne tak, protoze zachranka nez prijede to vzdycky par minut trva... a mas s tim nejaky zkusenosti? uz jsi se setkal treba s nekym, kdo si to pichal? jaka byla reakce? docela by me to zajimalo.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    AJMINA: tak ja si myslim, ze ked je dotycny/-a alergik a uz raz to skoncilo na ISke, tak to pero nie je naskodu, hlavne ak by ho ustipla osa ci vcela niekde vonku a ZS by sa nemohla dostavit do par minut.
    AJMINA
    AJMINA --- ---
    LIBRIUM: to je jedine spravne. treba jsem nenarazila na lidi, ktery by ten adrenalin ´´nutne´´´potrebovali... rada bych verila tomu, ze kdo je na nej odkazanej, ten ho ma...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    AJMINA: ja naopak poznam dvoch alergikov na zihadlo a EpiPen maju.
    AJMINA
    AJMINA --- ---
    NASA: jasna vec! teda pokud to preziju...:-)
    NASA
    NASA --- ---
    AJMINA: tak doufam, ze sem pak hodis report :-))
    AJMINA
    AJMINA --- ---
    http://www.rescuepatrol.cz/

    tohle me momentalne ceka, takze vam pak poreferuju:-)
    AJMINA
    AJMINA --- ---
    LIBRIUM: nekdo nam to rikal na prednasce, ze ho pry maji u sebe a picha se jako prvni pomoc pri projevech anafylaktickeho soku, ale jak rika kolegyne, nikoho, kdo by ten adrenalin u sebe nosil neznam...
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CORNELA: pokial je clovek alergicky na zihadlo a ma v anamneze z toho zivot ohrozujucu anafylaxiu, tak by mal mat ten EpiPen, pokial nema absolutne KI.
    NASA
    NASA --- ---
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ja s tym nepocitam. to je porucha v prijme.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    AJMINA: adrenalin s.c. len ak javi postihnuty rychlo sa rozvijajuce priznaky anafylaktickeho soku a rzs nedojde do par minut.
    AJMINA
    AJMINA --- ---
    co se tyka prvni pomoci u pichnuti vosou do krku - volat 155, ledovat, ledovat, popripade zkusit spolknout nejaky antihistaminikum (Zyrtec, Dithiaden, Zodac) a ten andrenalin subkutanne nas taky ucili, ze by ho udajne alergici meli mit u sebe. Ale jako laik bych rozhodne nich nikam nepichal nedej boze rezala! Neblaznete zase...
    u usknuti hadem souhlasim se sterilnim krytim, chladit, zvednout koncetinu. Obecne jsem proti zaskrcovadlum, tim spis v rukach laicke verejnosti.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CORNELA: kde je zase otazka, ako hlboko je blokada dychacich ciest.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    tato diskusia je na houby...ked mu pretrhne hlasivky, natrhne pazerak a zaintubuje zaludok, co by ma u laika bez laryngoskopu s nastavcom vobec neprekvapilo, tak sa ten neborak zadusi aj tak, akurat bude mat este brucho ako balon skor, nez zacne postmortem putrefakcia.
    ak sa laik pri incizii netrafi, alebo sa mu smykne ruka, tak postihnuteho zareze.
    jedno lepsie ako druhe.
    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    ZISKEY: ale laik nema co ist sediet za neposkytnutie (odborne) lekarskej pomoci, lebo je laik...
    ako pisem, skuseny lekar to zvladne asi bez toho, aby pretrhol hlasivky, natrhol hrtan alebo naintuboval zaludok aj bez priebeznej vizualnej kontroly, ale laik uz fakt lahsie zvladne tu improvizovanu inciziu a intubaciu pod tyreou...
    ZISKEY
    ZISKEY --- ---
    LIBRIUM: kdyz se nebojis pravni odpovednosti za lekarsky ukon je to mozna lepsi nez sedet, kdyz vis ze zachranka nedorazi..

    jinak teda kdyz s sebou mas zdravotnicky batoh :) tak laryngealni masku http://www.paramedik.eu/resuscitace/maskalaryngealniambu-aurastraight%5BRLM002A%5D?ItemIdx=13

    btw bych se vazne nechtel znicehonic probudit v nemocnici intubovanej


    LIBRIUM
    LIBRIUM --- ---
    CORNELA: pri pokuse o intubaciu moze clovek posthnuteho dorazit. si myslis, ze anesteziolog/intenzivista/paramedik len tak pri tom pouziva to specialne spekulum? ako zaviest tubus do trachey bez minimalne vizualnej kontroly? ako ho utesnit? ako zaistit, ze neintubujes pazerak? velmi skuseny anesteziolog by to asi zvladol, ale laik...
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam