• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    HASHPoznej vtip + jejich vysvetleni | Adolf Hitler ručí za vtipnost veškerých vtipů! Doživotní záruka! *záruku možno prodloužit
    KAKIHARA
    KAKIHARA --- ---
    NELLAS: Cyril Glassé in his The New Encyclopedia of Islam (2001 edition, s.v. "Moon") states that "in the language of conventional symbols, the crescent and star have become the symbols of Islam as much as the cross is the symbol of Christianity." By contrast, some religious Islamic publications emphasize that the crescent is rejected "by many Muslim scholars".

    Star and crescent - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Star_and_crescent#Symbol_of_Islam

    Erdogan mluví o válce mezi křížem a půlměsícem. Atd.

    GANDHI: to jo, ale na věci to nic nemění

    Jde mi primárně a konkrétně v tomhle případě o to, že je to symbol Islámu. Čili v rámci případných tureckých týdnů by se mohlo stát, že vyretušujou půlměsíc z kopule Hagie Sofie, třeba. S tím příměrem, že se to má jako kříž ke křesťanství, jsem, uznávám, přestřelil. Muslimové svůj popravčí nástroj podobným způsobem neadorujou.

    GANDHI
    GANDHI --- ---
    NELLAS: ale zda se, ze hvezdy tam sycaci nechali
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    GANDHI: ... bez hvězd, když odstraníme půlměsíc, musíme i hvězdu :)
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    ZIDANE: Vždyť se další týden jmenuje "bombastické ceny" a není tam ani jeden půlměsíc a nikdo neprotestuje... :P
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    KAKIHARA: imho je to ale dusledek toho, ze islam je mnohde statni nabozenstvi - je tedy logicke, ze se symbol rise ujal i pro viru.
    GANDHI
    GANDHI --- ---
    von izraelskej tejden s tema pruhovanejma modrobilejma rucnikama by byl taky legracni:p
    ZIDANE
    ZIDANE --- ---
    LAAZI: Až bude mít Lidl "turecký týden", jistě v klidu vymaže z fotek půlměsíce a nikoho to nerozzlobí.

    Však proč by mělo, půlměsíc přeci není náboženský symbol a tedy o nic nejde, mám pravdu?
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    KAKIHARA: Zdroj? Já zatím našla tohle... http://www.e-islam.cz/node/508
    Takže ani hvězda, ani měsíc, není nějakým vysloveně náboženským symbolem, je to znak, který se v průběhu dějin dostal na praporce muslimských armád a stal se jakýmsi způsobem označení.

    Symbols of Islam - Wikipedia
    https://en.wikipedia.org/wiki/Symbols_of_Islam
    Many countries use this in their flags. There is no specific "Symbol of Islam" like Christians have the Cross. In some countries, one star inside the crescent moon is used as a symbol, but this was created by the Ottoman Empire and later adopted by Islam as a whole.
    KAKIHARA
    KAKIHARA --- ---
    NELLAS: Baže, náboženským symbolem ale je
    NELLAS
    NELLAS --- ---
    KAKIHARA: Muslimové se půlměsíci neklanějí, nikoho na něm neuměsícovali a rozhodně se před ním nepůlměsícují.
    KAKIHARA
    KAKIHARA --- ---
    LAAZI: Půlměsíc se má k islámu jako kříž ke křesťanství
    PRAASHEK
    PRAASHEK --- ---
    hlavně aby zas v týdnu německo-polského přátelství neodstraňovali kříže z obrněnců a vlajek, to by bylo velice nedůstojné...
    LAAZI
    LAAZI --- ---
    ZIDANE: Pulmesic neni nabozensky symbol.
    (disclaimer: retus krizu povazuju za demenci)
    ZIDANE
    ZIDANE --- ---
    SALVATOR: Těším se, až bude mít Lidl "turecký týden". Jistě budou mít koule odstranit z fotek půlměsíce, když se tak ohánějí náboženskou neutralitou ;-)
    SALVATOR
    SALVATOR --- ---
    IOM_NUKSO: V rámci řeckého týdne vyretušovali v letáku kříže z kostelů na ostrově Santorini. V zájmu zachování náboženské neutrality.
    IOM_NUKSO
    IOM_NUKSO --- ---
    Co se stalo zase s tim lidlem pls?
    SLEEPLESS8
    SLEEPLESS8 --- ---
    SUCZKER: too dank to explain
    SUCZKER
    SUCZKER --- ---
    ICARUS: ja jsem myslel, ze to narazi na nejakyho experimentalniho chatbota, jehoz uvazovani trosku zadrhava, tak jsem chtel znat pozadi.
    ICARUS
    ICARUS --- ---
    SUCZKER: paroduji soucasne mejmeje zasazenim do blizke budoucnosti, kde jsou mejmeje povazovany za legitimni formu kultury. navic tim, ze jsou ironicky nevtipne, jsou vlastne vtipne. viz

    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam