• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VESELACWiMAX
    zkusenosti, tipy a triky, zakladnove a klientske jednotky
    rozbalit záhlaví
    ZMAR
    ZMAR --- ---
    VESELAC: Tmobile urcite neprevezme WiMax. CRa se prakticky odloucili od veskere spoluprace s Tmobilem co se tyce adsl nebo mobilnich sluzeb a specializuje se jiz pouze na optiku a radia..
    BARUSSS
    BARUSSS --- ---
    ahojda asi jsem tu trošku mimo,ale potřebuju poradit,pomoct...Mám problémy se svým compem, nejde mi se přihlásit na naši wifi v baráku.:/ Takže bych potřebovala,aby se mi an to někdo mrknul, zřejěm je tam nějaký problém(?) A nebo pokud byste mi mohli někoho dopporučit,kdo by mi mohl být nápomocný, předem moc díky.
    VESELAC
    VESELAC --- ---
    MJUGEN: ...optika je optika, o tom zadna. Bez ruseni, triple play, proste parada. Treba se WiMax jeste zmatori. Libi se mi jak nastoupili CRA, nebo i tuto cast prevzal T-mobile...?
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    Neboť tady to trochu umírá asi kvůli stále velkým nákladům na pořízení a licence, zkusím vás navnadit na bezlicenční kabely:

    [ FTTH-FTTB/Fiber to the home-building ]
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    u WiMaxu je údajně vysoká spolehlivost, domluv se s poskytovatelem, ať vám to tam na týden dá zadáčo a pak se rozhodni
    KORDA
    KORDA --- ---
    Doma uvazujeme o WiMax od Radiokomunikaci. Co si o tom myslite? Ted jsme pripojeni ADSL [3mb/256kb] a chceme prejit na 5mb/3mb [u ADSL uz nejsou v nasi lokalite moznosti zrychlovat, stary draty a vzdalenost ustredny] a WiMax se zda byt resenim. Jak je to s kvalitou? Bude to padat kazdych 5 hodin a bude se muset rebootovat modem jako u ADSL kazdy den?
    TANTRAMAN
    TANTRAMAN --- ---
    HOLY: taky jsem to slysel, ale je to dost omezeny. taha se i teplovodnima kolektorama, taky to nejde vsude.

    co ted po praze budem zkouset jsou prevesy, generalne jsou zakazany magistratem, ale nad soukromejma pozemkama by to nemel bejt problem. taky existuje samonosnej kabel s dvema vlakanam tlustej 3mm, takze by ze zeme nemusel bejt moc videt :-)
    HOLY
    HOLY --- ---
    KUTNY: četl jsem, že to tahají i kanalizací, tim se asi taky dost snížej náklady, ne?
    KUTNY
    KUTNY --- ---
    MJUGEN: je to investice s nejakou navratnost a urcite se zaplati.
    tusim, ze 1m vykopu stoji kolem 1500kc.
    ve vzduchu za chvili narazis na kapacitu, nejvic kapacity na radiospoji je 300Mbps (ale co mam informace, zatim ten radio spoj pro pasmo 24GHz jeste nebyl vyroben) a stohovat radia v danem smeru taky nejlze do nekonecna, takze se te optice clovek nevyhne ;-)

    levnejsi varianta je povesit optiku napr. pres verejne osvetleni
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    KUTNY: od dik, právě problém je ten, že udělat projekt na papíře stojí nemálo peněz... a nevím jestli se mi do toho chce. Jakou projekční kancelář používáte na to?
    KUTNY
    KUTNY --- ---
    MJUGEN: ja pracuji "bohuzel" u jednoho "velkehjo" operatora, ktery ma obraty v mld kc. rocne, takze projekty financuje z vlastniho kapitalu.
    co se tyce pokladky kabelu - budto poadavaji oddeleni vlastnikum komunikace projekty a pozadavky na stavebni rizeni a nebo se nasmlouva projekcni kancelar, ktera vyrobi projekt a zaridi stavbni rizeni a vykopove prace.
    ja tyto veci resim po technicke strance, nez ze bych vedel, co na ktery urad kdy a jak odnest.
    volil bych ve svem pripade projekcni kancelar.

    urcite se daji cerpant penize z http://www.mpo-oppi.cz/, jen jsem zatim nepresil na to, kde vzit nejaky mustr na vypracovani projektu - jak ma vypadat.
    takze bych asi volil nejakou firmu, co se fondy v EU zabyva a zprostredkuje podani projektu.

    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    KUTNY: Docela by mě zajímalo kde pokládáte Ftt a vlastně jaká společnost. Máte nějaké dotace z EU?
    MJUGEN
    MJUGEN --- ---
    S Intelekem jsem řešil implementaci WiMax a málem se mohli vychvalováním přetrhnout... skutek ale asi utek - drahý jak prase a s vyřizováním licence na pásmo jsem se už ani neobtěžoval.

    Fttx je zajímavé řešení, chtěl jsem brát od Sloanů za dobrou cenu konektivitu, ale nevím jak na projekt - kopání, povolení, pokládka...
    VESELAC
    VESELAC --- ---
    - a dalsi novinka, tentokrat pro Rusko...
    - k predchozimu prispevku - z podstaty laptopu jako prenosneho zarizeni, take v budoucnu ocekavam spise podporu Mobile WiMAX nez fixed na 3.5GHz, takze v CR asi k nicemu
    VESELAC
    VESELAC --- ---
    KUTNY: IMHO IP-TV pres WiMAX snad ani protlacit nejde, omezena kapacita a latence to nedovoli

    - WiMAX provozujeme ciste pro pripojeni vetsich bytovek a nekolika firem k internetu. Zakaznici pouzivaji VoIP tretich stran.
    - Licenci mame na 3,5GHz.
    - Konferenci se neucastnime, ale diskutovali jsme s Intelekem, Diskem, Sloane. Kontaky a moralni podpora jsou od Intel CR.
    - Vzhledem k tomu ze Dell i HP prave uvedli nove modelove rady, ktere WiMAX chipset neobsahuji, tak zustava jen u slibu (vsichni o tom na predvadeckach mluvi), ze to do konce roku bude k dispozici. Ani nevim na jake frekvenci. Nicmene me zaujal WiMAX USB modul od Motoroly, pry budou modely pro kazdou ze tri WiMAX frekvenci (vice treba na http://notebook.cz/clanky/kratke-zpravy/2008/0924-Motorola-USBw-100)
    KUTNY
    KUTNY --- ---
    kdo jakou WiMAX technolgii pouzivate a k jakym sluzbam?
    pouzivate jej i v jinych pasmech nez 3.5GHz ?
    ucastnite se nejakych WiMAx konferenci? (prip. el.konferenci?)
    jste nekdo clenem nejakoho WiMAX "fora"?
    nevite, jak je to s implementaci s WiMAX do rucnych mobilnich zarizeni? (telefony, notebooky apod.)
    DAVIDARROW
    DAVIDARROW --- ---
    http://www.nyx.cz/index.php?l=user;id=KUTNY;f=%3Fl%3Dtopic%3Bl2%3D1%3Bid%3D15312

    Ja nechci 3G základovku v poli, bydlím 20km od D1 ve městě který ma 40k obyvatel. Ale o 3G si můžu číst akorát na netu připojenej přes EDGE, jak pěkně frčí čobolákům ve 125 městech +/-. Víc jich ani nemají...
    KUTNY
    KUTNY --- ---
    VESELAC: QoS "funguje", vtipne ale muze byt chovani QoS pri pozadavku na vetsi konektivitu, nez je v danem pasmu mozna. Jakym zbusobem na to bude reagovat BS a jestli i za takoveho stavu bude obsluhovat dobre provoz od vsech klinetu (tedy ten prioritni)

    provozujete pres WiMAX Multicast? napr. pro IP-TV ?

    co se tyce FTTx, spolurpacuje se s temi urady, kterym patri silnice/pozemky (radnice, technicke sluzby, silnicari .. je jich moc ;-), pres ktere chceme trasy vest, ruzna stavebni rizeni, vykopy, projekty, vecna bremena atd.
    beh na dlouhou trat ;-)
    DAVIDARROW
    DAVIDARROW --- ---
    [ KUTNY @ WiMAX ]
    ""Potom začne padat sníh, mlhy a plískanice a je konec s jakýmkoliv připojením :-D"
    nutno poznamenat, ze je to vlastni radiovych vln - nikoli pasma 2.4ghz, 5ghz.
    na toto jsou nachylne i jina frek. pasma a cim vyssi frekvence, tim vetsi nachylnost.
    u radio spoju se toto "resi" rezervou na unik, ale pokud je pocasi natolik spatne, vypadavaji i profi radiove spoje, proste protoze uz neni rezerva na unik a signal je na tolik defrormavany na prijimaci, ze ho nelze opravit.""

    S tímto samozřejmě nepolemizuji, sice nědělám pro operátora, ale ze školy o šíření elektromagnetických vln něco vím. Ale v kontextu s wi-fi si pořád stojím za tím co jsem psal. Je to technologie na pokrytí kanceláře...

    ---

    ""Wi-max by jim vytrhl trn z prdele"
    to v zadnem pripade, wimax je tez radio. takze by trpelo na pocasi uplne stejne."

    S tímto nemohu souhlasit, právě pro to jak a k čemu je technologie Wi-max navržena (kódování).
    http://www.earchiv.cz/l216/gifs/s3223_print.pdf
    http://www.feec.vutbr.cz/EEICT/2007/sbornik/01-bakalarske_projekty/01-elektronika_a_komunikace/09-xskapa02.pdf

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam