• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VASAXCanon EOS xxxD a xxxxD Canon EOS 1000D, 1100D, 400D, 450D, 550D, 600D, 650D, 40D, 50D, 60D)
    Klub všech majitelů a příznivců Canonu 450D (a 1000D, jelikož má podobné parametry a shodné příslušenství). Rady, tipy, triky, zkušenosti.

    Majitelé fotoaparátů hlaste info pro nástěnku

    , do pošty nebo ve formátu *INFO_EOS* a zde informace
    rozbalit záhlaví
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    VASAX: v tom pripade sorry, nejak jsem vypustil to, ze to dela kvuli stabilizaci a to tvoje, ze by mel "udrzet prevracenou hodnotu ohniska" jsem bral vyznamem tak, ze by tu hodnotu mel "dodrzet a drzet se ji", ne jako "udrzet" fyzicky :)

    A v PS klubu predvadim akorat to, ze hledam nejakou funkcni odpoved, ne neodzkousene tipy.
    VASAX
    VASAX --- ---
    GHOSTSTALKER: O co ti jde? Předvádíš to samý, co v Adobe PS klubu... ja jsem se jen pozastavoval nad tím že pro někoho existuje nějaký jednotný čas závěrky. A taky opomíjíš to, že to řešil ve spojitosti se stabilizací obrazu (tím ale nemyslím tu pomůcku v objektivu), a ne s expozicí...
    BERNA
    BERNA --- ---
    AV nebo M. ISO se snazim taky drzet dole, clonu podle sceny. Korekce expozice podle podminek.vetsinou v ty minusjednytretine
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    ja jsem to vyzkousel asi tak trikrat a prijde mi to docela k nicemu :)
    ACID
    ACID --- ---
    GHOSTSTALKER: aha, dik, budu s tim muset zaexperimentovat
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    ACID: zmeri to vzdalenost predmetu za vsema focus bodama a zacloni to tak, aby bylo vsechno in focus, potom nastavi odpovidajici cas.
    ACID
    ACID --- ---
    MARTIK: v hale se 70-200 striktne na Av a 2,8, se setakem tamtez obvykle taky a co nejvic otevrit, pokud vychazi prilis dlouhe casy, prepinam na Tv a nastavim aspon 1/10 nebo rychlejsi. Na nektere fotky primarne Tv a na par M (nocni fotky atd..). P nepouzivam.

    Poradne jsem nepochytil jak funguje A-DEP mod.
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    VASAX: mne ta tvoje poznamka prijde proste naprosto mimo... uz jen proto, ze bych za slunneho dne i s tim setakem na 1/160 vyfotil jenom bilej flek... a zavrit to na F22 opravdu ee. Stejne tak, pokud foti neco v pohybu

    -> treba na tom setaku potrebuje mit kratky cas a treba to neni vubec zbytecny
    VASAX
    VASAX --- ---
    GHOSTSTALKER: tak v tomhle klubu je 10mm ohnisko (kdo tady má takový objektiv?) 16mm, to zaprvé. A za druhé klidně tam může mít 1/4000, když se mu to hodí, to je jen poučka, žádné dogma. nepsal jsem DODRŽET, ale udržet.. tzn že nepotřebuje třeba na seťáku mít zbytečně takhle krátký čas, aby udržel stabilní obraz... obzvlášť s IS to má cca 1-2 EV k dobru v rámci tohohle objektivu...
    GHOSTSTALKER
    GHOSTSTALKER --- ---
    VASAX: a proč by nemohl mít hodnotu menší? Jako chudák, kdyby fotil třeba na 10mm ohnisku a musel striktně držet čas 0,1s :-D

    Jako tohle pravidlo je jenom teorie, nic tasaného do kamene, od čeho by se nedalo odchýlit.
    VASAX
    VASAX --- ---
    já jdu s ISO "dolů" jen pokud není zbytu...
    Expozimetr, vy čárky :-)... no a ne vždy se mu dá věřit... ať žije LCD :-)
    BURAN
    BURAN --- ---
    MARTIK: skoro porad na M. nejdriv nastavim ISO, podle podminek, pak si nastavim clonu nebo cas podle toho co fotim a honim carku :)
    VASAX
    VASAX --- ---
    MARTIK: proč na 1/160s? Měl by jsi udržet obrácenou hodnotu ohniska po přepočtu na crop....
    Anketa bude. Jen musím vymyslet jak na to...

    Jinak můj postup je foťák mít nastavený v základě na P, obzvlášť když fotím s bleskem. Pokud mám nějaký kreativní záměr, tak Av nebo Tv podle toho, co a jak fotím. S bleskem to většinou jde rovnou na M, pokud mám záměr, protože Av/Tv mi nedopočítává hodnoty tak, jak bych chtěl. Při makru to jinak než na M nejde. ISO držím dole dokud se dá. Z reřímu Auto se mi chce zvracet... onehdá jsem ve městě potkal slečnu, jíž při ostření vyskočil blesk.. jsem vědel která bije, a musím říct, že jsem si o ní udělal trochu opovržlivý obrázek...
    PETD: hotovo
    PETD
    PETD --- ---
    MARTIK: většinou Av, akce pod střechou s lidma nebo zvířatama Tv, dlouhodobé na M.

    *INFO_EOS* prosím o změnu galerie na http://beta.prago.info/gallery2/main.php?g2_itemId=8181
    NJAL
    NJAL --- ---
    MARTIK: Av, s bleskem na M.
    CUCHULAIN
    CUCHULAIN --- ---
    MARTIK: většinou jedu na Av a makro na M. s delsim ohniskem spis na Tv.
    a pokud fotím, kolik je ve studni vody, tak na P :-)
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    námět na anketu: zajímalo by mne v jakém módu nejčastěji fotíte. M, Av nebo ten třetí, který si nepamatuju, jelikož ho nepoužívám.

    A vůbec by mne zajímalo, jak postupujete při nastavování expozice.
    Ja jako amatér jedu takhle:
    Když nemám stativ či oporu stolu, nastavím závěrku na 1/160. Nejčastěji fotím lidi, zvolím teda nejmenší clonu (u seťáku tak 3,5-5,5). Pokud je slunečno, nastavím ISO na mimimum. Namáčknu, mrknu do hledáčku. Kontroluju tu zleva doprava pobíhající čárku. Snažím se jí dostat doprostřed. Pokud je vlevo, zvýším ISO. Pokud je slunečno, zvýším clonu. Pokud je fakt moc slunečno, zvýším i dobu závěrky.

    Snad jsem vás moc nevyděsil. :)) Jak na to jdete vy? Vypěstuje si člověk časem takový grif, že se rozhlédne a hned ví, jak co přesně nastavit bez nějakých kontrolních fotek?
    VASAX
    VASAX --- ---
    Bohužel.
    NJAL
    NJAL --- ---
    MARTIK: Obavam se, ze tohle nejde. Alespon na me 350D to neslo. Takovy luxus Canon lowendarum neposkytuje...
    MARTIK
    MARTIK --- ---
    dotaz:
    Jde u canonu 1000D v Manualním režimu vyměnit způsob volení doby závěrky / clony? Když točím tím kolečkem, měním závěrku. Když přidržím tlačítko (nad výběrem bílé) a točím kolečkem, měním clonu. Jde to nějak prohodit? Tedy abych při volení clony nemusel držet to další tlačítko a při výběru závěrky jo?
    BURAN
    BURAN --- ---
    HYSTERIA: jak daleko s nim doblejsknes, resp. na jakou vzdalenost je jeste ucinnej?
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam