• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    SUN_VU_KUNGPlastika - trojrozměrná tvorba z různých materiálů, různými postupy, diskuse, praxe, vlastní práce, rady a tipy
    Tvorba plastiky, jako autorského díla, designu či projektu, modely, trojrozměrné realizace. Odborná diskuse nad technickou stránkou tvorby, materiály, postupy, provedení, nástroje atd. Ukázky vlastních prací, případně tipy na zajímavé plastiky a realizace. Skici, návrhy i nehotové projekty.

    Plastikou myslím jakýkoliv trojrozměrný výtvarný objekt, sochu, bustu, masku, abstraktní strukturu, cokoliv, co má působit v prostoru, nebo má nějaký účel - dekorativní, funkční atd. Diskuse by měla přinést prostor pro rozvoj vlastních realizací, jako výměna zkušeností z tvorby a pohledů na plastiku z různých úhlů.
    rozbalit záhlaví
    MEJLA77
    MEJLA77 --- ---
    R0C3S3K: Osobně mám skušenost s firmou AXSON (na doporučení id AXTHEBa tady na nyxu), rádi poradí a mají docela široký sortiment licích hmot, ceny mi přišly v pohodě... :)

    Měl jsem od nich licí polyuretan - http://www.axson.cz/produkty/modely-a-formy/odlevaci-polyuretany

    Mají i průhledné pryskyřice, které se dají barvit... taky by to mohlo vypadat zajímavě.)

    Jinak postup viz SUN_VU_KUNG - dělaná forma a do ní to odlít, možná bude potřeba separátor - hodně štěstí a ukaž pak výsledek :)
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    R0C3S3K: V ruce jsem to neměl, takže nemohu soudit, ale může to být také řešení. On je problém v tom, že řada modelovacích hmot třeba na celuozové bázi (DAS atd.) která na vzduchu vysychá, neumožňuje dělat detail a nejde ji zpracovávat rydly, očky atd. protože se to trhá, je to na takovou práci nevhodné. Zkrátka to jsou hmoty spíš na tvarování prsty, max. nějakými hladítky.

    Tohle vypadá ale, že by díky přítomnosti jílu šlo zpracovávat i očky. Ona je fakt radost pracovat na plastice tak, že očky ubíráš hmotu a vytahuješ detaily, než když je naopak musíš prsty přidávat. Zkus koupit jedno balení a uvidíš, jak se s tím pracuje. Vypálení by bylo při té konstrukci a velikosti asi dost problém, takže jedině až to vytvrdne, tak to pořádně nalakovat, nebo nějak napustit.

    Když se ti povede tu plastiku dobře nalakovat nebo napustit a nikde nezůstanou vstupy, kudy by se voda mohla dostat do armatury (protože po ní potom vzlíná dál do objektu a rozruší ho zevnitř), tak to určitě pár dní na dešti vydrží.

    Nejlíp koupit vzorek hmoty, vyzkoušet si, jak se s ní pracuje, a potom nějaký vzorkový výrobek otestovat i ohledně počasí. Tyhle testy nanečisto se mi vždycky osvědčily, než něco koupit a pak zkazit pár kilo materiálu...
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    SUN_VU_KUNG: diky moc za reakci,

    totalni odolost vuci pocasi neocekavam, jde spis o to, ze kdyz to bude 3 noci nekde viset venku na party a zaprsi, aby se to nerozpadlo

    vcera se mi podarilo najit ceskeho vyrobce, co si o tom myslils?
    SiO-2 PLUS
    http://www.propec.cz/www-50-sio-2-plus

    MATHEZ: pekne – vubec nemam predstavu, jakou ma fimo mechanickou odolnost ve vetsich objemech, nikdy jsem s tim nepracoval, vim ze se to pouziva na mensi figurky a hlavne sperky,,,

    takze aby to treba pri stehovani autem nemelo tendenci praskat,,, neocekavam, ze to bude nekde padat zrovna ze schodu, ale aby to proste nejaky mensi pady prezilo

    MATHEZ
    MATHEZ --- ---
    dolls.ozlemakin.com; to je apoxie a fimo; kostra drat, alobal a papírová lepenka, na tom je pak apoxie a fimo. sry za strucnost, boli me hlava :)
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    R0C3S3K: Monážní pěna jako základ není úplně nejvhodnější, jednak se s ní nepracuje tak pohodlně, jak by si jeden myslel a potom, pokud jsou dál používány umělé pryskyřice, tak může dojít k jejímu leptání. Těch materiálů je hodně a je potřeba to vyzkoušet.

    Nicméně - všechno jsou to polymery (síťování a tvorba polymeru je základ všech podobných umělých pryskyřic). Takže co je důležité je, mít hmotu v takovém stavu, aby se s ní dalo pracovat, protože většina pryskyřic je udělaná na lití/laminování. Určitá část potom na tmelení.

    Nejlevnějším materiálem z oblasti umělých pryskyřic zůstává nejspíš pořád polyester (karcinogenní, toxický, křehký, tvrdý). Jako modelovací hmota se ale nedělá a koupit v takové podobě se dá hlavně jako tmelící pasta. Jsou lidi, kteří dokáží vytvářet plastiky i z tmelu, ale podle mě to je zbytečné trápení. Navíc se nedají dělat přirozeně jemné detaily, je to spíš na hrubou práci se stěrkou.

    Přirozená cesta s polyesterem je taková, že se z hlíny / modelíny / sádry udělá model, ten se zaformuje do vícedílné flexibilní formy (silikon) a do této formy se potom polyester laminuje. Pak jsou náklady na polymerní materiál velmi nízké, protože 5kg kýbl předrychleného polyesteru stojí kolem 500 Kč a pár metrů skelné rohože je otázka taky max. pár stokorun. Jedinou podmínkou je mít ještě polyesterový gelcoat, pro povrch, ale ten lze sehnat také.

    To, co linkuješ, je modelovací hmota určená na drobnosti (korálky, náramky atd.) takže jí je málo a je drahá. Je potřeba se připravit na to, že umělé pryskyřice a modelovací materiály jsou většinou výrobky zahraničních chemiček a jsou prostě drahé.

    Lepší (ale ne nutně levnější) řešení je přímo modelovací polymerní hmota, v tomto případě polyuretanová, např. Free Form Air, kde se smíchají dvě složky a s nimi lze až dvě hodiny pracovat. Umožňuje i tvorbu jemných detailů, po nějaké době pak vytvrdne a dá se brousit, vrtat, leštit. Podle mě ideální volba na cestu, jakou sis vybral.

    Úplně nejlevnější řešení je potom použít sádru a vymodelovat model nebo jeho povrch z modelovací sádry. Tu pak začistit a nakonec napustit zředěnou epoxidovou pryskyřicí na práh, kdy ještě polymeruje. Sádra se tak dá vytvrdit na vysokou pevnost a odolnost vůči vlhkosti. Modelovací sádra je levná, potřebné množství epoxidu nebude stát taky víc, jak pár stokorun.

    Jinak totální odolnost vůči počasí ti neposkytne nic, všechny umělé pryskyřice časem stárnou, mrazem křehnou atd. Pokud pronikne voda do armatury, tak je skáza rychlejší. Na trvalé věci venku je ideální bronz, nebo věci se speciální povrchovou úpravou.
    R0C3S3K
    R0C3S3K --- ---
    ahoj

    chci se pustit do sve prvni plastiky

    mam hotovy koncept, rad bych udelal drevenou konstrukci, potahl to pletivem z mekciho kovu, nastrikal to montazni penou a jednotlive detaily pak tvaroval a brousil z nejake modelarske hmoty

    moc se nevyznam v materialech a ve vedlejsim klubu uz mi par lidi dalo tip, ale ptam se pro jistotu jeste tady – chci, aby ta plastika odolala i desti a nebyla uplne krehka, takze nejaky polymer? co jsem nasel na internetu a splnovalo by moje pozadavky je treba tohle – http://www.nemravka.cz/.../o-polymerove-hmote/techniky-prace-s-polymery/apoxie-modelovaci-hmoty.html – je to ale pomerne drahe, nemate jeste nekdo tip, kde to sehnat levneji? pripadne neco jineho?

    diky

    MACOMIX
    MACOMIX --- ---
    Golem
    FEEX
    FEEX --- ---
    Imho budou držet venku ok samy o sobě
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    Epoxidová pryskyřice, naředěná třeba toluenem nebo acetonem nad práh, kdy ještě polymeruje. Ale dost pochybuju, že se to do rohoviny vpije, bude to spíš jako lak. Určitě to chce vyzkoušet.
    VVOODDAA
    VVOODDAA --- ---
    Ahoj. nevíte někdo, čím nejlepe napustit/naimpregnovat kravský rohy, když bych je chtěl mít venku? ď.
    HE11_KNIGHT
    HE11_KNIGHT --- ---
    Cthulhu / Zboží prodejce bilibov | Fler.cz
    http://www.fler.cz/zbozi/cthulhu-7093073
    SOPTTIIK
    SOPTTIIK --- ---
    Ahoj.. nevite kde by se dal sehnat ohebny krk na lapicku (nevim jak se to jmenuje).. viz: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/50309332/
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    SUN_VU_KUNG: co ale koukám tak polyuretan tam nemají žádný čirý. Uvidíme zítra až se dovolám, v půl páté už asi mají pohodu
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    77WHITE: Dělal jsem jen s polyuretanem od Axsonu a pracuje se s ním super - dvě složky o tekutosti mléka, smícháš, promícháš tyčkou a máš cca 5 minut na to to nalít... zateče to všude a skvěle, žádné bublinky, žádné velké teplo. Polyuretan je houževnatý, takže se hůř brousí a leští, není tak tvrdý. Ale zase líp absorbuje škrábance a otlaky. Než se zeškrábe, tak něco vydrží. A lepší, než to barvit, je to pak, až to bude hodně poškrábané, přelít další malou vrstvičkou, ta ty škrábance zalije a zneviditelní.

    Určitě si to ale předem testni na nějakém vzorku, já jsem takovouhle aplikaci nikdy nedělal, tak nemůžu ručit za to, že to bude fungovat na 100%. Ale polyuretanem se natírají třeba plechové střechy jako pryskyřicí, takže pnutí zvládne velké...
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    SUN_VU_KUNG: Nemas nejaky konkretni produkt co bys doporucil? Pokud je poskrabani tak velky deal tak tu pryskyrici furt muzu zabarvit aby to tak nebilo do oci, treba do temne zluta/ slaby transparentnosti
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    77WHITE: Polyester určitě ne, ten je křehký a štípavý, sice tvrdý, ale něco ti na to spadne a naštípe se jak sklo... navíc produkuje hodně tepla a objemově se může taky smrštit, v takové ploše. Polyester je nejlepší na laminování.
    Podle mě by byl nejlepší čirý polyurethan, ten je houževnatý, takže nepraská, nevadí mu, že to dřevo bude pracovat, dost vydrží. Při síťování neprodukuje tolik tepla. Taky krásně zatéká.

    Další volba by byl ještě čirý epoxid, ten bude tvrdší, než polyurethan, ale může sem tam taky asi prasknout.
    Počítej s tím, že všechny pryskyřice se dost rychle poškrábou, takže za chvíli ta čirost ztratí na efektu.
    77WHITE
    77WHITE --- ---
    Mohli byste mi prosím poradit ohledně pryskyřic? Mám v plánu zalít starou dřevěnou desku stolu tenkou vrstvou pryskyřice, slečně vadí hrubej povrch co trhá svetříky ale nemám srdce na to ho zbrousit, kupoval jsem ho jen kvůli té textuře. Potřebuji pryskyřici čirou, uv stabilní a aby dokázala snést aspoň trochu namáhání v rámci stolování/ opírání, maximální tloušťka vrstvy bude max 8-10mm. Stůl je starej a tuhej, prohyb by měl být v rámci maximálně pár milimetrů.
    Moje otázky jsou, co vydrží být dostatečně tuhý i v takhle tenký vrstvě? Generuje pryskyřice takový teplo co by mohlo spálit to dřevo? Jak hodně se pryskyřice smršťujou?
    Co jsem se koukal tak zatím nejlíp zní polyesterová pryskyřice, vybral jsem i produkt Polylite 32032, jen v technickym listu doporučujou odlévat objemově malý věci, odkazujou se ale na různě velký kvádry, v mojem případě to bude jen tenká šlupka tak pevně doufám že při vytvrdnutí se ta věc nesmršťuje natolik že by povrch popraskal?
    Prémiová otázka by byla kolem pigmentace, bylo mi doporučeno azobarvivo aby výsledek byl transparentní, nemáte zkušenosti s množstvím?
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    SOPTTIIK: Epoxid je hrozně citlivý na poměry, stačí dát trochu méně tvrdidla a už to nikdy neztuhne. Takže pokud je slabší stářím, tak to bude podobné. Nevím, co to je za epoxid, ale obvykle tekutá tvrdidla ztrácí kvalitu už po několika měsících a hodně tomu pomáhá světlo, takže pokud si to neměl někde v temnu... Je možné, že za čas to víc ztuhne a už to nebude jako guma, ale rozhodně to nebude pevný epoxidový odlitek...
    SOPTTIIK
    SOPTTIIK --- ---
    SUN_VU_KUNG: stary je to stejne to by mozna mohlo s tim souviset, ale ze se to pred tim nestalo nikdy mi je divny... zvlastni je ze to vubec nelepi ale chova se to jako kdybych to odlil z gumy..
    SUN_VU_KUNG
    SUN_VU_KUNG --- ---
    SOPTTIIK: A máš čerstvé tvrdidlo? Protože u epoxidu dost rychle stárne a tak i když uděláš dobrý poměr, tak vlastně nedojde k plnému zesíťování a ten polymer není tak kvalitní. Někdy pomůže to trochu zahřát, ale to nebude asi tenhle případ.
    SOPTTIIK
    SOPTTIIK --- ---
    ZAHADA... poprvy po letech se mi ted nekolikrat stalo ze odlitek s epoxidove pryskirice vytuh ,ale zustal jakoby gumovej... puvodne jsem to prikladal tomu ,ze jsem se snazil prysku obarvit akrylovou barvou. Ale stalo se mi to i bez ni a na pomer jsem si dal fakt bacha... mate nekdo zkusenost?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam