• úvod
  • témata
  • události
  • tržiště
  • diskuze
  • nástěnka
  • přihlásit
    registrace
    ztracené heslo?
    VASAXCanon EOS xxxD a xxxxD Canon EOS 1000D, 1100D, 400D, 450D, 550D, 600D, 650D, 40D, 50D, 60D)
    NJAL
    NJAL --- ---
    VASAX: Matnice je v "hrbu", a jsou na ni vyznaceny ostrici body. Je to tenka sklenena desticka umistena shora na mirrorboxu, "vodorovne", pokud je fotak orientovany hrbem nahoru.
    VASAX
    VASAX --- ---
    NJAL: A matnice je kde?
    ALDRICK: Ten šum mi přijde fakt zvláštní, trochu mi připomíná jpeg shit artefakty---
    ALDRICK
    ALDRICK --- ---
    ADAM: mně teda přijde docela viditelnej i tak, ale tady je výřez:
    ADAM
    ADAM --- ---
    ALDRICK: ukaž výřez té oblohy 1:1, takhle šum nepoznáme.
    NJAL
    NJAL --- ---
    Ad "droboulinky rastr" - panove, to je matnice. Jemne laserem vypalena do soustav mikrococek, ktere ji delaji svetlejsi (za tu cenu, ze na ni nejsou okem videt male hloubky ostrosti, f/2.8 a svetelnejsi).

    Zmacknutim nahledu DOF se svetelne paprsky vydaji jinou cestou a rastr matnice je vic viditelny.
    ALDRICK
    ALDRICK --- ---
    tady ukázka. Odšumování vypnuto, úprava jen ta, že jsem trochu polechtal křivku
    VASAX
    VASAX --- ---
    Je možný že:
    a) s tím pracuješ špatně/nevhodně/etc
    b) jsi přecitlivělý tím jak to řešíš
    c) je něco špatně.
    (určitě by se dalo vymyslet i d))
    VASAX
    VASAX --- ---
    ADAM: Ideálně s odšumováním a ostřením (a takovým tím shadows/highlights a podobnými komediemi) na nule/vypnutý...
    ALDRICK: ACR má dobrej konvertor, můj nejoblíbenější. Asi je lepší přímo v PS, ideálně poslední verzi. Ale ten odšumovač je tam slabší, dobrý ale slabý - musí se s ním umět. Já osobně dělám základní odšum a případně další se odehrává pokud je potřeba dále zpracovat.
    Nešlo o to že není konvertor jen jeden, ale a) že jsi ho neuvedl (důležitá informace), b) že se dá odšumovat i jinak/později.

    Nikam nevede - na jpg foťák aplikuje více či méně přijatelné "žehlení" podle multiplikátoru nastaveném v nastavení. ideálně je tam hodit nulu (i tak se tam něco málo aplikuje), a s tímto vědomím stejně konvertovat i v raw developeru. plus nějkteré úpravy v rámci tohoto procesu zvyšují šum...
    ADAM
    ADAM --- ---
    však hoď ukázku nějaké fotky při iso100 - my ti řeknem, jestli to šumí normálně nebo ne...
    ALDRICK
    ALDRICK --- ---
    VASAX: Rozdíl mezi rawem a jpegem v obecné rovině chápu, jen jsem si ho v první chvíli nespojil s tim šumem. Zejména kvůli tomu, že jsem přecenil odšumovací schopnost konvertoru. Používám osekaný Camera RAW v PS Elements a nama5, nenapadlo mě, že to musím zdůraznit, abych se nedočkal poučení, že konvertor není je jeden...
    Nevim, co chápeš pod pojmem "nikam nevede" - když na jpegu z foťáku šum nenajdu a na jpegu exportovaného z rawu ano, tak si tím prakticky ověřím načtenou poučku, a můžu otázku uzavřít s tim, že s foťákem neni nic v nepořádku, a že bych se měl teď zaměřit na práci s šumem při vyvolávání rawů. Ale možná to dává smysl jen mně...

    Děkuji za poslední řádek, to je odpověď, kterou jsem chtěl slyšet:)
    VASAX
    VASAX --- ---
    U rawu samozřejmě jsou v podstatě syrová data, takže se neaplikuje odšumování (zase jsou dvě cca dvě specifické výjimky) jako u zpracovaného jpegu.
    Jestli chceš porovnávat raw s jpegem ohledně sumu tak, jak to píšeš.. tak si prosím nastuduj rozdíkl mezi rawem a jpegem a pak pochopíš, že to nikam nevede :D.
    A s šumem se potom v rawu dá pracovat různě - není jen jeden "konvertor"...

    A s tím rastrem u hledáčku jsem stále více přesvědčený že to, co tím myslíš, je deformace světla při průchodu přes zrcátko do hledáčku.
    ALDRICK
    ALDRICK --- ---
    VASAX: nevim, jak to jinak pojmenovat, prostě takový droboulinký hustý tečkování, zcela rovnoměrný. Jestli takhle má vypadat zrcátko, to právě netušim:)

    S tim RAWem si asi nerozumíme: právě že jsem se dočetl (což mě předtím nenapadlo), že u RAW je třeba očekávat, že tam bude víc šumu než u JPG. Ty fotky, kde ten šum upoutal moji pozornost, byly focené do RAWu. Tak jsem teď zkoušel chvíli fotit s ukládáním do obojího a porovnávat výsledky. Ty exporty z RAWu opravdu mají trochu víc šumu, pokud v konvertoru nezatáhnu víc za táhlo redukce, což samozřejmě tý fotce neprospívá zas jinak. Ale začínam si toho šumu trochu všímat i na těch JPG, ale tam si řikam, že už je to asi moje šumparanoia. Tak jsem tu otázku už uzavřel, ale pak jsem právě objevil ten rastr v hledáčku, a pochybnosti zase vylezly:)
    VASAX
    VASAX --- ---
    ALDRICK: Kropenatý rastr - nevím co si pod tím mám představit, ale jestli náhodou nemyslíš zrcátko... pozornému oku se to v hledáčku tak může jevit.. jako takový "optický rastr"...

    Při focení do RAWu je jistá míra šumu normální? To jako RAW nemá mít oproti jpegu šum??? J8 bych to viděl spíš naopak....
    ALDRICK
    ALDRICK --- ---
    mam dotaz: když zmáčknu na svym EOS600D náhled hloubky ostrosti, tak v tom ztmavenym pohledu vidim takovej "kropenatej" rastr. Když jsem se pak pozorně podíval při normálním nezacloněném pohledu, tak je tam taky, jen zdaleka ne tak výraznej. Mam první zrcadlovku, takže netušim, jestli je to normální. A ptam se hlavně v souvislosti s tim, že na řadě fotek jsem si všiml, že tam je takovej šum - nevypadá jako normální digitální šum (jsou to ostatně i fotky dělaný při ISO100), spíš jak záměrně přidaný zrno. Googlením jsem se dopátral toho, že při focení do RAWu je jistá míra šumu normální, ale pořád mi to vrtá hlavou. A nejhorší je, že při pohledu na fotku už si nejsem jist, co je opravdu nenormální šum, a co si jen namlouvam:)
    Sice mam pocit, že to, co vidim v tom hledáčku, by muselo na fotce být daleko hrubší než to, co tam pak ve skutečnosti je, ale nevim...
    XL1
    XL1 --- ---
    cus! ma nekdo zkusenost s 70-30 DO IS USM , ten sti zelenym pruhem?
    VASAX
    VASAX --- ---
    Já nakonec vzal tokinu 12-24
    ANDRE3000
    ANDRE3000 --- ---
    chci si koupit sirokouhlej objektiv..resim jestli tamron, nebo canon...vyplati se ten cenovej rozdil u canonu?

    Canon EF-S 10-22mm f/3.5-4.5: Digital Photography Review
    http://www.dpreview.com/products/canon/lenses/canon_10-22_3p5-4p5

    Tamron SP AF 10-24mm F/3.5-4.5 Di II LD Aspherical (IF): Digital Photography Review
    http://www.dpreview.com/products/tamron/lenses/tamron_10-24_3p5-4p5
    MHUNDAK
    MHUNDAK --- ---
    Nehodil by se někomu odpalovač blesků? Objednal jsem, ale potřebuji ho ještě dříve, tak ho musím koupit v ČR, a tak budou nové nepoužité na ceně se dohodneme. :-) http://www.pixelhk.com/Proshow.aspx?id=97
    LADINEK
    LADINEK --- ---
    TURBO: tys ho kupoval novej za 7k ? to docela jde...
    TURBO
    TURBO --- ---
    LADINEK: jj, za tyhle prachy se dal sehnat už i dřív, ale já tak nějak když se někdo zeptá, tak nahazuju cenu za nový zboží, jestli chce někdo bazar tak si najde sám :)
    Kliknutím sem můžete změnit nastavení reklam